Informacje
 • Właściwości papryki zależą od jej koloru.
  Sprawdź, którą wybrać

  08-10-2016 10:10 Każda ma inne działanie
  Właściwości papryki zależą od jej koloru. <br />Sprawdź, którą wybrać

  Papryka ma wiele cennych właściwości

  Pixabay (CC-BY-SA) / Hans

  W Polsce to warzywo typowe dla wczesnej jesieni. Zmniejsza apetyt, przyspiesza spalanie tłuszczu. Odmładza i poprawia nastrój. Różni się właściwościami w zależności od koloru. Sprawdź, którą paprykę wybrać.

  Papryka posiada wiele cennych właściwości: redukuje tkankę tłuszczową, zawiera sporo witamin i błonnika, przez co reguluje metabolizm. Obniża też ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona i raka piersi.

  Papryka czerwona

  Przede wszystkim zadba o naszą skórę. Zawiera beta-karoten, który zapewni piękną cerę o zdrowym odcieniu. Czerwona papryka ma w sobie także dużo witaminy C, która spowalnia proces powstawania zmarszczek i wspomaga układ odpornościowy. Papryka w tym kolorze przyda się także osobom z kruchymi naczynkami, ponieważ zawiera dużo rutyny. To naturalny związek pochodzenia roślinnego, zaliczany do grupy flawonoidów, który posiada właściwości antyoksydacyjne i uszczelniające naczynia krwionośne. Wykazuje też działanie przeciwzapalne.

  Papryka żółta

  Żółta papryka wpływa bardzo korzystnie na nasz wzrok. Zawiera dużo luteiny i zeaksantyny, które są istotne dla prawidłowego funkcjonowania wzroku. Oba  te związki potrafią unieszkodliwić wolne rodniki w siatkówce oka. Żółta papryka jest także dobrym źródłem witaminy E, tzw. witaminy młodości, która bierze udział w dostarczaniu składników odżywczych do komórek. Wzmacnia także ściany naczyń krwionośnych i chroni czerwone krwinki przed przedwczesnym rozpadem. Witamina E jest także wykorzystywana do leczenia męskiej niepłodności, zaburzeń mięśniowych, miażdżycy i chorób serca.

  Papryka zielona

  Obfituje w kwas foliowy, więc jest szczególnie polecana kobietom w ciąży, jednak nie tylko. Ten organiczny związek nie tylko dobroczynnie wpływa na rozwój płodu, ale także poprawia samopoczucie psychiczne, usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, wspomaga powstawanie czerwonych krwinek, a także chroni organizm przed nowotworami. Zielona papryka, podobnie jak żółta, jest też bogatym źródłem witaminy E.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...