Informacje
 • Recepta na wydłużenie życia jest prosta

  25-04-2017 15:44 Jedna godzina to nawet siedem godzin życia więcej

  Zobacz, jakie błędy popełniają początkujący biegacze

  Foto: Shutterstock; film: TVN Meteo

  Z badań wynika, że bieganie wydłuża długość życia. Jogging zmniejsza ryzyko chorób serca i udarów mózgu. Jest też bardziej efektywny niż inne aktywności, ponieważ obniża poziom tłuszczu w organizmie. Aby osiągnąć takie efekty, wystarczy biegać około 30-60 minut tygodniowo.

  Z badań opublikowanych w czasopiśmie "Progress in Cardiovascular Disease" wynika, że biegacze żyją o trzy lata dłużej niż osoby, które nie biegają. Ponadto zmniejszenie ryzyka przedwczesnej śmierci jest u biegaczy na poziomie 25-40 procent. Nawet jeśli prowadzą niekoniecznie zdrowy tryb życia, na przykład palą, czy mają nadwagę.

  Autorzy badań podali, że żadna inna aktywność nie ma tak pozytywnego wpływu na nasze zdrowie jak bieganie. Statystycznie godzina biegania wydłuża życie o siedem godzin. Chociaż regularne bieganie nie uczyni cię nieśmiertelnym, to według badań jest bardziej efektywne w wydłużaniu życia niż chodzenie, jazda na rowerze, czy pływanie. I wcale nie musisz biegać godziny dziennie. Wykazano, że bieganie codziennie od pięciu do dziesięciu minut z prędkością poniżej 10 km/h redukuje ryzyko choroby serca lub wcześniejszej śmierci z powodu wszystkich przyczyn. Jest to mniejszy wysiłek niż rekomendowane przez specjalistów 150 minut umiarkowanych ćwiczeń tygodniowo.

  Ma 83 lata i wciąż biega w maratonach. Jan Morawiec podczas wyścigu na XXI mistrzostwach świata weteranów we Francji dobiegł do mety po upływie 4 godzin 12 minut i 11 sekund (materiał archiwalny z 2015 roku).

  Zalety biegania

  Najlepsze ćwiczenia to takie, które lubisz i będziesz wykonywał. Kto wie, może wybierzesz bieganie, które ma wiele zalet. Jest tanie, łatwe (wystarczy wyjść z domu i zacząć to robić) i dodaje energii. Nawet trucht jest umiarkowanie energicznym ćwiczeniem. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu, wystarczy biegać o połowę czasu mniej niż trzeba by przeznaczyć na inne aktywności. Współtworząca badanie Angelique Brellenthin z Departamentu Kinezjologii na Uniwersytecie w Iowa, zaznacza że chodzenie przez 105 minut da nam tyle samo co bieganie przez około 25 minut.

  Pamiętajcie, że należy biegać po miękkiej nawierzchni w odpowiednich butach, wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg, a także nie zapominać o rozgrzewce i rozciąganiu. Brellenthin podkreśla, że nie ma dowodów na to, że bieganie zwiększa ryzyko choroby zwyrodnienia stawów.

  Bieganie powinno być wydłużane stopniowo, a jego dystans powinien ustabilizować się na poziomie ok. 48 kilometrów tygodniowo. Brellenthin zaznacza, że biegacze mają większą sprawność fizyczną, niższy poziom tłuszczu w organizmie i węższą talię niż osoby uprawiające inne aktywności. Bieganie może być szczególnie przydatne w zmniejszeniu tkanki tłuszczowej na brzuchu. Aby osiągnąć takie efekty, wystarczy biegać od 30 do 60 minut tygodniowo.

  Rozciąganie i regeneracja po treningu są istotne dla każdego biegacza. Pokazujemy podstawowe ćwiczenia rozciągające:

Podziel się:

Polub TVN Meteo Active:
 • Bieganie
  Moja Babcia żyła w Poznaniu 104,5 roku. Codziennie przed snem wypijala kieliszek alkoholu. Nigdy nie uprawiała żadnego sportu.
  Bolge /2017-04-25 21:49
 • TOTALNA BZDURA
  Zapytajcie swoich dziadków, rodziców co maja po 80 i więcej lat ile kilometrów w życiu przebiegli???????? raczej mniej jedli mięsa z biedy i dlatego dłużej zyją i nie było nawozów ulepszaczy itp itd
  ~EMERYT /2017-04-25 17:30

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...