Informacje
 • Spacery lepsze niż siłownia.
  Potwierdziły to badania brytyjskich naukowców

  27-11-2015 16:06 Spacerowicze mają cieńszą talię
  Spacery lepsze niż siłownia. <br />Potwierdziły to badania brytyjskich naukowców

  Spacery lepsze niż siłownia?

  Liftarn/Wikipedia

  Badania prowadzone na prestiżowej brytyjskiej uczelni London School of Economics wykazały, że osoby, które codziennie chodzą na spacery są szczuplejsze niż te podnoszące ciężary na siłowni. Czy to oznacza, że pora wyrzucić karnet do fitness klubu do kosza?

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Analiza 50 tys. osób powyżej 13 roku życia wykazała, że ci, którzy energicznie maszerują przynajmniej pół godziny dziennie, mają mniejszy obwód talii i niższe BMI niż osoby, które robią treningi o dużej intensywności.

  Koniec z siłownią

  Wyniki są kontrowersyjne. Tym bardziej, że naukowcy nie wiedzą, czy samo chodzenie spowodowało mniejszy obwód talii i niższe BMI. Możliwe, że spacerowicze wykonywali jeszcze jakieś aktywności fizyczne, o które nie zostali zapytani przez badaczy.

  Ponadto osoby podnoszące ciężary mają na ogół większą masę ciała niż ich rówieśnicy niebywający na siłowni. To podnosi ich BMI.

  Niemniej jednak energiczne spacerowanie jest korzystne z wielu powodów. Chodzenie nic nie kosztuje, można wykonywać je w dowolnym miejscu, zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy, otyłości i chorób serca.

  Jeśli zatem czujecie awersję do ćwiczeń z ciężarami, to przerzućcie się na spacery. Jeśli natomiast nie wyobrażacie sobie życia bez siłowni, może spróbujcie dotrzeć tam na piechotę.

  Najbardziej efektywną formą spaceru jest nordic walking. Trener osobisty Dariusz Brzeziński podpowiada, jak prawidłowo spacerować z kijami.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • no nie wiem...
  Dużo intensywnie spaceruję ale ta zależność wydaje mi się mocno naciągana. Intensywny spacer to inne ćwiczenie niż siłownia. Bardziej na gibkość, a siłownia na przyrost mięśni. Tak więc zależność ta nie jest taka oczywista.
  ~jacku /2015-11-27 21:15
 • głupie
  Jak dla mnie to jest badanie typu: Wszystkie organizmy żywe jedzą. Wszystkie organizmy żywe umierają. Więc wszykie organizmy któe jedzą - umierają. Wniosek . Jedzenie zabija. To jest zaobserwowana jakaś zależność ale nie powiedziałbym że z jednego wynika drugie. Może ci któży wychodzą na spacer muszą ze względu na zdrowie a ci z siłowni odpuszczają sobie diete i tyją bo im wolno.
  ~alek /2015-11-27 20:16
 • Ekonomisci robiacy badania LOL
  No niestety ale jedyne co udowodnili to jest to ze ludzie ktorzy chodza na silownie sa wieksi. Maja wiecej miesni.
  BMI kogos kto nigdy zadnego cwiczenia nie wykonal moze byc znacznie mniejsze niz ktos kto cwiczyc cokolwiek z prostego powodu. Miescie waza znacznie wiecej niz tluszcz. Dodatkowo ludzie ktorzy sa otyli i staraja sie z tym cos zrobic skoncza na silowni co jest kolejnym powodem statystycznie wiekszego BMI u ludzi na silowni. Co oni powinni sprawdzic to jakie sa stany zdrowia osob i ktora metoda je poprawia w krotszym czasie. No ale w koncu to juz wszyscy wiedza wiec byloby nudno wiec trzeba bylo furore zrobic na blednym czytaniu statystyk. LOL
  ~Nie ekonomista /2015-11-27 17:48

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...