Informacje
 • Twoja dieta jest nieskuteczna?
  To może być wina genów

  16-07-2016 12:05 Nowe spojrzenie na dietetykę

  Co chwilę w modzie jest nowa dieta, która powodować ma gwarantowane, wymarzone efekty. Niewykluczone jednak, że u każdego przyniesie inny skutek, gdyż problem nie jest związany wyłącznie z tym, co jemy.

   

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

   

  Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Karolinie Północnej przeprowadzili badania, z których wynika, że efekt diety jest sprawą bardzo indywidualną.

  Cztery diety

  Do badań użyto czterech grup specjalnie wychowanych myszy, które były przedstawicielami całej populacji. U każdej z grup zastosowano inną dietę. Były to dieta zachodnia bogata w tłuszcz, dieta śródziemnomorska, dieta japońska bogata w ryż i zieloną herbatę oraz dieta niskowęglowodanowa, znana jako dieta ketogeniczna.

  Zaskakujące wyniki

  Skutki były zdumiewające. Niektóre z myszy chudły, innym pogarszało się zdrowie, lub nic się nie działo. W każdym przypadku gryzonie mogły jeść tyle, ile chciały. Naukowcy monitorowali skutki diet i ich wpływ na zdrowie zwierząt. Zaobserwowali stan przedcukrzycowy, łącznie z otyłością i stłuszczeniem wątroby.

  U niektórych z myszy dieta zachodnia wpływała negatywnie na zdrowie, podczas gdy u innych nic się nie działo, lub skutek był niewielki. Jedna z myszy nie reagowała na żadną z diet. Cokolwiek jadła, nie miało to wpływu na jej zdrowie. Była jednak nieco otyła, mimo stosowania diet. Można było zauważyć też, że diety w niektórych przypadkach nie odnosiły skutku. Zdaniem badaczy najważniejsze znaczenie miały uwarunkowania genetyczne poszczególnych osobników poddanych eksperymentowi, a nie to, czym je karmiono.

  Co dalej?

  To odkrycie zmusza nas do zbadania, jakie czynniki genetyczne mają decydujący wpływ na dietę i czy możemy przewidzieć, jaka dieta będzie efektywna dla poszczególnych osób. Istnieje koncepcja "precyzyjnego żywienia" zakładająca, że pewnego dnia lekarze będą mogli wykonać test i dowiedzieć się, czy to co jesz spowoduje, że schudniesz. Dla wielu walczących z nadwagą będzie to przełom.

   

   

  Bez względu na dietę i jej skutki, przyda się trochę wysiłku fizycznego. Prezentujemy trening z Joanną Brzezińską:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • mam 60 lat
  schudłem 10 kg w ciągu 3 miesięcy, jem warzywa i owoce do oporu ile tylko chce. pieczywo tylko na sniadanie sporadycznie na kolacje.raz w tygodniu mięso,wędliny 2 razy do kanapek.nie wierzyłem że mi się uda.obecnie waże 82kg
  ~francik /2016-08-05 07:55
 • Dieta
  Najlepsza jest NŻT -NIE ŻRYJ TYLE
  ~Piotrek /2016-07-16 23:06
 • cukier
  albo zarcia za duzej ilosci weglowodanow ;) ..... abo geny i chuY :D
  ~tehfoxtrotzulu /2016-07-16 13:01

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....