Informacje
 • Rzucanie palenia może pomóc
  w odzwyczajeniu się od słodyczy

  13-04-2016 16:28 Badania wykazały zależność między tymi nałogami
  Rzucanie palenia może pomóc <br />w odzwyczajeniu się od słodyczy

  Cukier uzależnia równie mocno co papierosy czy kokaina

  Shutterstock

  Dla osób, których pragnienie i potrzeba zjedzenia ciastka czy batonika jest równie silne, co pociąg do heroiny u narkomana od niej uzależnionego, naukowcy mają dobre wieści. Jest szansa, że uzależnienie od cukru pokonasz przy okazji rzucania palenia papierosów.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Uzależnienie od cukru przestaje być postrzegane jako wymówka łasuchów, a uznane za poważne zagadnienie, nad rozwiązaniem którego pracuje wiele uczonych. Ponieważ problem nie jest błahy - spożywanie nadmiernej ilości jedzenie, zwłaszcza słodyczy, prowadzi do otyłości której zdrowotne konsekwencje są mnogie, począwszy od cukrzycy i skończywszy na ataku serca - liczne zespoły naukowe pracują nad opracowaniem pomocy w leczeniu i tego uzależnienia.

  Możliwy przełom

  Przełomowe mogą okazać się ustalenia zespołu z Australijskiego Uniwersytetu Technicznego Queensland, którzy uzależnienie od cukru potraktowali na równi z innymi uzależnieniami. Wskazali, że cukier, podobnie jak nikotyna czy kokaina, oddziałuje na ośrodek nagrody w mózgu, pobudzając go do produkcji i wyrzutów dopaminy.

  Uproszczając: gdy raz, świadomie lub podświadomie, połączymy substancję z dobrym samopoczuciem powodowanym dopaminą wyprodukowaną w mózgu jako odpowiedź na zaspokojenie ośrodka nagrody spożywając batonika albo paląc papierosa, jesteśmy już chemicznie uzależnieni. Zwykle obserwuje się wówczas dążenie jednostki do osiągnięcia tzw. błogiego stanu zadowolenia, poprzez przyjmowanie coraz większych jednorazowych dawek substancji, od której się uzależniliśmy.

  Odzwyczaja od palenia...

  Na potrzeby badań zespół podawał szczurom laboratoryjnym wareniklinę - organiczny związek

  chemiczny stosowany do leczenia uzależnienia od nikotyny, który został zarejestrowany przez Komisję Europejską we wrześniu 2006 roku.

  Skuteczność warenikliny wynika z jej selektywnego wiązania się z tym, z czym powinna, czyli z neuronalnymi nikotynowymi receptorami cholinergicznymi α4β2 w roli częściowego agonisty (substancji blokującej normalną pracę receptora - przyp. red.). Efektem związania się obu elementów jest osłabienie głodu nikotynowego przy jednoczesnym złagodzeniu objawów abstynencyjnych.

  ... i słodyczy?

  Naukowcy obserwujący gryzonie zaobserwowali, że wskutek przyjmowania środka spożycie sacharozy przez zwierzęta zmalało. Podejrzewają, że to wynik powodowanego lekiem zbilansowania się poziomu dopaminy (tzw. neuroprzekaźników dobrego samopoczucia - przyp. red.), którego konsekwencją jest mniejsza ochota na słodycze.

  Będą dalej badać

  Zespół zaznaczył jednak, że konieczne są dalsze badania aby określić, czy zniechęcająca szczury do słodkości wareniklina działa tak samo na ludzi. Do momentu, kiedy naukowo jej osłabiający chęć na ciastka, batoniki czy cukierki wpływ nie zostanie jednoznacznie potwierdzony, pozostaje wykazywanie się silną wolą i zwalczanie w sobie pokusy sięgnięcia po kolejnego batonika.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Palenie i slodycze
  Ja mam troche inny pogląd na te sprawy. Rzucilam palenie jednocześnie ssąc cukierki miętowe. Potem ani na jedno ani na drugie juz nie miałam ochoty. ( paliłam ponad 20 lat). Wydaje mi sie, ze każdy człowiek inaczej pozbywa sie tego nałogu. Nikt nie jest taki sam.
  Bolge /2016-04-14 20:27
 • Ciekawe
  A od narkotyków też mnie uwolni?
  Piotru70 /2016-04-14 01:31

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...