Informacje
 • Alternatywy dla śmietnika. Co zrobić z choinką po świętach?

  07-01-2021 09:38 Lasy Państwowe radzą
  Choinkę zamiast kupować można od teraz wypożyczać (materiał archiwalny) Foto: TVN24 | Video: TVN24

  Choinki wcale nie muszą trafiać na śmietnik po świętach. Lasy Państwowe przypomniały kilka sposobów na zagospodarowanie drzewek.

  Lasy Państwowe przypomniały, że choinka po świętach, której chcemy się pozbyć z domu nie musi być wyrzucana. Można ją zagospodarować - posadzić albo rozdrobić i rozsypać na rabacie. Drzewka świąteczne to też biomasa.

  Na swojej stronie internetowej organizacja zamieściła kilka rad dotyczących wykorzystania choinek, gdy przestaną pełnić rolę ozdób w naszych domach.

  Poczekać i posadzić

  Jedną z nich jest posadzenie choinki. Jednak nie wszystkie choinki mogą być posadzone. Nadają się jedynie te, które kupiliśmy w doniczce. Doniczka nie powinna być za mała i należy sprawdzić system korzeniowy drzewka - nie może być on zbyt mocno przycięty w stosunku do wysokości choinki.

  Eksperci radzą ponadto by choinek, które chcemy zasadzić w gruncie, nie trzymać zbyt długo w ciepłym pomieszczeniu. Nie należy też ich sadzić od razu, tylko poczekać do wiosny. W takiej sytuacji choinkę powinno przestawić się w chłodne miejsce. Jeżeli panuje w nim dodatnia temperatura to nie wolno zapominać o podlewaniu. Jeśli zaś drzewko jest narażone na mróz, to najlepiej je wcześniej zabezpieczyć, na przykład słomą.

  Choinka nawozem

  LP zwracają uwagę, że można zagospodarować również ścięte choinki. Takie drzewko można rozdrobnić - odciąć gałązki, a pień pociąć na mniejsze części.

  Nawet jeśli będą to bardzo małe kawałki, zawsz można użyć ich jako nawozu dla roślin w ogrodzie.

  A może zbiórka?

  Jeżeli chcemy się pozbyć ściętej żywej choinki, to mimo iż drzewka - jak przypominają leśnicy - są w pełni biodegradowalne, to nie wyrzucajmy ich byle gdzie. LP zwracają uwagę, że powinno się pozostawić je przy osiedlowym śmietniku a nie wrzucać do kontenera. Takie drzewka zostaną zabrane i potraktowane jako odpady komunalne.

  Leśnicy dodają, że w miastach są też często organizowane zbiórki świątecznych drzewek, które później jako biomasa służą do ogrzewania. Informacje na temat takich zbiórek są zamieszczane na stronach urzędów gmin.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...