Informacje
 • 25-metrowy świerk
  z Polski zachwyca w Watykanie

  04-12-2017 09:40 Nie wszyscy wiedzą, że jest z Polski

  Choinka na Placu świętego Piotra wzbudza zachwyt. Na filmie widać, jak choinka wyglądała przez

  Foto: Isabella Bonotto/MAXPPP; Film: TVN24

  "Imponująca, kształtna, piękna"- takimi słowami rzymianie i turyści określają polską choinkę stojącą na Placu świętego Piotra. Niektórzy Polacy przyznają, że brakuje widocznej informacji w różnych językach o tym, że drzewko pochodzi z Polski.

  Światełka powieszone na choince zostaną po raz pierwszy zapalone podczas ceremonii, która odbędzie się w czwartek o zmierzchu. W południe tego dnia papież Franciszek przyjmie na audiencji jej ofiarodawców.

  Tysiące ozdób

  Świerk wysokości około 25 metrów pochodzi z Puszczy Rominckiej, z nadleśnictwa Gołdap. Drzewko zostało przywiezione do Watykanu pod koniec listopada. Udekorowano je tysiącami bombek i łańcuchami lampek. Ozdoby przygotowały między innymi dzieci z oddziałów onkologicznych kilku włoskich szpitali, które uczestniczyły w terapeutycznych warsztatach plastycznych. Mali pacjenci zrobili gwiazdki i kule z gliny, które następnie pomalowali.

  Przy podstawie choinki zgodnie z tradycją zamieszczono teksty świątecznych życzeń w kilku językach, w tym także po polsku. Znalazły się tam również plakaty, na których wymieniono darczyńców drzewka i dekoracji. Na jednym z posterów widnieje logo fundacji, której podopieczni wykonali dekoracje.

  "Jest naprawdę piękne"

  Mieszkańcy Rzymu są przyzwyczajeni do tego, że każdego roku choinki ofiarowują różne regiony Włoch i kraje europejskie. Niektórzy pamiętają, że zwyczaj ten wprowadził papież Jan Paweł II 35 lat temu.

  - Wiemy z mediów, że w tym roku świąteczne drzewko przywieziono z ojczyzny Jana Pawła II, jest naprawdę piękne - powiedziała para mieszkańców Wiecznego Miasta, która przyszła zobaczyć choinkę.

  Jest ona masowo fotografowana przez tysiące turystów z całego świata. Wielu podkreśla, że robi na nich wrażenie jej wysokość i proporcjonalne kształty. Na ogół, jak się można przekonać, nie wiedzą jednak, skąd jest drzewko.

  Trzeba się przypatrywać

  Mieszkający w Rzymie Polak zauważa, że co roku kolejne drzewka ustawiane na placu Świętego Piotra opisane są w podobny sposób. Nie jest łatwo dowiedzieć się o pochodzeniu choinki.

  - Trzeba się bacznie przypatrywać, aby dostrzec informację o tym, że drzewko jest z Polski. Zapewne takie są wymogi. Wiem, jak wyglądają choinki co roku i dlatego nie spodziewałbym się żadnego wyjątku i wielkiego hasła: "oto choinka z Polski", ale trochę mi brakuje naprawdę widocznej informacji, przynajmniej w języku włoskim" - stwierdził ze smutkiem. Jak przyznaje, informację, że choinka jest z Polski rozumieją przede wszystkim Polacy.

  - Japoński turysta, a jest ich tu wielu, nie ma raczej szans dowiedzieć się, że ta piękna choinka, której z wielką pasją robi zdjęcia, jest z Polski - powiedziały dwie młode Polki zwiedzające Rzym. - Najważniejsze, że choinka jest naprawdę piękna. Powtarzają to też ci, którzy do niej podchodzą - dodały.

  Nie pierwszy dar od Polski

  Choinka, podobnie jak szopka podarowana w tym roku przez opactwo Montevergine z Kampanii na południu Włoch, będzie stać na placu przed bazyliką watykańską do 7 stycznia.

  To pierwsze od 20 lat drzewko z Polski w Watykanie. W 1997 roku był to świerk z okolic Zakopanego dla Jana Pawła II.

  Darczyńcami są arcybiskupi i biskupi metropolii warmińskiej i białostockiej oraz Białostocka Dyrekcja Lasów Państwowych. Ich delegacje przybędą na spotkanie z papieżem i ceremonię zapalenia lampek.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • drzewko
  tylu letnie drzewo traci życie w jeden dzień - kto winny? człowiek i jego przyziemne zachcianki, ważniejsze od innych ziemskich istot
  ~drzewko /2017-12-20 13:27
 • Dziwne...
  Dziwne, że sam papież zgadza się na używanie takich pogańskich symboli...
  ~erre /2017-12-20 08:53
 • KŁANIA SIĘ EKO
  Co zrobić jak CHORYCH POMYSŁÓW nie ma końca,lepiej ściąć i zniszczyć piękne drzewo.
  ~sprawiedliwy /2017-12-17 15:53
 • DRZEWKO
  Szkoda tego pięknego drzewa - mogło jeszcze rosnąć :(
  ~Wroc /2017-12-04 10:00

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...