Informacje
 • 12-latka w stanie krytycznym. Pasożyt pożera jej mózg

  30-07-2013 17:03 "Zabija 99 proc. zakażonych"
  12-latka w stanie krytycznym. Pasożyt pożera jej mózg

  Zakażenie amebą w 99 proc. przypadków prowadzi do śmierci

  dpd.cdc.gov

  Rzadki i zabójczy pasożyt od kilku dni żywi się mózgiem 12-letniej Kali Hardig. Dziewczynka jest w stanie krytycznym, podaje amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention. Do infekcji doszło najprawdopodobniej podczas zabawy w parku wodnym.

  - Jej infekcja spowodowana jest przez mikroskopijną amebę, o nazwie Naegleria fowleri, która zwykle dostaje się do organizmu przez nos i dalej wędruje do mózgu. Zazwyczaj do zarażenia dochodzi u osób, które zażywają kąpieli w ciepłej, słodkiej wodzie. Nie można jednak zarazić się tym pierwotniakiem przez picie wody - powiedział rzecznik Centers for Disease Control and Prevention.

  Śmiertelna zabawa

  Według departamentu zdrowia stanu Arkansas (ADH), do zarażenia doszło w parku wodnym Willow Springs w Little Rock. Trzy lata wcześniej odnotowano podobny przypadek, który okazał się być związany z Willow Springs. Dlatego ADH poprosił właściciela parku wodnego o to, aby dobrowolnie zamknął centrum rozrywkowe.

  Pierwsze objawy pojawiają się od jednego do siedmiu dni po zarażeniu. Chorzy skarżą się na bóle głowy, gorączkę, wymioty i sztywność karku. Później dochodzą jeszcze problemy z koncentracją, utrata równowagi, drgawki i halucynacje.

  Po tych objawach postęp choroby jest bardzo szybki i gwałtowny, a śmierć zwykle następuje do 12 dni. Zakażenie Naegleria fowleri jest niezwykle rzadkie. Między 2001, a 2010 rokiem odnotowano 32 przypadki.

  - Ta infekcja jest jedną z najbardziej niebezpiecznych. Zabija 99 proc. ludzi nią zarażonych - powiedział dr Dirk Haselow z Arkansas Department of Health.

  Profilaktyka

  Centers for Disease Control and Prevention utworzyło listę profilaktycznych zachowań, które mają zmniejszyć ryzyko zarażenia. Zalicza się do nich: unikanie kąpieli w słodkich wodach, podczas gdy temperatura jest wysoka, a poziom wody niski; zatkanie nosa, będąc pod wodą; zachowania szczególnej uwagi podczas brodzenia w wodzie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • fret
  O cholera.... ale paskuctwo....
  ~q4vedo /2015-03-02 08:50
 • aligator?
  w jaki sposób "zachowanie szczególnej uwagi podczas brodzenia w wodzie" może zapobiec zarażeniu??? przecież to nie aligator...
  ~topole /2014-12-31 00:15
 • m
  biedne dziecko
  ~jmj /2014-12-29 16:35
 • :)
  Takie są prawa dżungli, he he
  ~przemek /2014-09-17 06:36
 • To na chorował Foreman w Dr House
  Przypadek nagleriozy był ładnie pokazany w 2 sezonie Dr House'a. Zobaczcie sobie. Koszmarna choroba. W Europie ostatnie zarażenie było w Czechach 6 osób zarażonych, 6 zeszło.
  ~Lukels /2014-08-23 20:32

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W niedzielę chłodniejsze atlantyckie powietrze zaczęło wypierać afrykański żar. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...