Informacje
 • "Absolutnie wyjątkowe" odkrycie na ISS. Astronauci znaleźli morski plankton w Kosmosie

  23-08-2014 10:21 Próbki planktonu zebrano podczas spaceru kosmicznego

  Międzynarodowa Stacja Kosmiczna nad Florydą

  NASA

  W Kosmosie może istnieć życie? Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odkryto plankton morski. Próbki z mikroskopijnymi organizmami zebrało dwóch astronautów. Rosyjska Agencja Kosmiczna chwali się przełomem, a naukowcy z NASA informują, że dotąd nie dotarły do nich żadne oficjalne informacje.

  Podczas ostatniego rutynowego spaceru kosmicznego dwóch rosyjskich astronautów Aleksandr Skworcow i Oleg Artemiew zebrało próbki z okien Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jak się później okazało, w próbkach odnaleziono żywy plankton.

  "Absolutnie wyjątkowe wyniki"

  Szef rosyjskiej misji orbitalnej ISS Władimir Sołowjow w rozmowie z ITAR-TASS, rosyjską agencją, stwierdził, że wyniki analizy zebranego materiału "są absolutnie wyjątkowe". Sołowjow dodał przy tym, że te mikroskopijne formy życia morskiego nie pochodzą z Kazachstanu, gdzie znajduje się kosmodrom.

  - Plankton w takiej fazie rozwoju można znaleźć na powierzchni oceanów - zauważył. - Te formy życia nie są typowe dla Bajkonur w Kazachstanie. Oznacza to, że muszą istnieć pewne prądy powietrza, które docierają do stacji i osiadają na jej powierzchni - powiedział.

  NASA nie potwierdza

  Jednak specjaliści z NASA nie potwierdzili odkrycia, bo nie otrzymali żadnych oficjalnych informacji na jego temat. - Jeśli chodzi o nas, nie słyszeliśmy żadnych oficjalnych raportów od naszych kolegów z Federalnej Agencji Kosmicznej - powiedział Dan Huot, rzecznik NASA w rozmowie z space.com.

  Huot potwierdził przy tym, że rosyjscy astronauci rzeczywiście zebrali próbki materiału z okna ISS ze swojej strony, ponieważ chcieli sprawdzić czy na wrażliwych elementach nie gromadzi się zbyt dużo zbędnego materiału.

  Mikroorganizmy odporne na wszystko

  Mimo, że oficjalnie występowanie planktonu nie zostało potwierdzone, znane są przypadki mikroorganizmów żyjących w ekstremalnie trudnych warunkach. Pewien typ mikroskopijnych bezkręgowców zwanych niesporczakami przeżył w próżni 10 dni. Z kolei inne badania, które opublikowano w tym tygodniu, dowodzą, że pod lodami Antarktydy przez tysiące lat żyły tysiące bakterii.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • łoł norescie jakiś postępy
  oto bardzo durzo znaczy w dziedinie NASA narescie satelity coś znalazły nowego
  ~Pasionata /2014-08-24 19:16
 • srutututu
  "Pewien typ mikroskopijnych bezkręgowców zwanych niesporczakami przeżył w próżni 10 dni."
  Od kiedy to istnieje próżnia idealna? Na marsie odkryto bakterie, które przywleczono tam z ziemskiego globu i radzą tam sobie świetnie. Nihil novi jeśli chodzi o ten artykuł.
  ~krytyk /2014-08-23 18:46
 • ano to
  To bardzo ważne odkrycie!
  Jeśli plankton mógł przetrwac warunki panujące w przestrzeni kosmicznej może to być potwierdzenie teorii, że życie na ziemię przybyło właśnie w postaci odpornych mikroorganizmów z odległych zakątków wszechświata.
  ~Radek /2014-08-23 13:12
 • no i co z tego?
  jeżeli jest to plankton z Ziemi to nie jest to żadne odkrycie nowego życia tylko odkrycie, że ziemskiplankton może żyć w kosmosie. A skąd się tam wziął Nie wiem. Może jakiś huragan zebrał plankton z morza, ptem zawiał nim aż do górnych warstw atmosfery a potem mógł poszybować jeszcze wyżej i znaleźć się na torze przelotu stacji. Stacja przelatuje nad morzami więc to nic dziwnego.
  ~jaa /2014-08-23 12:41
 • Ooo.
  Wystarczy otworzyć okna i napawać się morskim powietrzem.
  AGO /2014-08-23 12:35

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...