Informacje
 • "Antarktyda nie jest martwym kontynentem". Pod jej lodami odkryto życie

  22-08-2014 09:54 Naukowcy odnaleźli tysiące mikroorganizmów, które przetrwały w ekstremalnych warunkach
  "Antarktyda nie jest martwym kontynentem". Pod jej lodami odkryto życie

  Według naukowców odkrycie życia pod lodami Antarktydy może dowodzić, że w Kosmosie również wystepują mikroorganizmy

  Shutterstock

  Pod lodami Antarktydy odnaleziono życie. Tysiące mikroorganizmów bez dostępu do światła i w bardzo niskich temperaturach przetrwały już wiele tysięcy lat. Zdaniem naukowców odkrycie może sugerować, że również w Kosmosie pojawiają się mikroby.

  Naukowcy wywiercili w lodach Antarktydy dziurę głęboką na ponad 800 m. Dzięki temu w Jeziorze Whillansa odkryli niemal 4 tys. gatunków lub rodzajów bakterii i archeonów, tworzących zróżnicowane ekosystemy. Wielu badaczy, nawet tych biorących udział w projekcie, nie ukrywało zdziwienia tym, co udało się odnaleźć.

  Odkrycie nie zdziwiło jednak głównego autora badań, prof. Johna Priscu ze Stanowego Uniwersytetu Montana, który od 20 lat zajmuje się podlodowcowymi jeziorami. - Jesteśmy w stanie udowodnić światu, że Antarktyda nie jest martwym kontynentem - przyznał dumnie Priscu.

  Tysiące lat w ekstremalnych warunkach

  Jak podkreślają specjaliści, odnalezienie życia w tak ekstremalnych warunkach to spory sukces. Jednak jest jeszcze coś, co wymaga uwagi - poznanie cech przystosowawczych tych mikroorganizmów. Żyły one przez długie tysiące lub nawet miliony lat bez dostępu do światła i w bardzo niskich temperaturach.

  Eksperci zauważyli, że te niewielkie stworzenia składają się głównie z amoniaku i metanu, które później przekształcają w energię wykorzystywaną do wzrostu. Mikroby mają jeszcze jedną ważną cechę - czerpią składniki odżywcze z topniejącego lodu, mułu i skał.

  W Kosmosie też może istnieć życie?

  Odkrycie może więc sugerować, że również na księżycach Jowisza i Saturna, czyli na Europie i na Enceladusie, może istnieć życie. Panują tam bowiem warunki podobne do tych, które występują na Antarktydzie.

  Naukowcy poinformowali świat o swoim odkryciu już ponad roku temu, jednak dopiero teraz ich osiągnięcie zyskało aprobatę środowiska naukowego. Wyniki zostały opublikowane na łamach czasopisma "Nature".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • do - vagabond
  "Mikroby są rozpylone we wszechświecie" skąd ta pewność? Większość uczonych uważa, że to co nazywamy życiem powstało na Ziemi. Ne wiemy nic, że coś podobnego stało się gdzieś indziej. Są tylko spekulacje
  ~ala /2014-08-22 18:53
 • To Bóg stworzył życie.
  Jeżeli w wielkim skrócie przyjąć ,że teoria Darwina głosi samoistne powstanie życia z pierwiastków nieożywionych w sprzyjających warunkach zewnętrznych ,a potem ,że to życie rozwijało się samoistnie tworząc coraz to bardziej skomplikowane formy w zmieniających się warunkach zewnętrznych ,doprowadzając w końcu do powstania człowieka myślącego to należy uznać taką teorię jako bardzo małoprawdopodobną a praktycznie niemożliwą. W dziełach rąk ludzkich zawarta jest myśl czyli inteligencja ludzi. I tak oglądając np. wybudowany dom możemy wiele powiedzieć o jego budowniczym. Tak samo obserwując przyrodę ożywioną zauważymy w niej zawartą myśl jej budowniczego. I co możemy powiedzieć o jej budowniczym ? Napewno to ,że posiadał On olbrzymią wiedzę. Ludzkość próbuje,czasami bezskutecznie naśladować rozwiązania występujące w przyrodzie.Weźmy pod uwagę taki kod genetyczny właściwie każdej żywej istoty. Czyż on nie przypomina programów komputerowych napisanych przez ludzi. czy takie programy mogą napisać się same ? Weźmy przykład ludzkiego mózgu ;czyż nie jest on tworem bardziej skomplikowanym niż komputer zbudowany przez człowieka. Czy możemy przyjąć teorię ,że komputer zbudowany przez człowieka mógł zbudować się sam na przestrzeni milionów lat.Toż to komple-
  tny absurd. Twory ludzkiej techniki należy ocenić jako bardzo prymitywne w stosunku do dzieł natury a przecież tworzyli ją istoty myślące czyli ludzie. Czy mogły powstać samoistnie ? Oczywiście ,że nie. Analogicznie czy bardzo skomplikowana przyroda ożywiana ,której budowę dopiero co ludzie zaczynają poznawać mogła powstać samoistnie bez udziału bardzo inteligentnej ,posiadającej olbrzymią wiedzę istoty myślącej. Jest to praktycznie niemożliwe a robienie takiego założenia jest właściwie absurdalne.
  ~Adam /2014-08-22 17:43
 • Mikroby odwieczne.
  Mikroby to mogły być w kosmosie nawet miliardy lat temu, kiedy jeszcze nie było układu słonecznego. Mikroby są "rozpylone" we wszechświecie. Z nich powstało złożone życie.
  vagabond /2014-08-22 16:16
 • To może i na Tytanie
  jest życie, bo tam padają deszcze z metanu. Jeśli mikroby mogą składać się z tego pierwiastka, to kto wie...
  ~specu /2014-08-22 14:30

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...