Informacje
 • "Na każdym maratonie spotykam się ze ścianą".
  Szost o kryzysie na 34. kilometrze

  28-04-2015 13:32 Pierwszy Polak na mecie Orlen Warsaw Marathon

  Henryk Szost na Orlen Warsaw Marathon 2015

  Bartek Zborowski

  - Tempo było bardzo, bardzo mocne na pierwszych 30 km - przyznał Henryk Szost, mistrz Polski i pierwszy Polak na mecie Orlen Warsaw Marathon. - Oczekiwania były większe, ale co zrobić: nie zawsze wychodzi tak, jakby się chciało - stwierdził w rozmowie z reporterką TVN Meteo Active.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!

  Henryk Szost, mistrz Polski i pierwszy Polak na mecie Orlen Warsaw Marathon, przyznał w rozmowie z reporterką TVN Meteo Active, że jego wynik był słabszy niż zakładał. - Oczekiwania były większe, ale co zrobić, nie zawsze wychodzi tak, jakby się chciało - stwierdził.

  Kryzys? Od 34. kilometra

  Henryk Szost przyznał, że pod koniec zawodów miał kryzys. - Na każdym maratonie spotykam się ze ścianą - przyznał Henryk Szost. - Umiejętnością zawodnika jest, żeby ten kryzys przełamać, jak najszybciej odbić się od dna i biec swoim tempem, które jest narzucone, by osiągnąć założony wynik - mówił. Jak dodał, niektórzy zawodnicy zmagają się z kryzysem przez kilkaset metrów, a u niektórych trwa on kilka kilometrów. - W moim przypadku zaczął się na 34. kilometrze i trwał już do końca - stwierdził.

  Przygotowanie było dobre

  Problemem biegacza nie było przygotowanie - to w jego własnej opinii było doskonałe.

  - Zaryzykowałem bieg na rekord Polski i tempo było bardzo, bardzo mocne na pierwszych 30 kilometrach - wspominał maratończyk. Na mecie znalazł się jako 9. zawodnik i pierwszy Polak. Przegoniło go ośmiu czarnoskórych zawodników. Swoim wynikiem (2:10:11) obronił tytuł mistrza Polski w maratonie.

  Wybiegany lepszy los

  Skąd sukces Kenijczyków i Etiopczyków w długodystansowych biegach? Według Henryka Szosta powodem jest to, że "rozwój kultury biegania u nich jest dużo większy niż gdziekolwiek indziej na świecie".

  - W Afryce jest szansa na to, żeby zarobić bardzo dobre pieniądze, żeby się wybić, żeby być kimś - mówił w TVN Meteo Active Szost. Zauważył, że bieganie jest tam sportem narodowym - tak, jak w Polsce np. piłka nożna. W jego opinii na korzyść zawodników z Czarnego Lądu działają również warunki w jakich się rodzą, w tym wysokość względem poziomu morza.

   

  "Dopóki mój organizm wytrzyma"

  Szost zapowiada, że na najwyższym poziomie ma zamiar biegać jeszcze przynajmniej przez kilka lat. - Dopóki mój organizm wytrzyma i będzie akceptował ten wielki wysiłek, jakim jest bieg maratoński na wysokim poziomie, to będę biegał - zadeklarował maratończyk.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....