Informacje
 • Odczuwasz drętwienie kończyn? "Konsekwencje mogą być nieodwracalne"

  06-09-2015 20:30 Co oznacza uczucie mrowienia?

  Drętwienie kończyn

  Shutterstock

  Drętwienie kończyn to problem, który dotyka wielu z nas. Cierpią z tego powodu nie tylko osoby starsze, czy prowadzące mało aktywny tryb życia, lecz także miłośnicy sportu. O tym, dlaczego tak się dzieje, opowiada fizjoterapeuta Krzysztof Narosz z Fizjo-Med Poland.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  - Drętwienie kończyn dotyczy osób w każdym wieku - mówi Krzysztof Narosz.

  Dzieci uskarżają się na drętwienia związane ze wzrostem ciała. Jadnak dolegliwość ta może być wywołana także zmianami hormonalnymi. Tak właśnie dzieje się w przypadku kobiet w ciąży. Woda zatrzymywana w organizmie wywołuje obrzęki, które uciskają naczynia krwionośne i struktury nerwowe.

  Przyczyny

  Podłoże może być neurologiczne, a to oznacza zwykle ucisk nerwu związany z dyskopatią, krwiakiem czy guzem lub stan zapalny. Najczęściej nerw uciskany jest przez tkanki miękkie w miejscu cieśni, czyli wąskiego tunelu, w którym przebiega nerw.

  Drugą przyczyną drętwień są zaburzenia krążenia, wywołane miażdżycą tętnic lub problemami układu żylnego. Z powodu obrzęku niedostateczna ilość krwi dociera do tkanki, a to może powodować jej uszkodzenie.

  Odpowiednia dieta

  Do powstawania mrowienia w kończynach może przyczyniać się niedobór witaminy B, wapnia i magnezu. Dlatego istotne znaczenie ma odpowiednia dieta, a przede wszystkim wyeliminowanie kawy, herbaty i alkoholu. Niedobory mogą być uzupełniane przez odpowiednie produkty lub suplementację.

  - Jeżeli drętwienia kończyn występują systematycznie i często, jest to niepokojący znak. To sygnał wysyłany przez organizm, że może dojść do uszkodzenia tkanki. A szczególnie niepokojący jest ból nocny. W takim wypadku powinniśmy udać się do lekarza lub fizjoterapeuty - ostrzega Krzystof Narosz. - Konsekwencje mogą być nieodwracalne. Dlatego jest to tak ważne.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ~Doctor
  Nie zgodzę się zupełnie z Panem pseudo Doctorem, to fizjoterapeuci posiadają często dużo większą praktyczną wiedzę opartą oczywiście na teorii w dziedzinie narządów ruchu i ogólnie systemu senso-motorycznego człowieka. I to często po ich poradę często sięgają profesjonalni- lekarze, którzy w tym zakresie często takiej wiedzy nie posiadają.
  Za to lekarze w przeciwieństwie do fizjoterapeutów (pasjonatów) to często teoretycy i gamonie wysyłający pacjentów na 20 różnych, czasem inwazyjnych badań z powodu ich braków wiedzy praktycznej (np. skierowanie na artroskopie stawu kolanowego w celu sprawdzenia więzadeł, co fizjoterapeuta może jednym testem manualnym ocenić- np. więzadła krzyżowe i test szufladowy, bądź testy łąkotek przy ich uszkodzeniu). Jak najbardziej polecam najpierw fizjoterapię, a później lekarzy ( ortopedów, chirurgów itd. kiedy już fizjoterapia nie pomaga). Bo po co ingerować inwazyjnie, skoro można iść do pasjonatów ludzkiego ciała, znających każdy jego element (jakimi często są fizjoterapeuci-oczywiście nie wszyscy, ale większość z nich), i stosowania profilaktyki? Ewentualnie w celu szukania przyczyn a nie leczenia objawów ? Bo po co leczyć, kiedy można zapobiegać?
  ~AntiDoctor /2015-09-09 22:58
 • dretwienie
  dłoni lub palców dloni moze byc objawem choroby wibracyjnej lub spowodowanych pracą dłońmi podczas której wykonuje sie tysiace takich samych partii ruchów w ciagu czasu pracy
  mund /2015-09-07 18:50
 • Tężyczka
  Właśnie neurolodzy często mrowienie czy drętwienie błędnie interpretują jako uciś na nerwy a jest to tężyczka - nadpobudliwość mięśniowo nerwowa spowodowana niedoborami mikroelementów: wapnia, magnezu, witaminy B. Niestety trudno trafić na lekarza, który poprawnie zdiagnozuje tężyczkę, bo wszyscy idą szablonem, że coś uciska
  ~ardi78 /2015-09-07 11:13
 • Drętwienie
  Zgłoś się do lekarza a nie do fizjoterapeuty; nie ma żadnego "lub", badanie fizjoterapeuty jest bez znaczenia dowodem wypowiedź tego eksperta; USG jest bez znaczenia, najczęściej potrzebne EMG, a już `usg w wykonaniu fizjoterapeuty...? Dobre samopoczucie fizjopterapeutów w Naszym Kraju jest niepokojące.
  ~Doctor /2015-09-06 23:34
 • Dretwienie może oznaczać sm
  Tak zaczęło się u mojej dziewczyny... To jest niebezpieczne jak się nasila i nie ustępuje... Zgłoś się do lekarza... To jest jest żart... To jest życie...
  ~Smutny /2015-09-06 23:33

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...