Informacje
 • "Kaloria kalorii nierówna". Co to jest indeks glikemiczny?

  09-06-2015 08:03 Eksperci w "Studiu Active"

  Ile kalorii dziennie powinniśmy jeść i dlaczego indeks glikemiczny jest tak ważny?

  Fot. Shutterstock | Film: TVN Meteo Active

  O dziennym zapotrzebowaniu na kalorie dla kobiety i mężczyzny i o tym, jak zamienić złe kalorie na dobre, rozmawiały w "Studiu Active" dietetyk Aneta Łańcuchowska i trenerka personalna Natalia Jakuła.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Przyjmuje się, że dorosła kobieta potrzebuje dziennie około 2 tys. kcal, natomiast mężczyzna - około 2,5 tys. kcal. - Każdy jest inny a to jest tylko standard - podkreśliła Aneta Łańcuchowska, dietetyk prowadząca program "Pożegnanie z wagą". Dlatego, by prawidłowo obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie na energię, powinno się zastosować specjalny wzór.

  Wzór na zapotrzebowanie

  - Są dwa bardzo proste wzory, które można zastosować. Wzór na kobietę: właściwa masa ciała razy 24 godziny razy współczynnik 0,9 razy aktywność fizyczna, którą sobie mnożymy. Jeżeli jest mała, to będzie to współczynnik 0,2. Czym wyższa, tym wyższy będzie ten współczynnik - wyjaśniała Łańcuchowska.

  - Dla mężczyzny ten wzór jest bardzo podobny: właściwa masa ciała razy 24 godziny razy aktywność fizyczna - wyjaśniała. - W momencie, gdy chcemy schudnąć, musimy zapewnić ujemny bilans energetyczny, czyli od tego, co nam wyszło, odjąć mniej więcej od 1000 do 1500 kcal - wyjaśniała. 

  "Kaloria kalorii nierówna"

  Ale, jak zauważyła trenerka personalna Natalia Jakuła, "kaloria kalorii nierówna". "Złymi" kaloriami są te, które spożywamy w dużej ilości, ale nie czerpiemy z nich absolutnie nic - ani energii, ani błonnika, ani węglowodanów. Natomiast tymi dobrymi są te, które pozyskujemy z produktów bogatych w składniki odżywcze. - Czasami okazuje się, że wcale nie musimy zmieniać kaloryczności, tylko wystarczy zmienić te złe kalorie na dobre - wyjaśniała.

  Nie bój się składników

  Tych składników odżywczych - zwłaszcza węglowodanów - nie należy się bać, zwłaszcza węglowodanów. - Musimy tych węglowodanów jeść

  całkiem sporo, bo energię czerpiemy z glikogenu mięśniowego i wątrobowego - zaznaczyła trenerka personalna Natalia Jakuła. Nierzadko osoby będące na diecie brak węglowodanów uzupełniają białkiem. - Jedząc go za dużo niszczymy sobie nerki - zauważyła Jakuła.

  Indeks się liczy

  Ale nie tylko kalorie są istotne. - Indeks glikemiczny posiłku jest bardzo ważny - zaznaczyła Jakuła.

  To wskaźnik, który pokazuje, jak po spożyciu danego produktu we krwi wzrośnie poziom glukozy. Tabela indeksu glikemicznego zaczyna się od produktów z wartością 0, a kończy na tych z liczbą 110.

  - Jeżeli jemy pożywienie o bardzo wysokim indeksie glikemicznym poziom cukru we krwi jest bardzo wysoki. Nie jesteśmy w stanie go strawić, więc odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej - dodała Jakuła.

  Co dobre, co złe?

  Dla przykładu produktami z zerowym indeksem glikemicznym są jajka, kawa, herbata, majonez, ryby, sery. Dalej w tabeli znajdują się agrest, borówki, gorzka czekolada, jeżyny, mandarynki, makaron chiński, surowa marchewka, mleko sojowe, fasola biała, jabłka, komosa ryżowa, pomarańcze. Tuż przed połową tabeli indeksu glikemicznego znajduje się bób niegotowany, fasola z puszki, kasza gryczana, płatki owsiane, śliwki suszone, spaghetti al dente, żytni chleb, kokos, ryż basmati, tosty pełnoziarniste, zielony groszek z puszki, kiwi, ryż brązowy.

  Czerwona lampka powinna zapalać się nam, gdy spożywamy produkty z drugiej części tabeli indeksu glikemicznego. Znajdują się tu m.in.: czerwony ryż, ketchup, musztarda z cukrem, Nutella, sok winogronowy, sok z mango, sushi, dojrzałe banany, kasza manna, lazania, melon, miód, tłuste mleko, pizza, chleb żytni z białej mąki, kukurydza, kuskus, rodzynki, syrop klonowy, ziemniaki, bagietka, biały ryż, chipsy, daktyle suszone, makaron z białej mąki, ravioli, risotto, dynia, kabaczek, bób gotowany, gotowana marchew, płatki kukurydziane. Tabelę zamyka zaś - mające wartość 110, czyli więcej nawet niż sama glukoza (100) - piwo.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Kolejni "eksperci"
  Natalia Jakuła niestety nie mowi prawdy. Weglowodany sa nam niepotrzebne- lepiej energie czerpac z tluszczu. Porownam to do palenia w piecu centralnego ogrzewania: tluszcz to wegiel tlacy sie przez wiele godzin, a weglowodany to tak jakby do tego pieca wrzucac dezodoranty.
  Scisly /2015-06-09 16:55

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...