Informacje
 • Obalamy mity krążące w niejednej siłowni

  19-06-2017 08:39 Sprawdź, jak ustrzec się błędów podczas ćwiczeń

  Moda na fitness jest coraz większa

  Foto: Shutterstock, film: TVN24 BiS

  Obiegowe opinie na temat ćwiczeń w siłowni często mijają się z prawdą. Naukowcy, którzy w związku z wielką popularnością tego typu aktywności poświęcają im wiele badań, regularnie przedstawiają wyniki. Przeczą one w większości krążącym mitom.

  Fitness, bieganie i ćwiczenia siłowe stały się niezwykle popularne. I jest to tendencja szybko rosnąca, szczególnie późną wiosną i latem. Funkcjonuje jednak wiele porad, które psują nasze założenia, oddalając w czasie lub wręcz uniemożliwiają osiągnięcie wymarzonych wyników. Oto kilka mitów, które zweryfikowali naukowcy:

  Mit pierwszy: wystarczy trenować raz w tygodniu

  Ćwiczenie nawet dwa razy w tygodniu nie przynosi efektów. Shawn Arent, naukowiec z Uniwersytetu w Rutgersa w amerykańskim stanie New Jersey, podkreśla, że po to, by zrealizować zamierzenia, należy ćwiczyć co najmniej trzy razy w tygodniu.

  Mit drugi: poranek jest najlepszą porą na trening

  Pora treningu nie jest tak bardzo istotna. Efekt końcowy zależy od naszej konsekwencji. Najlepiej, żeby ćwiczenia stały się rutyną. Nieważne, czy wracasz z pracy późnym wieczorem, czy wstajesz bladym świtem. Jeśli masz ochotę iść na siłownię lub pobiegać, zrób to. Niektóre badania sugerują jednak, że trening poranny może przyspieszyć utratę wagi przez spalanie tłuszczu przez resztę dnia.

  Mit trzeci: podnoszenie ciężarów zamieni tłuszcz w mięśnie

  Nie możesz zamienić tłuszczu w mięśnie. W organizmie człowieka są różne tkanki. Trening siłowy rzeczywiście pomaga zbudować tkankę mięśniową, jednak nie jest równoznaczny ze zmniejszeniem ilości tłuszczu w organizmie. Najlepszym sposobem na zniwelowanie tłuszczu jest zmiana diety.

  Mit czwarty: puzzle i gry są najlepszym treningiem dla mózgu.

  Badania, które zostały opublikowane wiosną tego roku, sugerują, że każda aktywność, która zwiększa tętno i powoduje wzmożone pocenie się przez dłuższy czas, ma korzystny wpływ na pracę i sprawność mózgu. Aktywność fizyczna poprawia pamięć i humor dodatkowo chroni mózg przed spadkiem zdolności poznawczych związanych z wiekiem - twierdzą badacze.

  Mit piąty: ćwiczenia są najlepszym sposobem na utratę wagi

  Jeśli chcesz schudnąć, nie powinieneś zakładać, że możesz tylko ćwiczyć i nie zmieniać diety. Eksperci twierdzą, że odchudzanie prawie zawsze zaczyna się od istotnych zmian nawyków żywieniowych.

  - Jeśli chodzi o odchudzanie, dieta odgrywa znacznie większą rolę niż ćwiczenia fizyczne - powiedział naukowiec z Uniwersytetu Teksańskiego Philip Stanforth.

  Mit szósty: trening siłowy jest tylko dla mężczyzn

  Trening siłowy to świetny sposób na wzmocnienie mięśni i nie ma nic wspólnego z płcią. Kobiety wytwarzają mniej testosteronu niż mężczyźni, a badania sugerują, że hormon ten odgrywa ważną rolę w procesie budowy mięśni. To dlatego widać tak dużą różnice między umięśnieniem kobiet i mężczyzn.

  Mit siódmy: wystarczą dwa tygodnie, aby stracić formę

  Już po tygodniu mięśnie osłabiają się bez regularnych ćwiczeń. Możemy odczuć zmniejszenie koordynacji i stopniową utratę siły.

  Mit ósmy: biegi długodystansowe są idealnym sposobem na to, aby utrzymać dobrą formę.

  Jeśli nie jesteś gotów i nie masz chęci na maratony, to wiedz, że bieganie szybkim tempem przez 5-10 minut dziennie daje podobne korzyści jak bieganie długich dystansów. Według badań codzienne tak zwane tempówki mają podobny wpływ na  poprawę pracy serca jak długie bieganie ponad trzy godziny tygodniowo.

  Mit dziewiąty: napoje dla sportowców to najlepszy sposób na uzupełnienie płynów po treningu.

  Większość napojów dla sportowców to tylko cukier i woda. Zamiast nich eksperci zalecają picie wody. Nie można zapomnieć o przekąsce z wysoką zawartością białka. Badania pokazują, że wspomaga ona regenerację mięśni po treningu.

  Mit dziesiąty: brzuszki są najlepszym sposobem na "sześciopak"

  Aby uzyskać "sześciopak" na brzuchu, trzeba angażować całą grupę mięśni w obrębie tułowia. Brzuszki angażują tylko część mięśni. Dobrym ćwiczeniem jest tak zwana "deska" ponieważ powoduje, że wiele mięśni w obrębie całego ciała pracuje.

  Mit jedenasty: prowadzenie dziennika żywieniowego jest dobrym sposobem na kontrolowanie diety

  Taki dziennik pozwoli nam być bardziej świadomym, czego i ile zjadamy. To pomoże w utrzymaniu wagi i rozwoju mięśni. Ludzie mają tendencję do zawyżania swojego wysiłku fizycznego i zaniżania ilości pożywienia. Dziennik należy prowadzić systematycznie i sumiennie.

  Tutaj obejrzysz całą rozmowę:

Podziel się:

Polub TVN Meteo Active:
 • dede
  Ja chodze 5 razy w tygodniu po jednej godzinie dziennie ,efekty sa takie jakie chcialem ,niejestem napakowany ale mam poprawna sylwetke ,polecam cwiczyc nawet codziennie po jednej godzinie .
  andre_valenducq /2017-06-19 10:48

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...