Informacje
 • "Nie Żryj Dużo" i się ruszaj. Oto recepta na długowieczność

  22-07-2015 11:25 Tak dłużej zachowasz młodość

  Jak być piękną i aktywną w dojrzałym wieku?

  Fot. Shutterstock / Film: TVN Meteo Active

  Lidia Konkel, tancerka i instruktorka pilatesu, i trenerka areobiku Anna Marchewka są żywym dowodem, że ćwicząc zachowujemy pogodę ducha, zdrowie i siły witalne. I choć jedna ma 54 lata, a druga 81, to kondycji i figury mogłaby im pozazdrościć niejedna 20-latka.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Być piękną i aktywną w wieku 20, czy 30 lat nie jest specjalnie trudno. Ciało jest wciąż elastyczne, a przemiana materii na tyle sprawna, że ewentualne próby chudnięcia, podejmowane z pomocą trenera i dietetyka, zwykle kończą się sukcesem. Wystarczy przestrzegać wytycznych, być systematycznym i wytrwałym. Jak jednak być piękną i aktywną w dojrzałym wieku?

  Własny lek na wszystko

  Jak przyznają w magazynie "Studio Active" 54-letnia tancerka i nauczycielka pilatesu Lidia Konkel oraz 81-letnia trenerka areobiku Anna Marchewka, trzeba po prostu zdrowo żyć: ćwiczyć i nie przesadzać z jedzeniem.

  - Po urodzeniu syna miałam kłopoty z kręgosłupem - wspominała Anna Marchewka. - Poszłam do ortopedy i on zalecił mi ćwiczenia - dodała. - No i ja ćwiczyłam. Tak się wciągnęłam w te ćwiczenia, że

  po pół roku nie wiedziałam, że mam chory kręgosłup! - podkreśliła. Miała wówczas 24 lata. - Rano wstawałam i zanim dzieci się wstały, ja już byłam po ćwiczeniach. Kładłam je spać i znowu ćwiczyłam - wspominała 81-letnia, aktywna zawodowo trenerka. - Jak się 45 minut ćwiczy to wytwarza się w mózgu endorfina, środek m.in. przeciwbólowy. I ja te środki sama sobie wytwarzałam, nie potrzebowałam żadnych tabletek - dodała. - Jak się źle czułam to sobie poćwiczyłam i wszystko znów było w porządku - stwierdziła z uśmiechem.

  Ciągle w ruchu

  Swoją pasją zaraziła koleżanki i w międzyczasie zdecydowała, że zapisze się na kurs instruktorski areobiku. Jako dyplomowana pielęgniarka anatomię miała w małym palcu. - I tak się zaczęło. Trwa już

  ponad 50 lat - skwitowała.

  Obecnie 81-latka ćwiczy... 5 razy w tygodniu. - Trzy razy w tygodniu prowadzę zajęcia areobiku, a 2 dni w tygodniu spędzam na siłowni, dla samej siebie - wyjaśniła. W weekendy natomiast wraz z mężem uprawia nordic walking, spacerując po 8-10 km.

  Znajdź swoją formę i ciesz się

  - Najlepiej sobie ćwiczyć dobierając czas, miejsce i sposób - przyznała tancerka i instruktorka pilatesu Lidia Konkel. - Ja tak odnalazłam pilates - dodała. Podobnie jak Marchewka, Konkel po porodzie zaczęła mieć problemy z kręgosłupem. Sport i aktywność pomogły jej pozbyć się dolegliwości, jednocześnie "konserwując" jej witalność, energię, zdrowie, pogodę ducha i... figurę. Tej ostatniej mogłaby jej pozazdrościć niejedna 20-kilkulatka.- Każdy musi znaleźć formę (aktywności fizycznej - przyp. red.) dla siebie, by się z tej

  formy cieszyć - podkreśliła, ćwicząca codziennie, 54-letnia instruktorka.

  "Nie Żryj Dużo"

  Fenomenalne figury, zdrowie i kondycję zawdzięczają także rozsądnym nawykom żywieniowym. - Jem wszystko - przyznała Marchewka, zaznaczyła jednak, że zachowuje umiar w ilości. - Ja prowadzę dietę zwaną NŻD, Nie Żryj Dużo - dodała z uśmiechem.

  Konkel natomiast stosuje dietę w 80 proc. wegetariańską, od czasu do czasu spożywając mięso i pozwalając sobie na niewielkie ilości słodyczy. - Każdy musi poznać swoje ciało i wiedzieć, co mu jest potrzebne - tłumaczyła. Osobiście przestrzega zasady, aby jeść 5 razy dziennie umiarkowane porcje i nie przejadać się.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • NŻD to pomysł od Hanki Bielickiej
  Tylko nie zapominajcie, że dietę NŻD czyli Nie Żryj Dużo promowała jako pierwsza nasza kultowa Hanka Bielicka w latach 60-tych !
  To jest jesdyna skuteczna dieta !
  ~silver /2015-07-22 12:23

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...