Informacje
 • Ta choroba to "podstępny morderca".
  Jak żyć z nadciśnieniem?

  01-09-2015 13:50 Pytania do eksperta w "Studiu Active"

  Nadciśnienie rozwija się latami i zabija niespodziewanie

  Fot. Shutterstock / Film: TVN Meteo Active

  Dr Barbara Jerschina wyjaśniała w "Studio Active", czym jest nadciśnienie, jak się je leczy i jakie ćwiczenia są wskazane, a jakie odradza się osobom cierpiącym na tę chorobę.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Nadciśnienie to "schorzenie układu krążenia krwi charakteryzujące się okresowo lub stale podwyższonym ciśnieniem tętniczym".

  - To jest choroba, którą nazywamy podstępnym mordercą - zaznaczyła dr Barbara Jerschina, internista z CM LUX Med wyjaśniając, że nadciśnienie rozwija się przez lata. Wielu chorych nie zauważa stopniowego podnoszenia się ciśnienia krwi aż do momentu, w którym nie dochodzi do tragedii, np. udaru.

  - Nadciśnienie dziedziczy się dominująco. Wystarczy, że jeden rodzic ma, aby u dzieci stwierdzić podwyższone ryzyko - zaznaczyła. - To jednak nie oznacza, że nadciśnienie u tych dzieci wystąpi - przestrzegła.

  Prawidłowe wartości

  - Prawidłowe wartości ciśnienia powinny oscylować pomiędzy 100-140 górne ciśnienie i 70-80 dolne -

  zaznaczyła na początku dr Jerschina.

  - Jeżeli ciśnienie przekracza te wartości to oznacza, że pacjent musi podlegać obserwacji. Jeżeli skoczy na stałe do 150 na 90-100 to zdecydowanie należy rozpocząć leczenie - podkreśliła.

  Wyrównaj i trenuj

  Czy podwyższone niebezpiecznie ciśnienie wyklucza jakąkolwiek aktywność fizyczną? Nie, ale są pewne warunki.

  - Możemy dopuścić pacjenta z nadciśnieniem do uprawiania sportu wtedy, kiedy to ciśnienie jest wyrównane - wyjaśniła dr Jerschina.

  Oznacza to, że osoby borykające się z nadciśnieniem muszą regularnie brać leki. Trzeba też pamiętać, że nie każda aktywność będzie dla "nadciśnieniowca" wskazana. Lepiej polubić jazdę na rowerze, treningi tlenowe, nordic walking czy zwykłe spacery.

  - W przypadku treningów siłowych należy zmniejszyć wagę odważników na rzecz większej ilości powtórzeń - doprecyzowała. Zaznaczyła też jednak, że uprawiać można dowolną dyscyplinę, pod warunkiem, że będziemy kontrolowali ciśnienie.

  Stres i kilogramy

  Przyczyn nadciśnienia może być sporo.

  - Bardzo często przyczyną nadciśnienia jest przewlekły stres. Prace w

  korporacjach bardzo źle wpływają na zdrowie - zauważyła, radząc, aby nauczyć się radzić sobie z nerwowymi sytuacjami na kanapie psychoterapeuty.

  Kolejną przyczyną jest nadmiar kilogramów.

  - W tych dodatkowych kilogramach też są naczynia krwionośne przez które serce musi przepchać krew. W związku z czym wytwarza większe ciśnienie by to przepompować - wyjaśniała.

  Dlatego w przypadku 20-, czy 30-kilogramowej nadwagi, aby obniżyć ciśnienie, najczęściej trzeba nie tylko przyjmować leki, ale też pozbyć się nadprogramowych kilogramów.

  Bez leków jednak z problemem sobie nie poradzimy.

  - Jedyną skuteczną metodą leczenia nadciśnienia jest przyjmowanie leków - przekonywała doktor i zaznaczyła, że nowe generacje leków pozwalają - zamiast trzech - brać tylko jedną tabletkę na dobę. To sprawia, że uciążliwość dla chorego jest dużo mniejsza niż kiedyś.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • A gdzie środki naturalne!
  Jest ich tyle.....a tu głównie propaganda Big-farmy
  ~Anna /2015-09-01 16:24

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...