Informacje
 • Jogurt grecki - lepszy od naturalnego?

  16-09-2016 21:10 Poznajcie jego zalety

  Jogurt grecki stał się ostatnio bardzo popularny i coraz częściej spotykamy go na sklepowych półkach. Jakie są jego zalety i czy warto po niego sięgnąć, zastępując nim zwykły naturalny jogurt?

  Na pierwszy rzut oka jogurt grecki nie różni się zbytnio od jogurtu naturalnego. Zwłaszcza jego skład. Podstawową różnicą jest proces jego powstawania oraz gęsta, kremowa konsystencja.

  Kremowa konsystencja

  Zarówno jogurt naturalny jak i jogurt grecki powstaje z mleka krowiego. Różnią się jednak konsystencją. Jogurt grecki zawdzięcza swoją charakterystyczną gęstość dłuższemu procesowi odsączania serwatki, czyli pozostałości po całkowitym ścięciu mleka krowiego.

  Więcej białka

  Ponieważ przy produkcji jogurtu greckiego zużywa się większą ilość mleka, produkt ten odróżnia się od jogurtu naturalnego większą zawartością białka. Jest to dobra wiadomość dla osób dbających o sylwetkę, gdyż białko przyspiesza przemianę materii oraz bierze udział w budowie tkanki mięśniowej.

  Jogurt grecki posiada jednak mniej potrzebnego wapnia, ale za to również mniej sodu, a ten zazwyczaj spożywamy w nadmiarze.

  Mniej cukru i węglowodanów

  Bilans kaloryczny pomiędzy jogurtem naturalnym a greckim jest wyrównany, ponieważ ten naturalny zawiera dwa razy więcej węglowodanów i cukrów.

  Więcej tłuszczu

  Pomimo mniejszej ilości węglowodanów, a większej zawartości białka, powinno się uważać w przypadku jogurtu greckiego na tłuszcz. W jogurcie greckim jest go więcej niż w naturalnym. Dla porównania - jogurt grecki zawiera około 10 proc tłuszczu, naturalny jedynie około 2-3 proc. Wciąż jest jednak idealnym zamiennikiem śmietany, czy majonezu. Możemy go stosować np. jako sos do sałatki lub wybierać wersję light. Poniżej możesz zobaczyć przepis.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...