Informacje
 • 350 kilogramów, ponad cztery metry długości. Złapali potężnego krokodyla

  03-09-2020 16:51 Liczba tych zwierząt w Australii rośnie
  Aligator pełzał po drodze w Teksasie Foto: Facebook/ParksandWildlifeNT/ENEX | Video:  

  W Australii na terenie parku Flora River w stanie Terytorium Północne złapano 350-kilogramowego krokodyla różańcowego. - Nigdy nie zachowuj się beztrosko przy wodzie i pływaj tylko w wyznaczonych kąpieliskach lub basenach - radzi strażnik przyrody.

  Samiec największego gatunku gada na świecie został złapany w ubiegłym tygodniu w rzece Flora na terenie parku Flora River, 120 kilometrów na południowy zachód od miasta Katherine - przekazał starszy strażnik przyrody, John Burke. Zwierzę miało 4,4 metra długości i ważyło 350 kilogramów.

  - Osobnik o długości 4,7 metra został złapany trzy lata temu w tym samym rejonie, ale w innej rzece bliżej morza - powiedział Burke, przyznając, że nie słyszał o większym okazie złowionym we Florze.

  Uwaga na krokodyle

  Liczba krokodyli rośnie na północy Australii od czasu, gdy na początku lat 70. prawo federalne uczyniło je gatunkiem chronionym - przypomina agencja informacyjna Associated Press.

  - Z pewnością rośnie ich liczba i to jest jeden z powodów, dla których mamy strefy zarządzania - aby zmniejszyć ich liczbę w obszarach o dużym natężeniu ruchu (turystycznego), by zmniejszyć prawdopodobieństwo interakcji między "różankami" a ludźmi - wyjaśnił Burke.

  Według strażnika schwytanie krokodyla jest "istotnym przypomnieniem, że jesteś w kraju krokodyli", pomimo faktu, że zamknięcie granic Australii zmniejszyło liczbę turystów.

  - Nigdy nie zachowuj się beztrosko przy wodzie i pływaj tylko w wyznaczonych kąpieliskach lub basenach - radził Burke w rozmowie z gazetą "Katherine Times". - Krokodyle można znaleźć na każdym szlaku wodnym w regionie Top End i zawsze powinieneś być "krokodyloostrożny" (ang. crocwise) - zaznaczył.

  Mogą ważyć nawet tonę

  Krokodyle są łapane w duże klatki zanurzone w wodzie z przynętą. Schwytane osobniki są zabierane na farmę, aby stać się częścią programu hodowlanego. Jedynie krokodyle hodowlane można zabijać dla mięsa i skóry w Australii.

  Krokodyl różańcowy jest jednym z największym na świecie drapieżników polujących w rzekach i na lądzie. Samce tego gatunku mogą osiągać sześć metrów długości i ważyć ponad tonę. Krokodyle te mogą też żyć w słonej wodzie (stąd angielska nazwa gatunku słonowodny, saltwater).

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....