Informacje
 • W spermie ukryta jest wiadomość
  o wadze przyszłego dziecka

  09-12-2015 13:08 Otyli mężczyźni płodzą otyłe dzieci
  W spermie ukryta jest wiadomość <br />o wadze przyszłego dziecka

  Jaki ojciec, takie dziecko

  Shuterstock

  Jeśli staracie się o dziecko, dobrze by było, żeby nie tylko przyszła mama zadbała o swoje zdrowie. Jak pokazują najnowsze badania, otyli ojcowie przekazują potomstwu predyspozycje do tycia. Stan męskiego ciała w chwili poczęcia ma więc olbrzymie znaczenie dla przyszłości dziecka.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW


  Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego. Przebadali spermę 10 szczupłych i 13 otyłych mężczyzn. Okazało się, że ich plemniki miały różne znaki epigenetyczne, czyli reakcje genów na zdarzenia życiowe zapisywane w naszych organizmach m.in. kontrolę apetytu. Wyniki były zaskakujące - im grubszy był tata, tym wyższe było prawdopodobieństwo otyłości u dziecka.

  Szansa dla tatusiów z brzuszkiem

  W kolejnym etapie badania, sześciu mężczyzn poddano operacji bariatrycznej - chirurgicznemu zmniejszeniu żołądka. Badano plemniki przed rozpoczęciem leczenia, w tydzień po zabiegu, a następnie po upływie roku od operacji. Naukowcy chcieli w ten sposób sprawdzić, czy faktyczna waga ma wpływ na informacje zawarte w nasieniu. Okazało się, że w doszło do licznych zmian epigenetycznych, związanych z DNA komórek rozrodczych. W sumie zmianom uległo 5 z 9 tys. struktur. A zatem, jeśli ojciec schudnie przed zapłodnieniem swojej partnerki, prawdopodobieństwo, że jego dziecko będzie otyłe, maleje.

  - Do tej pory wiedzieliśmy, że w okresie prenatalnym przede wszystkim kobiety powinny dbać o swoje zdrowie. Nasze badania pokazują, że zdrowy styl życia powinien być również domeną mężczyzn - mówi Romain Barrès, profesor na Uniwersytecie w Kopenhadze i główny autor badania.

  Ewolucyjny marker

  Według tego duńskiego naukowca informacja o wadze ojca w nasieniu jest wynikiem ewolucji. Dawniej nadmiar tkanki tłuszczowej był korzystny, bo gwarantował przetrwanie w trudnych czasach np. podczas zimy czy w okresie marnych plonów. Ponadto genetycznie zapisana informacja o masie ojca miała zachęcać dzieci do jedzenia i nabierania masy, gwarantując przetrwanie.

  Natomiast w dzisiejszych czasach, kiedy dostęp do jedzenia jest nieograniczony, otyłość przestała być zaletą, a stała się poważną wadą zdrowotną. Otyli żyją krócej i cierpią na liczne choroby. Dlatego tak ważne jest prawidłowe odżywianie i ruch. Szczupli żyją dłużej, są zdrowsi i mają zdrowsze dzieci.

  Poniżej dla wszystkich panów przedstawiamy przepis na zdrową sałatę, korzystnie wpływającą na potencję:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ted
  jakie te naukowce so mondre
  ~tsrs /2015-12-09 20:37
 • nie zgodzę się...
  Jak dziecko żre bez opamiętania i ruch ogranicza się do zmiany kanału w tv albo pójcia do łazienki to nie ma opcji żeby miało prawidłową wagę.

  Ale skoro tak to czemu chudzi ludzie nie maja chudego potomstwa?
  Carollo /2015-12-09 20:06

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...