Informacje
 • "Wracam za rok". Aleksander Doba się nie poddaje

  06-06-2016 08:05 Pogoda zmusiła podróżnika do wstrzymania wyprawy

  Pomoc nadeszła rano

  Fot.: Alex Chmielinski, film: TVN24

  Aleksander Doba, kajakarz, który chciał przepłynąć Atlantyk z USA do Europy, musiał przerwać swoją wyprawę. Jak mówi, nie została ona zakończona, a jedynie przerwana. Mężczyzna planuje kontynuację podróży w maju 2017 roku.

   

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Podróż od samego początku była trudna. Wyprawa rozpoczęła się w niedzielę 29 maja z amerykańskiego Jersey City. Niedługo po starcie trudne warunki atmosferyczne zmusiły podróżnika do zatrzymania się przy Statui Wolności. We wtorek Doba wznowił podróż, jednak już w nocy z wtorku na środę znów pojawiły się utrudnienia. Fala przewróciła kajak i zmusiła śmiałka do wstrzymania wyprawy.

  Przypływ zniszczył wyposażenie

  Od godziny pierwszej w nocy Doba walczył z pięciogodzinnym przypływem. Pierwsza fala przybojowa obróciła kajak do góry dnem i wyłamała anteny. Później trwała kilkugodzinna walka z żywiołem, który dokonał kolejnych zniszczeń.

  - Zniszczona została w zasadzie cała elektryka w tym kajaku, tzn. ICE, UKF-ka i górna tablica rozdzielcza, ona była na lewej burcie, a właśnie lewą burtą był ten kajak ustawiony bliżej dna - mówi Doba. - W wyniku samego obrotu zostały wyłamane tylko anteny. Główne zniszczenia nastąpiły już później - dodaje.

  Pierwsza fala nie była wysoka, jednak ustawienie kajaka prostopadle do niej spowodowało, że nie dało się uniknąć wypadku.

  - Ta fala nie była wielka, bo miała gdzieś 1,5 metra wysokości - relacjonuje podróżnik. - Niestety, jak byłem bokiem do niej, to kajak nie mógł tego wytrzymać, także po kilku sekundach obróciło mnie, a ja siedziałem w kokpicie z wiosłem w ręku - dodaje.

  Nieszczęśliwe zrządzenie losu

  Plaża, niedaleko której natura wstrzymała wyprawę Doby, znajduje się na terenie obszaru chronionego i jest zarządzana przez Służbę Parków Narodowych. Przez to, wieczorem i w nocy nikogo tam nie ma. Utrudniło to podróżnikowi zgłoszenie awarii i wysłanie sygnału alarmowego.

  Ostatecznie, aby otrzymać pomoc, Doba wysłał sygnał SOS, który sygnalizuje o zagrożeniu życia. Podróżnik określa to, jako "lekkie nadużycie", bo jego życie nie było zagrożone. Chciał jedynie poinformować, że potrzebuje pomocy. Był to jednak jedyny sposób na zakomunikowanie problemu, ponieważ telefon satelitarny na pokładzie kajaka został uszkodzony przez wodę.

  Nie poddaje się

  Doba nie daje za wygraną i już planuje wznowienie swojej wyprawy. Tym razem chce wystartować z Nowego Jorku. Najpierw trzeba będzie jednak naprawić kajak.

  - Aktualna decyzja jest taka, że chcemy przywieźć kajak do Polski i naprawić go w firmie, w której był remontowany - mówi podróżnik. - Planuję wystartować za niecały rok, na początku maja - dodaje.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Błąd w tekście
  "Zniszczona została w zasadzie cała elektryka w tym kajaku, tzn. ICE, UKF-ka"

  Doba nie powiedział o czymś o nazwie ICE, tylko o module AIS (Automatic Identification System), który współpracuje z radiem DSC... Starajcie się sprawdzać co piszecie.
  ~LubiePlacki /2016-06-07 00:57
 • Twardziel
  Ktoś tak twardy nie poddaje się nigdy.
  Yaspi /2016-06-06 14:12

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....