Informacje
 • Trening hybrydowy. Działa cuda,
  ale nie jest dla początkujących

  17-08-2016 16:11 Poznajcie jego założenia
  Trening hybrydowy. Działa cuda, <br />ale nie jest dla początkujących

  Trening hybrydowy, czyli ćwiczenia na medal

  Do tej pory programy treningowe dla zawodowców bazowały na wypracowanych schematach, które opracowywano i modyfikowano latami. Okazało się jednak, że nie tylko stare i sprawdzone metody dają najlepsze rezultaty. Istnieją ćwiczenia, które pozwalają skrócić trening i przyspieszyć efekty. I działają niemal magicznie.

  Trening stosowany przez sportowców najczęściej polega na tym, że kształtuje się każdy mięsień osobno. I tak np. ćwiczenia na ławeczce budują klatkę piersiową, unoszenie przedramienia zwiększa biceps, przysiady ze sztangą kształtują mięśnie czworogłowe ud. Zasada izolowania poszczególnych grup mięśniowych, choć skuteczna, ma jednak jeden minus. Jest czasochłonna. Trening hybrydowy natomiast zwraca uwagę na to, że organizm nie jest zbiorem luźno powiązanych składników, tylko ich sumą tworzącą zgrany mechanizm. System, który może funkcjonować sprawniej właśnie dzięki ćwiczeniom hybrydowym.

  Dwa w jednym

  Ambasadorką treningu hybrydowego jest Joslyn Thompson-Rule, trenerka fitness współpracująca z firmą Nike. Czym są hybrydy?

  - W skrócie to połączenie kilku ćwiczeń w jeden ciąg ruchów, w którym jest zaangażowanych wiele grup mięśni. Nie tylko tych głównych, które wykorzystuje się do udźwignięcia ciężaru, ale również tych mniejszych, które stabilizują sylwetkę w trakcie ćwiczenia. Przykładem takiego ćwiczenia jest przysiad z wyciskaniem sztangi stojąc - tu jednocześnie pracują nogi i barki. Albo wypady jednonóż  z uniesieniem przedramion z hantlami, gdzie działamy na mięśnie dwugłowe ud i bicepsy - tłumaczy trenerka.

  Spalasz tłuszcz, budujesz mięśnie

  Intensywny wysiłek i odpowiednia technika ćwiczeń. To dwie najważniejsze zasady treningu hybrydowego. Jest jednak zdecydowanie niepolecany tym, którzy stawiają na siłowni swoje pierwsze kroki. To bardzo efektywny program, ale żeby przyniósł więcej rezultatów niż kontuzji, należy znać podstawy treningu siłowego. Ćwiczenia można wykonywać zarówno na siłowni, jak i domowym zaciszu. Wystarczy mieć sztangę, sztangielki i kilka talerzy. Jednoczesny przyrost mięśni i spalanie tłuszczu możliwe są dzięki wysokiej intensywności ćwiczeń. Po tego rodzaju aktywności metabolizm działa sprawniej przez kilkanaście kolejnych godzin.

  Metodycznie

  - Treningi hybrydowe trwają na ogół 60 minut i podzielone są na sekcje cardio i siłowe. Przejścia z jednych do drugich są płynne. Wszystkie ćwiczenia wykonywane są w systemie dwóch serii po 6-8 powtórzeń przez 5-6 dni w tygodniu. Jakie są ich korzyści? Joslyn Thompson-Rule uważa, że "ludzie bardziej się w nie angażują i stają się one dla nich treningowym rytuałem, a nie siłowniową rutyną".

  Unikacie ćwiczeń? Czy wasze wymówki należą do tych najpopularniejszych?


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...