Informacje
 • Indeks glikemiczny. Czym jest i jak się nim kierować?

  07-07-2015 13:40 Porady eksperta w "Studiu Active"

  "To odpowiedź naszego organizmu na pojawienie się węglowodanów"

  Fot. Shutterstock / Film: TVN Meteo Active

  Jak jedzenie potraw o wysokim indeksie glikemicznym wpływa na nasze zdrowie? W "Studio Active" wyjaśniała dietetyk i trenerka personalna Anna Matusik.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Indeks glikemiczny jest powiązany z insuliną i mechanizmem jej wyrzutu do organizmu. W chwili, gdy spożywamy produkty z wysokim indeksem glikemicznym, czyli dostarczamy cukier do organizmu, on w odpowiedzi "wyrzuca" i rozprowadza po komórkach porcję insuliny neutralizującej ów cukier. - Im wyższy indeks glikemiczny, tym większy jest wyrzut insuliny - wyjaśniła dietetyki trener personalny Anna Matusik, gość "Studia Active". Wzorcem przy tworzeniu tabel glikemicznych jest glukoza, najłatwiej przyswajalny przez ludzki organizmcukier. Jej indeks glikemiczny wynosi równo 100, prawie tyle samo, co chleb biały. Co istotne, wyższy indeks glikemiczny mają także... gotowane warzywa, np. marchewka. Świeża, surowa ma indeks 16, podczas gdy ugotowana to już 47. Jednym z produktów o bardzo wysokim indeksie glikemicznym jest piwo, które w tabeli jest nawet za glukozą - ma wartość 110.

  Ten sam produkt, dwie wartości

  - Indeks glikemiczny to w skrócie odpowiedź naszego organizmu na pojawienie się węglowodanów - wyjaśniła dietetyk. - Węglowodany natomiast są podstawowym i najlepszym źródłem energii dla naszego organizmu - dodała, jako przykłady wymieniając m.in. kaszę, chleb, ryż, makarony czy ziemniaki. Wyróżnia się trzy grupy - produkty o niskim indeksie (do 55), średnim (do 75) i wysokim (od 75 do 100 i więcej).

  Dostarczając sobie węglowodanów, początkowo będziemy pobudzeni i nasyceni. Ale już po godzinie-półtorej nasz mózg zorientuje się, że niewiele z tego zastrzyku energii w organizmie zostało i wyśle komunikat, że jest dalej głodny. Dlatego ważne jest, aby węglowodany neutralizować odpowiednią ilością białka i tłuszczy.

  Trening usprawiedliwia

  - Produkty wysokobiałkowe, takie jak mięso, ryby, owoce morza, jajka i wysokotłuszczowe obniżają nam indeks glikemiczny - zaznaczyła. Na produkty o wysokim indeksie glikemicznym na co dzień może sobie pozwolić niewiele osób. Wyjątkiem jest sytuacja, w której przed chwilą skończyliśmy trening - wówczas nie będzie to dla nas szkodliwe.

  Nie należy się obawiać, że unikając produktów o wysokim indeksie nabawimy się problemów zdrowotnych. Jak najniższy i dość stabilny poziom cukru we krwi jest zalecany przez lekarzy i dietetyków.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...