Informacje
 • 10-latka uważała na geografii, uratowała setkę ludzi przed tsunami

  27-12-2014 10:40 Równo 10 lat temu Tilly Smith ocaliła mieszkańców Tajlandii
  10-latka uważała na geografii, uratowała setkę ludzi przed tsunami

  Dziesiąta rocznica przejścia tsunami

  Reuters TV

  Tilly Smith dziesięć lat temu pokazała, jak cenna może być... lekcja geografii w szkole. Wyniosła z niej wiadomości, dzięki którym uratowała życie wielu osobom podczas tragicznego tsunami.

  26 grudnia 2004 r. na Oceanie Indyjskim, na skutek trzęsienia ziemi o magnitudzie 9,1, utworzyła się fala tsunami, która pozbawiła życia 230 tys. osób. Wśród zabitych znaleźli się m.in. obywatele Indonezji, Indii i Sri Lanki. W Tajlandii zginęło prawie pięć tysięcy osób. Ta liczba byłaby wyższa, gdyby nie pewna dziewczynka, która w odpowiednim momencie wykorzystała wiedzę zdobytą w szkole.

  Bohaterka ze szkolnej ławki

  Koniec grudnia 2004 r. Tilly Smith, 10-letnia wówczas Brytyjka, spędzała z rodzicami na wyspie Phuket. Na krótki czas przed tym, jak do wybrzeży przybyła wielka fala, Tilly wypoczywała na plaży Mai Khao.

  - Było jak w raju - opisywała.

  Po pewnym czasie zaczęło się jednak robić niespokojnie. Wody oceanu wzburzyły się, a statki, które widniały na horyzoncie, zaczęły gwałtownie podskakiwać. Tilly szybko skojarzyła kilka faktów, z którymi zaledwie dwa tygodnie wcześniej zapoznała się na szkolnej lekcji geografii. Między innymi taki, że na kilka minut przed uderzeniem wielkiej fali woda z wybrzeża cofa się w głąb oceanu.

  - Gdy tylko uświadomiłam sobie, co za chwilę może się wydarzyć, natychmiast poinformowałam swoją mamę - mówiła potem Tilly. - Nadciąga tsunami. Jestem tego pewna - tłumaczyła mamie.

  Rodzice nie zbagatelizowali przeczuć córki. Natychmiast ostrzegli ludzi na plaży. Dzięki temu Mai Khao, jako jedna z nielicznych na wyspie Phuket była wyludniona przed uderzeniem tsunami, a w jej obrębie nikt nie zginął.

  Tilly udało się uratować łącznie ponad 100 osób.

  Własna asteroida

  Od czasów katastrofy Tilly bywała na Phuket w związku z obchodami rocznic tsunami. W tym roku, równo 10 lat po tragicznym wydarzeniu, także odwiedziła Mai Khao.

  Dziś już 20-letnia kobieta nadal cieszy się ogromną sympatią - zarówno w Tajlandii, jak i w innych rejonach świata. Za bohaterskie skojarzenie faktów honorowano ją w różny sposób - na jej cześć m.in. nazwano asteroidę. 20002 Tillysmith okrąża Słońce raz na pięć lat i 259 dni.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • zwiastuny ,,,,
  Kilka minut przed tsunami zalega cisza i wszystkie ptaki uciekają,to też jedno z licznych ostrzeżeń.
  ~klio /2014-12-28 03:04
 • bzdety
  juz widzę jak 100 osób ucieka bo 10 latka piszczy
  ~vvv /2014-12-28 01:07
 • to jest smieszne!
  Dziewczynka skojarrzyła kilka faktów na temat tsunami i za to ją chwalą! To jest śmieszne i za razem nie dorzeczne. Ludzie mieszkający na tych terenach wiedzą że mieszkają na uskoku, gdzie łączą się płyty teknoniczne i trzęsięnia ziemi są normą. Załażę sie że wielu ludzi skojarzyło fakty na temat tsunami, ale cóż, nie którzy zginęli niektórzy nie. Więc dlaczego wychwala się jedną osobę!
  ~obserwator /2014-12-27 23:14
 • :D
  I bardzo dobrze, że o takich ludziach mówią, że są w ogóle tacy ludzie na świecie. A nie tak jak w Polsce, że tylko o przestępcach mówią, a o tych co rzeczywiście zasługują na pochwałę się omija
  ~rafalpajak15 /2014-12-27 22:41
 • w polsce
  Zdobyla by praktyczna wiedze z zakresu odmawiania 3 zdrowasiek i wypaplania prawd wiary. Bez tego w swiecie ani rusz.
  ~kts /2014-12-27 18:27

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...