Informacje
 • Zamień cztery koła na dwa.
  Dziś dzień bez samochodu

  22-09-2015 10:05 Dlaczego warto jeździć rowerem do pracy

  Zamień cztery kólka na dwa

  Wikipedia/ProfDEH

  Dziś Europejski Dzień bez Samochodu. Warto zamienić cztery koła na transport publiczny lub przesiąść się na jednoślady. Dlaczego warto do pracy jeździć rowerem? Jest szybciej, bo nie stoisz w korku, taniej, bo nie tankujesz i zdrowiej, bo ruszasz się.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!

  Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bez Samochodu, który ma uświadamiać użytkownikom pojazdów negatywny wpływ spalin samochodowych na środowisko, a także kształtować i utrwalać ekologiczne postawy wśród obywateli np. częstsze korzystanie z komunikacji miejskiej, rowerów lub chodzenia pieszo.

  Autobus lub rower gratis

  Z okazji Dnia Bez Samochodu można korzystać z darmowej komunikacji miejskiej m.in. w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie i Łodzi. Warunkiem jest posiadanie ważnego dowodu rejestracyjnego. Dodatkowo Operator Poznańskiego Roweru Miejskiego oferuje darmowe wypożyczenie roweru na 60 minut. Również Łódź bezpłatnie udostępnia możliwość skorzystania z miejskiego roweru.

  Z kolei Warszawa zaprasza do darmowego korzystania z przejazdów metrem, koleją SKM, pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej na terenie, gdzie obowiązuje oferta "Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD". Poza tym kierowcy mogą dziś nieodpłatnie pozostawić swoje auto na jednym z 14 parkingów "Parkuj i Jedź".

  Zalety dwóch kółek

  - Jazda rowerem do pracy to jest zastępczy trening. Zdarza się, że trasa z i do pracy wynosi  łącznie 26 km. Widzę jak ładnie rzeźbią mi się nogi. - mówi Anna Dec, prezenterka TVN Meteo Active.

  - Zastąpienie samochodu rowerem idealnie wpasowuje się w nurt zdrowego stylu życia i pozwala na wykorzystanie czasu, który normalnie tracilibyśmy na jazdę samochodem - przekonuje Paweł Choiński ultramaratończyk specjalizujący się w biegach górskich.

  - Porzuciłam samochód i wszędzie jeżdżę rowerem. Najfajniejsze jest to, że dojeżdżam od drzwi do drzwi. Mój czas to 22, 24 minuty, wszystko jest precyzyjnie wyliczone nie ma zagrożenia, że się spóźnię. A zamiast paliwa kupuję nowy rower - opowiada Katarzyna Karpa, wicemistrzyni Polski w biegach na orientację na 50 km.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • bardzo pięknie ale nie zawsze się da
  Pięknie opisane, że do pracy dojeżdżają rowerem niestety jak się pracyj ena stanowiksach gdzie wyglad i przede wszystki ubór (elegancki) ma ogromne znaczenie nie jest się w stanie jechac do pracy rowerem. Uwielbim jeździć rowerem robie to szybko i sprawnie ale po pracy w czasie wolnym. Smutna rzeczywistosć jest tak, iż nie mogę sobie pozwolić (zresztą jak duża częsc ludzi) na to by do mojego miejsca pracy dojeżdżać rowerem. Ponadto jak to osbie wyobrażacie że np. hutnik po 8 godzinach cieżkiej pracy będzie drałował rowerm do domu trochę niepoważne.
  ~Zwariowana /2015-09-22 12:26

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....