Informacje
 • Pij wodę z kranu. Jest zdrowa i smaczna

  11-07-2015 09:14 Dostaniesz ją także w niektórych restauracjach

  Film: Burmistrz Ochoty Katarzyna Łęgiewicz zachęca do picia kranówki

  Fot.: Shutterstock, film: TVN Warszawa

  Myślisz, że woda z kranu nie nadaje się do picia i jest niezdrowa? Specjaliści wyjaśniają, że nie ma nic bardziej mylnego. "W leczeniu kamicy nerkowej zaleca się spożywanie wody twardej" informuje Łukasz Balwicki z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Łyk kranówki dostaniesz także w niektórych restauracjach.

  Doktor Łukasz Balwicki z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego informuje, że spożywanie twardej wody, także z kranu i pochodzących z niej minerałów, głównie wapnia i magnezu, nie jest przyczyną powstawania kamieni nerkowych. Co więcej w leczeniu kamienicy nerkowej zaleca się właśnie m.in. spożywanie dużych ilości wody bogatej w minerały, czyli wody twardej.

  Dostosuj się do zaleceń

  Profesor Marek Bizuk z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej zawiadamia, że przed wypiciem wody kranowej nie ma potrzeby jej filtrować ani przegotowywać, a bywa to wręcz działanie niewskazane.

  - Woda z kranu zawiera całą gamę potrzebnych dla naszego organizmu mikroelementów i makroelementów i nie powinniśmy ich usuwać - mówi Biziuk.

  Specjalista ostrzega przed stosowaniem filtrów z odwrotną osmozą, które usuwają z wody wszystkie potrzebne składniki. Przestrzega też przed nieumiejętnym i zbyt długim stosowaniem filtrów węglowych. Zgromadzona w nich materia organiczna jest świetną pożywką dla nicieni i bakterii.

  "Niczym się nie różni"

  Czym woda mineralna różni się od kranowej w ocenie profesora Biziuka, który od lat analizuje
  skład chemiczny wody?

  - Często niczym, a nawet może być gorszej jakości. Wiele do życzenia pozostawia kontrola jakości wód butelkowanych - informuje Biziuk.

  Dodaje, że woda butelkowana powinna być wypijana jak najszybciej, najlepiej w ciągu jednego
  dnia od otwarcia. Z materiału, z którego wykonywane są butelki plastikowe, mogą
  być wymywane niebezpieczne związki, np. ftalany, które uznawane są za związki
  endokrynne, czyli zakłócające równowagę hormonalną organizmu. Żadna woda nie
  powinna pozostawać zbyt długo w kontakcie z powietrzem, w którym znajdują się
  bakterie, zarodniki, roztocza itp. substancje.

  Dawne nawyki

  Czym zatem wytłumaczyć niechęć Polaków do wody z kranu, brak zaufania do jej jakości i lęk, że woda kranowa, w przeciwieństwie do butelkowej, nie jest bezpieczna do picia i może zagrażać zdrowiu? Być może te przekonania biorą się z zaszłości historycznej - przypuszcza profesor Biziuk.- Jeszcze 20 lat temu woda w kranach była niezdatna do picia, zanieczyszczona, przede wszystkim chlorem i związkami chlorowcoorganicznymi.

  Warszawska kranówa

  - Wszędzie w Warszawie z kranu leci dobra woda, której jakość spełnia wszystkie restrykcyjne normy krajowe i unijne. Można ją bez problemu pić, aczkolwiek trzeba sprawdzać, czy administrator budynku dba o rury, którymi do nas płynie - powiedział Roman Bugaj z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

  Podkreśla, że woda jest dużo lepszej jakości, niż ta, która leciała z kranów w latach 90.

  Ochota promuje kranówkę

  Picie wody z kranu już w lutym tego roku polecała burmistrz Ochoty Katarzyna Łęgiewicz.

  - Woda, którą produkują Filtry Warszawskie jest zdrową wodą, nadającą się do picia, choć ważne jest też to, jak utrzymane są rury w budynku. Jeśli administrator o nie dba, to nie ma najmniejszych obaw - powiedziała burmistrz Ochoty.

  Akcja na cały kraj

  Mimo że nie wszędzie w Polsce woda z kranu jest taka sama, to jednak w wielu miejscach nadaje się do bezpośredniego spożycia. Od 2012 roku do picia kranówki zachęcają władze Gdańska. Hasło "Pij wodę z kranu, nasza woda najlepsza w kraju" było widoczne kilka lat temu na miejskich bilbordach. Rok temu kranową wodą zachwycał się łódzki Zarząd Wodociągów i Kanalizacji. Przekonywał, że jakość kranówki nie odbiega od wielu wód źródlanych sprzedawanych w sklepach.

  Kranówka w restauracjach

  Okazuje się, że do kranówki przekonują się także właściciele restauracji. Niektóre lokale nie wahają się podawać swoim klientom wody z kranu. Do takich akcji włączają się głównie placówki z większych miast, takich jak Warszawa, Gdańsk czy Katowice.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • 20 lat temu to samo mówiono o kranówce
  Że bada Sanepid i że jest dobra. Teraz dowiadujemy się, że była niezdatna do picia. Co z azbestowymi rurami w niektórych częściach miast? Są bez znaczenia? To, że woda jest dobra w oczyszczalni nie oznacza, że po przejściu systemem rur nadal jest ok...
  ~Mirek /2015-07-11 11:33
 • Chlor i substancje odkażające
  A co z chlorem oraz innymi substancjami dodawanymi do wody wodociągowej celem jej odkażenia i uchronienia przed namnażaniem bakterii w sieci?
  ~Ron /2015-07-11 11:03
 • To ja zapraszam do Ostrołęki.
  Woda z kranu tak "wali" chlorem, że nos wykręca.I to ma być zdrowe?
  ~xyz /2015-07-11 10:50
 • .
  Latem często sięgam po zimną kranówę. U mnie w mieście woda z kranu jest bardzo dobra, podbierana z podziemnego jeziora.
  Kiichigo /2015-07-11 10:05
 • Eeee, tam
  Niefiltrowana przez węgiel jest niedobra, niestety. Przynajmniej w Warszawie.
  mańkowski /2015-07-11 09:57

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...