Marcin Chabowski wygrał 2. BMW Półmaraton Praski

Znamy zwyciezców 2. BMW Półmaratonu Praskiego
Znamy zwyciezców 2. BMW Półmaratonu Praskiego
Znamy zwyciezców 2. BMW Półmaratonu Praskiego

Punktualnie o godzinie 8.45 ponad 7 tys. biegaczy ruszyło w 2. BMW Półmaratonie Praskim. Pierwsi zawodnicy pojawili się na mecie po godzinie biegu. Jako pierwszy dobiegł Polak Marcin Chabowski.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!

Mistrz Polski na 10 km, Marcin Chabowski wygrał 2. BMW Półmaraton Praski. Na metę dobiegł z czasem 1:03:52.

Marcin to rocznik 1986. Pochodzi z Wejherowa. Jest niezwykle utytułowanym zawodnikiem. To Mistrz Europy Juniorów i Rekordzista Polski Juniorów na dystansie 3000 m z przeszkodami. Jest wielokrotnym mistrzem Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Należy do kadry narodowej seniorów. Reprezentuje Polskę na wielu imprezach międzynarodowych, aktualnie w biegach długodystansowych.

Marcin Chabowski zdeklasował biegaczy
Marcin Chabowski zdeklasował biegaczy

Chabowski powiedział, iż nie miał innego wyjścia, jak biec bardzo szybko, dlatego od razu oderwał się od rywali. Po 10 km jego przewaga nad czołówką wynosiła już 73 sekundy. - Musiałem szybko pobiec, bowiem muszę wracać do rodzinnego Wejherowa, a stamtąd wyruszyć na obóz do szwajcarskiego Sankt Moritz. Chcę się dobrze przygotować do październikowego maratonu 6. Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych w Korei - podkreślił.

Na podium także Kenijczyk i Polak

Głównym rywalem Chabowskiego był Kenijczyk Tanui John Kibichiy, który w ubiegłym roku wygrał zawody z czasem 1:03:51. Tegoroczny 2. BMW Półmaraton Praski ten 27-letni zawodnik z Afryki ukończył na miejscu drugim z czasem 1:05.47.

Trzeci z czasem 1:08.16 na metę wbiegł Emil Dobrowolski z Łomży, rocznik 1986. W ubiegłorocznej edycji BMW Półmaratonu Praskiego był drugi. Dobiegł wówczas z czasem 1:05.12. Emil Dobrowolski to znany lekkoatleta i długodystansowiec. Jego życiówka w półmaratonie to 01:04:41 wybiegana w maju tego roku w Dallas (USA).

W gronie kobiet zwyciężyła Kenijka Gladys Jerotich Cheboi z czasem 1:15.52, przed swoją rodaczką Dorcus Chesang o wyniku 1:19.16. Za nimi metę minęła warszawianka Anna Łapińska z czasem 1:23.03.

Marek Wiśniewski wygrał swoją kategorię

Punktualnie o godzinie 8.40 wystartowali pierwsi uczestnicy 2. BMW Półmaratonu Praskiego - osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Po 40 minutach jako pierwszy na mecie pojawił się Marek Wiśniewski.

Zawodnicy na wózkach inwalidzkich na mecie 2 Półmaratonu Praskiego
Zawodnicy na wózkach inwalidzkich na mecie 2 Półmaratonu Praskiego

Prawym brzegiem Wisły

Długość trasy półmaratonu to 21,097 km. Obejmowała ona dzielnice: Pragę Północ, Południe. Na trasie praktycznie brak było podbiegów.

Półmaraton rozpoczął się na Al. Zielenieckiej. Stamtąd biegacze kierowali się na Saską Kępę. To geometryczny środek Warszawy. Dalej biegli ul. Francuską, na której mijali pomnik Agnieszki Osieckiej i ul. Zwycięzców, którą trafili na Gocław.

Biegacze minęli pomnik Agnieszki Osieckiej

Po pokonaniu trasu rozciągającej się wzdłuż Jeziorka Gocławskiego pobiegli kolejno ulicami: Gen. Abrahama, Gen. Fieldorfa aż do Wału Miedzeszyńskiego i Wałem dobiegli do Wybrzeża Szczecińskiego oraz Helskiego. Biegnąc wzdłuż Wisły, przecięli trzy dzielnice: Wawer, Pragę Południe i w końcu wbiegli na Pragę Północ.

Zawodnicy minęli Jeziorko Gocławskie

Ostatnie kilometry półmaratonu zaplanowane były na ulicach m.in. Zamoyskiego i Targowej. Na koniec biegacze wrócili na Pragę-Południe i Al. Zieleniecką. Meta zlokalizowana była w parku Skaryszewskim, jednym z największych parków Warszawy. Ma 58 hektarów. Powstał w latach 1905-1916. Zaprojektował go ówczesny główny ogrodnik Warszawy Franciszek Szanior. Na terenie tym znaleźć można 280 gatunków drzew i krzewów, sztuczne jeziorka, nasypane wzgórza i malownicze Jeziorko Kamionkowskie.

Meta półmaratonu usytuowana była w Parku Skaryszewskim

Trasa była oznaczona co kilometr. Punkty pomiaru czasu zaplanowano na 5., 10., 15. oraz 20. kilometrze, natomiast punkty odświeżania z wodą były rozmieszczone w odstępach co ok. 3-4 km.

Limit czasu na pokonanie trasy wynosił trzy i pół godziny.

Trasa drugiego BMW Półmaratonu Praskiego tylko w części przebiega po Wale MiedzeszyńskimOrganizator BMW Półmaratonu Praskiego

W związku w półmaratonem warszawiacy musieli liczyć się z utrudnieniami komunikacyjnymi. Po szczegółowe informacje odsyłamy do tvnwarszawa.pl.

Kto pobiegł

Na linii startu stanęli: minister sportu Adam Korol, który wystartuje z numerem 1, multimedalistka mistrzostw Polski w lekkoatletyce Iwona Lewandowska oraz długodystansowiec Marcin Chabowski.

Trasę pokonał też bokserski medalista olimpijski Krzysztof Kosedowski oraz jeden z najlepszych krajowych długodystansowców lat 90. Jan Marchewka. Liczył, że bieg ukończy z czasem 01:25. Na dzień przed startem rozmawiała z nim Omenaa Mensah.

Jan Marchewka o przygotowaniach do 2. Półmaratonu Praskiego
Jan Marchewka o przygotowaniach do 2. Półmaratonu Praskiego

Autor: mar/kka / Źródło: TVN Meteo Active

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Wielkanoc 2024. Jaka aura będzie towarzyszyła nam w święta? Najnowsza prognoza pogody wskazuje, że temperatura miejscami sięgnie 25 stopni Celsjusza. Nie wszędzie ciepła pogoda pójdzie w parze z warunkami zachęcającymi do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Mogą pojawić się burze.

Pogoda na Wielkanoc 2024. Eksplozja ciepła na święta

Pogoda na Wielkanoc 2024. Eksplozja ciepła na święta

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Miejscami może wiać z prędkością do 75 kilometrów na godzinę. Obowiązuje też prognoza zagrożeń. Wynika z niej, że w święta poza silnym wiatrem, mogą pojawić się też burze.

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. W prognozach widać też burze

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. W prognozach widać też burze

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Wieje też halny, przez który nie kursuje kolejka na Kasprowy Wierch. Mimo słonecznej pogody należy pamiętać, że w wyższych partiach panują wciąż warunki zimowe.

Halny w Tatrach. Kolejka na Kasprowy Wierch nie kursuje

Halny w Tatrach. Kolejka na Kasprowy Wierch nie kursuje

Źródło:
TPN, PKL Kasprowy Wierch, tvnmeteo.pl

Burza Nelson przechodzi nad Hiszpanią, przynosząc ze sobą silne podmuchy wiatru i wysokie fale. Jak podały lokalne media, w czwartek zginęły co najmniej cztery osoby, które zostały porwane przez wzburzone fale morskie. Groźna aura utrzyma się co najmniej do Wielkanocy.

Cztery osoby zginęły w morskich falach

Cztery osoby zginęły w morskich falach

Źródło:
El Pais, AEMET, tvnmeteo.pl

Jamniki nie będą zakazane w Niemczech. Miłośnicy rasy obawiali się, że będzie to efekt ustawy zakazującej hodowli psów z "nieprawidłowościami układu kostnego". Jak wyjaśnili przedstawiciele rządu, żadna rasa nie zostanie zakazana - celem nowych przepisów będzie ukrócenie praktyk, które przyczyniały się do cierpienia zwierząt.

Jamniki uratowane. "Będą zawsze, tylko nie z łapami długości centymetra"

Jamniki uratowane. "Będą zawsze, tylko nie z łapami długości centymetra"

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Kometa 12P/Pons-Brooks, nazywana także "Matką smoków", jest widoczna na nieboskłonie. Obiekt właśnie zbliża się do Słońca i Ziemi, a najlepszy moment na jego obserwację przypadnie w weekend. Warto wykorzystać ostatnią szansę na podziwianie komety, ponieważ na kolejną będziemy musieli poczekać ponad 70 lat.

Ostatni dzwonek na obserwację "Matki smoków"

Ostatni dzwonek na obserwację "Matki smoków"

Źródło:
PAP, ESA

Podwójne trzęsienie ziemi nawiedziło Grecję. W piątek rano w okolicach Peloponezu zanotowano wstrząsy o magnitudzie 5,7 oraz 4,0. Jak przekazały lokalne media, wibracje odczuwalne były także w Atenach.

Podwójne trzęsienie ziemi w Grecji

Podwójne trzęsienie ziemi w Grecji

Źródło:
EMSC, kathimerini.com, gr.euronews.com

Pogoda na dziś. Piątek 29.03 przyniesie dużą ilość słońca. Opadów deszczu spodziewamy się w nielicznych miejscach i będą one słabe. Wiatr w porywach powieje mocno.

Pogoda na dziś - piątek 29.03. Słońce, ciepło, ale i silny wiatr

Pogoda na dziś - piątek 29.03. Słońce, ciepło, ale i silny wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lodu na biegunach w wyniku zmian klimatycznych stopiło się już tak dużo, że wpłynęło to na ruch obrotowy Ziemi. Nasza planeta zwolniła - wynika z najnowszej analizy opublikowanej na łamach "Nature". Ma to znaczenie dla tego, jak odmierzamy czas.

Ziemia spowolniła, bo stopiło się zbyt dużo lodu. To może wpływać na odmierzanie czasu

Ziemia spowolniła, bo stopiło się zbyt dużo lodu. To może wpływać na odmierzanie czasu

Źródło:
CNN, nature.com, tvnmeteo.pl

Chmura pyłu znad Sahary zawisła w czwartek nad Atenami. Wiele osób skarżyło się na trudności w oddychaniu. Sytuację pogorszyła wyjątkowo wysoka temperatura powietrza. Lekarze zaapelowali, by unikać przebywania na zewnątrz.

Ateny za brudną zasłoną. Ludzie zgłaszali problemy z oddychaniem

Ateny za brudną zasłoną. Ludzie zgłaszali problemy z oddychaniem

Źródło:
AFP, ENEX

Dwa pasące się łosie, w tym jeden o nietypowym, białym umaszczeniu, sfilmowała Reporterka 24 pod Giżyckiem (woj. warmińsko-mazurskie). - To pierwsza odnotowana obserwacja łosia o takim umaszczeniu w historii. Jest to więc bardzo rzadki okaz - stwierdził Sławomir Kowalczyk z Nadleśnictwa Giżycko. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Dwa łosie na wypasie, jeden z nich był "bardzo rzadki"

Dwa łosie na wypasie, jeden z nich był "bardzo rzadki"

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Król ludu Maorysów wezwał do nadania wielorybom podobnych praw do istot ludzkich, aby zwiększyć ochronę tych ogromnych i majestatycznych zwierząt. Kilka lat temu w Nowej Zelandii osobowość prawną przyznano górze i rzece.

Chcą, by wieloryby miały takie prawa jak ludzie

Chcą, by wieloryby miały takie prawa jak ludzie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Nadchodzi Wielkanoc, której nieodłączną tradycją jest dekorowanie jajek. Część z nas decyduje się na używanie do tego barwników dostępnych w niemal każdym sklepie spożywczym, niektóre z nich zawierają jednak szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne. Badacze przypominają, że do przygotowania pisanek lepiej użyć naturalnych środków, które możemy znaleźć w swojej kuchni.

Czym malować jajka, żeby sobie nie zaszkodzić?

Czym malować jajka, żeby sobie nie zaszkodzić?

Źródło:
PAP

Osoby cierpiące na prozopometamorfopsję mogą postrzegać twarze innych ludzi jako zdeformowane i demoniczne. Amerykańskim badaczom udało się zrekonstruować sposób, w jaki jeden z pacjentów widzi świat. Jak przekazali, osoby cierpiące na tę chorobę często spotykają się z niezrozumieniem ze strony najbliższych i służby zdrowia.

Zamiast twarzy widzą demony. "Nagle wszyscy wyglądają jak z horroru"

Zamiast twarzy widzą demony. "Nagle wszyscy wyglądają jak z horroru"

Źródło:
PAP, Dartmouth College, Understanding PMO, Smithsonian Magazine

W wielu miejscach Hiszpanii spadł śnieg. Dla miłośników nart, którzy wybierają się na święta w góry Sierra Nevada, to bardzo dobra wiadomość.

Do Hiszpanii wróciła zima

Do Hiszpanii wróciła zima

Źródło:
ENEX

Trzęsienie ziemi nawiedziło północno-wschodnie Włochy. Miało magnitudę 5 - podało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Wstrząsy były odczuwalne także poza Włochami.

Nocne trzęsienie ziemi we Włoszech. Odczuto je także poza granicami kraju

Nocne trzęsienie ziemi we Włoszech. Odczuto je także poza granicami kraju

Źródło:
USGS, corriere.it

Do ośrodka ratującego dzikie zwierzęta w Knutsford w Wielkiej Brytanii zgłosiła się w ubiegłym tygodniu kobieta zaniepokojona stanem jeża, którego poprzedniego wieczora znalazła na poboczu drogi. Jak wyjaśniła, zwierzę przez całą noc nie tylko nie tknęło karmy, jaką mu podała, ale też nie ruszyło się nawet o milimetr. Jeż okazał się pomponem od czapki.  

Całą noc opiekowała się znalezionym jeżem. Okazało się, że to pompon  

Całą noc opiekowała się znalezionym jeżem. Okazało się, że to pompon  

Źródło:
Independent, BBC, TVN24.pl

Strażacy walczą z pożarami lasów w różnych częściach Meksyku. Zginęło kilka osób. Tylko przez dwa tygodnie tego miesiąca ogień strawił obszar o powierzchni ponad 13 tysięcy hektarów.

Szaleją pożary, jest kilkoro zabitych

Szaleją pożary, jest kilkoro zabitych

Źródło:
Reuters, infobae.com, AP, tvnmeteo.pl

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne. Na stołach królować będą jajka. Ile możemy ich zjeść?

Ile jajek można jeść tygodniowo?

Ile jajek można jeść tygodniowo?

Źródło:
PAP

Korzystając z samochodu, w każdej sytuacji chcemy pokonać naszą trasę komfortowo i bezpiecznie oraz liczyć na niezawodność naszego pojazdu. Wpływ na to ma wiele czynników, do których należy oczywiście także to, jakie paliwa wlewamy do zbiornika w trakcie wizyt na stacjach benzynowych. Dziś przedstawimy powody, dla których warto - oczywiście jeśli jeszcze tego nie robimy - zacząć tankować paliwa premium marki MOL.

Potrójny efekt działania paliwa w twoim samochodzie

Potrójny efekt działania paliwa w twoim samochodzie

Astronomowie donoszą o nowym odkryciu w pobliżu supermasywnej czarnej dziury, znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej. Zaobserwowana została tam obecność silnych spiralnych pól magnetycznych, która jest zaskakująco podobna do struktury wokół czarnej dziury w innej galaktyce - poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Odkrycia dokonano dzięki nowemu obrazowi, dostarczonemu przez Teleskop Horyzontu Zdarzeń.

Odkryto silne spiralne pola magnetyczne w pobliżu czarnej dziury w Drodze Mlecznej

Odkryto silne spiralne pola magnetyczne w pobliżu czarnej dziury w Drodze Mlecznej

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, ESO

Kraina Wygasłych Wulkanów trafiła w środę na listę Światowych Geoparków UNESCO. Położony w Sudetach geopark to już trzecie wyróżnione w ten sposób miejsce na terenie naszego kraju. - Potwierdza to, że Polska może poszczycić się dziedzictwem geologicznym o międzynarodowym znaczeniu - powiedziała dr Katarzyna Szadkowska, kierowniczka Pracowni Geologii Złożowej i Środowiskowej w Oddziale Dolnośląskim PIG-PIB we Wrocławiu.

Geopark z Polski trafił na listę UNESCO

Geopark z Polski trafił na listę UNESCO

Źródło:
PAP

Ekspozycja na sztuczne i jasne światło nocą może zwiększać ryzyko udaru mózgu oraz innych chorób naczyniowych mózgu - poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Zhejiang w Chinach. Dodali, że podobne działanie ma narażenie na zanieczyszczone powietrze.

Sztuczne światło może zwiększać ryzyko udaru

Sztuczne światło może zwiększać ryzyko udaru

Źródło:
PAP, ahajournals.org

Himalaiści wspinający się na Mount Everest od tego roku będą musieli zabierać swoje kupy ze zbocza góry. To część inicjatywy lokalnych związków wspinaczkowych i nepalskich gmin, która ma na celu walkę z zanieczyszczeniem na najwyższym szczycie świata. Każdy wspinacz otrzyma wyposażenie pomagające mu uporać się z tym problemem.

Nie będzie można zostawiać kupy na Mount Evereście

Nie będzie można zostawiać kupy na Mount Evereście

Źródło:
CNN, The Guardian

Zastrzelono niedźwiedzia, który w połowie marca ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu na Słowacji - poinformował w środę Tomasz Taraba, minister środowiska. Do identyfikacji zwierzęcia użyto drona oraz zdjęć i filmów.

Zastrzelono niedźwiedzia, który ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu

Zastrzelono niedźwiedzia, który ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu

Źródło:
PAP

Niesporczaki, maleńkie bezkręgowce, słyną z tego, że potrafią przetrwać w ekstremalnych warunkach. Międzynarodowy zespół badaczy odkrył, że białka tych stworzeń mogą spowalniać procesy zachodzące w ludzkich komórkach.

Czy wieczną młodość będziemy zawdzięczać niesporczakom?

Czy wieczną młodość będziemy zawdzięczać niesporczakom?

Źródło:
sciencedaily.com, uwyo.edu

Jeleń o imieniu Isaia, który stał się maskotką Cortiny d'Ampezzo, został przetransportowany do oddalonego od włoskiej miejscowości lasu - podały lokalne media. Zwierzę zasłynęło wizytami na miejscowym targowisku, gdzie chodziło między straganami w poszukiwaniu jedzenia.

Jeleń bywał częstym gościem na targu we Włoszech. Trzeba było go wywieźć do lasu

Jeleń bywał częstym gościem na targu we Włoszech. Trzeba było go wywieźć do lasu

Źródło:
PAP, ansa.it