Informacje
 • Guzki, wrzody i chrypka. Nie ignorujmy sygnałów nowotworowych

  05-11-2017 10:48 Poranny bieg z onkologiem Piotrem Winczurą

  Poranny bieg z Danielem Stenzelem

  TVN24

  Daniel Stenzel rozmawia podczas biegu z dr Piotrem Winczurą, onkologiem i radioterapeutą. Tematem ich rozmowy jest profilaktyka i walka z rakiem.

  Październik to miesiąc, w którym szczególnie wiele mówi się o walce z rakiem. O tym, jak wcześnie wykryć nowotwór i poprawnie odczytać alarmujące sygnały naszego organizmu, mówił onkolog Piotr Winczura, dyrektor Centrum Medycznego Radioterapii i Usprawniania w Elblągu podczas biegu z reporterem Danielem Stenzelem w Gdyni.

  Guzki, wrzody i chrypka

  - Jeżeli mówimy o sygnałach nowotworowych, to w przypadku pań powinny one zwracać uwagę na wszystkie guzki w piersi - radzi lekarz. - Wiemy, że każda z pań powinna przynajmniej raz w miesiącu wykonać samobadanie piersi - dodaje.

  W przypadku mężczyzn Winczura zaleca przede wszystkim regularne badanie jąder, o czym - jak zauważa lekarz - na szczęście mówi się coraz więcej.

  Istnieją jednak nowotwory znacznie bardziej podstępne, o których mówi się mniej, choć pozostają niebezpieczne.

  - Jeżeli chodzi o nowotwory regionu głowy i szyi, czyli w okolicach jamy ustnej, gardła i krtani, to tutaj warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wszystkie wypustki w jamie ustnej, owrzodzenie, które nie chce się zagoić, jak również - co istotne - przewlekłą chrypkę - zaleca Winczura. - Każdy człowiek, który ma tę chrypę przez kilka tygodni bez jakiejś uchwytnej przyczyny, powinien pójść do lekarza. To może być rak krtani - dodaje.

  Rak żołądka, rak szyjki macicy, rak piersi

  - Także żołądek daje nam znaki, że coś może być nie w porządku - zapewnia. - Jeżeli chodzi o raka żołądka, to tutaj alarmujące są bóle podczas przyjmowania posiłków, ale może to być również krwawienie. Cokolwiek, co wzbudza nasz niepokój, powinno nas kierować do lekarza rodzinnego - dodał.

  Na pytanie o to, czy Polacy chętnie korzystają z darmowych badaniach - jak choćby cytologii czy mammografii, to sytuacja jest umiarkowanie optymistyczna.

  - Jeżeli chodzi o mammografię, to kobiety chętnie z tego badania korzystają, ale jeżeli chodzi o cytologię, która bardzo wcześnie pozwala wykryć raka szyjki macicy, to bardzo mało kobiet się tam zgłasza - jedynie 10 procent, a jest to badanie proste, tanie i bezbolesne, a do tego potrafi uratować czyjeś życie - dodał.

  Wstyd wrogiem raka. Dekalog onkologiczny

  Dlaczego Polacy boją się chodzić na bezpłatne i płatne badania onkologiczne? Dr Winczura jest zdania, że jest to kwestia wstydu, a nie warto się wstydzić i bać.

  - Wydaje mi się, że mniej się wstydzą panie - zgaduje.

  Później Winczura mówi o tak zwanym dekalogu onkologicznym. Największym problemem są jego zdaniem, jak i zdaniem wielu jego kolegów po fachu, palenie papierosów.

  - To zdecydowanie główny czynnik, który zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory. A ponadto dieta - mówi Winczura, dodając, że pomaga zrównoważona, uboga w alkohol i czerwone mięso dieta. No i, rzecz jasna, bieganie.

  Obejrzyj cały materiał:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • patologia
  tak oczywiście .jeśli mówimy o Europejczyku który ma zapewinoną opiekę zdrowotna na poziomie normalnego cywilizowanego człowieka a nie patologa i wrzoda na mapie europy a nawet świata jakim jest narod polski któy powinien być wytępiony w 1905r.
  ~normalny /2017-11-05 16:53

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...