Informacje
 • Majonez wyrzuć po miesiącu, warzywa po roku. Sprawdzamy prawdziwe daty ważności

  31-08-2015 09:37 Wietrzenie lodówki z tvnmeteoactive.pl

  Wzywamy do wielkiego wietrzenia lodówek. Dlaczego? Bo wiele produktów już kilka dni po otwarciu nie nadaje się do spożycia i zagraża naszemu zdrowiu. Poniżej podajemy szczegółową listę artykułów spożywczych z wyszczególnieniem ile czasu możecie je przechowywać w lodówce (w tym w zamrażarce) i poza nią.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!

  Wraz ze zmianą sezonu wietrzymy szafy, ale nie możemy zapominać o wietrzeniu lodówek. Dlaczego? Bo wiele produktów po otwarciu dość szybko przestaje nadawać się do spożycia, nawet jeśli przechowujemy je w niskiej temperaturze. Poniżej przedstawiamy listę najbardziej popularnej żywności z informacją o tym, jak długo od momentu kupna czy otwarcia możecie ją jeść bez żadnych konsekwencji zdrowotnych. Podajemy daty ważności przechowywania w temperaturze pokojowej, w lodówce i w zamrażarce.

  Data ważności od dnia otwarcia:

  Chleb

  Sprawa jest dość złożona, bo chleb chlebowi nie równy. Bochenek z dobrej mąki, bez dodatku chemii, powinien nadawać się do spożycia nawet przez dwa tygodnie. Jeśli będziesz trzymać go w lodówce, to jest szansa, że przetrwa dwa tygodnie, natomiast w zamrażarce może leżeć do pięciu miesięcy.

  Wędlina

  Ta z reguły szybko się psuje. W lodówce wytrzyma do pięciu dni, w zamrażarce - do dwóch miesięcy. Potem lepiej jej już nie rozmrażać, tylko od razu wyrzucić.

  Surowe mięso

  Najlepiej najpierw je zamarynuj (wystarczy sama sól), a potem włóż do lodówki. W takiej formie wytrzyma do czterech dni. W zamrażarce możesz je śmiało trzymać do pół roku.

  Gotowany drób

  Kurczak, indyk czy kaczka poddane obróbce termicznej będą do spożycia jeszcze przez 3-4 dni jeśli przechowamy je w lodówce. Zamrożone wytrzymają do pół roku.

  Jajka

  Jajka zachowują świeżość, kiedy są trzymane w lodówce przez 3-5 tygodni. Po tym czasie lepiej je wyrzuć.

  Mrożone warzywa

  Nierozpakowane w lodówce utrzymają się przez cztery dni, w zamrażarce nawet osiem miesięcy.

  Keczup, musztarda, majonez

  To nasze ulubione dodatki kanapkowe. Keczup z musztardą po otwarciu mogą stać w lodówce pół roku, ale majonez już tylko miesiąc. Jeśli nie używacie go dużo, lepiej kupujcie w mniejszych słoiczkach.

  Gotowy sos

  Z braku czasu często kupujemy gotowe sosy. Po otwarciu wytrzymają w lodówce miesiąc. Potem zaczną pleśnieć.

  Krem czekoladowy

  Wytrzyma do czterech tygodni od otwarcia, nawet jeżeli nie przechowujemy go w lodówce.

  Masło orzechowe

  Czy robione samodzielnie, czy też kupione w sklepie, pozostając w lodówce, będzie świeże do dwóch miesięcy.

  Orzechy

  Mają tendencję do pleśnienia więc najlepiej trzymaj je w lodówce. Wytrzymają w niej do pół roku, a w zamrażarce - do roku.

  Chipsy ziemniaczane

  Nadadzą się do spożycia jeszcze przez dwa tygodnie od otwarcia paczki, ale powinny być odpowiednio zabezpieczone przez wyschnięciem.

  Wino

  Otwarte przechowujcie w lodówce do tygodnia od otwarcia.

  Data ważności od dnia kupna:

  OWOCE

  Jabłka

  Trzymane w temperaturze pokojowej wytrzymają ok. trzech tygodni. W lodówce można je przechowywać nawet do czterech-sześciu tygodni.

  Banany

  Do momentu, do którego nie będą przejrzałe, śmiało można trzymać je poza lodówką. W jej wnętrzu wytrzymają trzy tygodnie, a w zamrażarce - do trzech miesięcy.

  Jagody i borówki

  Najlepiej trzymać w lodówce do 10 dni. W zamrażarce przetrwają nawet rok.

  Winogrona

  Wbrew pozorom to delikatne owoce. Na dzień od kupna trzymaj je poza lodówką, potem włóż do niej i przechowuj przez maksymalnie tydzień. W zamrażarce będą dobre do spożycia przez miesiąc.

  Pomarańcze

  10 dni wytrzymają w temperaturze pokojowej. Przetrzymywane w lodówce dadzą się zjeść przez trzy tygodnie.

  Śliwki, brzoskwinie i gruszki

  Do dwóch dni mogą śmiało poleżeć na paterze, do pięciu wytrzymają w lodówce, a dwa miesiące w zamrażarce.

  WARZYWA

  Ziemniaki

  Wytrzymają do dwóch miesięcy w temperaturze pokojowej, jeżeli będziemy trzymać je w zacienionym miejscu. Do dwóch tygodni mogą leżeć w lodówce, a nawet do roku - w zamrażarce.

  Cebula

  Poza lodówką może leżeć nawet miesiąc, ale powinna być przechowywana w chłodnym i zacienionym miejscu. W lodówce mogą leżeć dwa miesiące, a w zamrażarce - rok.

  Czosnek

  Lepiej trzymać go poza lodówką. W takich warunkach będzie nadawał się do spożycia przez miesiąc. W lodówce wytrzyma dwa tygodnie.

  Marchewka

  Do trzech tygodni może leżeć w lodówce, w zamrażarce przez rok.

  Brokuły

  To delikatne warzywa. W lodówce zachowają świeżość przez 5 dni, ale w zamrażarce już do roku.

  Pomidory

  Włożone do lodówki tracą smak, ale jeśli są dojrzałem możecie przechowywać je tam do tygodnia. Włożone do zamrażalnika nadadzą się do spożycia jeszcze przez dwa miesiące.

  Awokado

  Najlepiej trzymać je poza lodówką, zwłaszcza, że rzadko zdarza się kupić miękkie i gotowe do spożycia. Jeśli są już dojrzałe, należy włożyć je do lodówki. Tam wytrzymają do czterech dni.

  Co włożyć do lodówki

  Skoro wietrzenie lodówki wykonane, czas na selekcję zdrowych produktów. O tym co jeść, żeby mieć dużo energii, prawidłowy metabolizm i dobrą odporność opowiada Dorota Mirska-Królikowska, redaktor działu zdrowie miesięcznika "Vita".


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • nie mrozi się ziemniaków
  ziemniaków i niektórych warzyw surowych(o których zapomnieliście wspomnieć, np. ogórek) się nie mrozi, bo po wyjęciu nie będą się nadawały na nic..., w lodówce jak i poza ziemniaki mogłyby poleżeć nawet rok, zależy to jedynie od miejsca przechowywania i ew. od temperatury
  ~Ewa /2018-04-29 19:40
 • co za pierdoły!
  zapomnieliście napisać że sól nadaje się do spożycia tylko przez miesiąc.... w ziemi przeleżała miliony lat ale pod żadnym pozorem nie można przekroczyć terminu przydatności do spożycia!
  ~adfasdf /2015-09-01 16:57
 • Kasa, kasa, kasa...
  Terminy są ustalane tylko po to by częściej ludzie wydawali kasę, żeby ktoś mógł na tym zarobić. Oczywiście wszystko ma swoje granice ale gdzie kasa tam nie ma granic...
  ~sharky /2015-08-31 18:46
 • Ale bzdury...
  Majonez miesiąc... to chyba "zagraniczny", bo kielecki rok stoi w lodówce i nic mu nie jest. Czosnek pół roku w lodówce i też świeży i smaczny. Reszta w ogóle bez komentarza, reportaż z choinki.

  @ziemniak: w większości przypadków to jedyny skutek
  @Fachowiec: +1
  ~fwefwef /2015-08-31 14:59
 • Bla , bla, bla, bla, bla, bla
  może jeszcze jedno BLA ? nie ! to straciłłoby sens odpowiada blondynka.
  Nie ma to jak " zdemokratyzowane blondynki ".
  ~Zosia /2015-08-31 14:20

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...