Informacje
 • Jak prawidłowo myć warzywa i owoce?

  08-11-2016 21:00 Poznaj kilka najważniejszych zasad
  Jak prawidłowo myć warzywa i owoce?

  Warzywa i owoce trzeba myć

  Shutterstock

  Przed zjedzeniem owoców lub warzyw należy je najpierw porządnie umyć. Pozwala to na oczyszczenie ich skórki z zanieczyszczeń i niebezpiecznych bakterii.

  Wszystkie warzywa i owoce myjemy pod bieżącą wodą. To ważne, ponieważ strumień wody skutecznie zmywa i spłukuje z nich zanieczyszczenia, np. szkodliwe resztki sztucznych nawozów. Poza tym umycie owoców i warzyw pod bieżącą wodą zmniejsza ryzyko zakażenia bakteriami, m.in. E. Coli oraz usuwa pasożyty, np. tasiemca. 

  Szczotka

  Warzywa o twardych skórkach, np. marchew, pietruszkę i seler, przed obraniem należy szorować pod wodą za pomocą szczotki. Po obraniu także trzeba je umyć.  Pomoże to usunąć resztki ziemi.

  Mycie tuż przed jedzeniem

  Niektóre warzywa można umyć wcześniej, jednak są też takie, które należy opłukać tuż przed przygotowaniem. Do tej drugiej grupy należą cebula i czosnek, które myjemy tuż przed obróbką, żeby nie zgniły.

  Warzywa w folii

  Zasada mycia warzyw i owoców dotyczy jednak nie tylko tych, które samodzielnie wybieramy i pakujemy. Myjemy także te warzywa i owoce, które są już zapakowane w woreczki foliowe. Zamknięte w nich azotany przekształcają się w o wiele bardziej szkodliwe dla zdrowia azotyny. Należy więc po przyniesieniu takich produktów do domu dokładnie je umyć.

  Odsączanie

  Należy także pamiętać, by warzyw i owoców nie trzymać zbyt długo w wodzie, bo mogą stracić przez to smak. Po opłukaniu, umyte produkty należy odsączyć na sitku lub ociekaczu.

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....