Informacje
 • Gimnazjaliści są otyli. Nie są w stanie wejść na 4. piętro

  20-06-2016 11:23 Badania: dzieci mają bardzo słabą kondycję

  Dzieci mają bardzo słabą kondycję

  Fot.: Shutterstock, film: TVN24

  Dzieci w Polsce są coraz grubsze. Przyczyniają się do tego złe nawyki żywieniowe i brak ruchu. Ponad 17 proc. gimnazjalistów jest otyłych i ma nadwagę, a aż 60 proc. ma słabą kondycję.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  W dzisiejszych czasach młodzież zamiast wyjść na dwór i pograć w piłkę, woli spędzać czas w domu, m.in. przed komputerem i telewizorem. Do tego dochodzą słodycze, fast foody i słodzone, gazowane napoje, a także brak wiedzy rodziców, którzy często nie zdają sobie sprawy z tego, że ich dziecko nie odżywia się prawidłowo.

  15 proc. dzieci jest zagrożonych cukrzycą

  W ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro, w czterech miastach (w Gdyni, Warszawie, Lublinie i we Wrocławiu) łącznie przebadano 13 tys. uczniów pierwszych klas gimnazjum. Byli oni poddani testom sprawnościowym oraz badaniom składu masy ciała. Okazało się, że ok. 15 proc. nastolatków już w tak młodym wieku jest zagrożonych chorobami cywilizacyjnymi i cukrzycą typu 2 (za której główną przyczynę uważa się otyłość).

  Ponad połowa uczniów ma słabą kondycję

  We Wrocławiu w badaniach brało udział 2113 nastolatków. Aż 17,5 proc. uczniów pierwszych klas gimnazjum jest otyłych lub ma nadwagę. 60 proc. nastolatków ma słabą kondycję.

  - Badania były prowadzone na terenie szkoły - Katarzyna Kostuch, Koordynator Lokalny Programu PoZdro. - Robiliśmy pomiar masy i składu ciała za pomocą wagi do bioimpedancji (która przesyła przez ciało badanego bezpieczny impuls elektryczny i oblicza skład masy ciała na podstawie oporu elektrycznego - przyp. red.). Robiliśmy prosty test wysiłkowy, odpowiadający wejściu na czwarte piętro. Dzieci miały schodek, wschodziły i schodziły. Mierzyliśmy im podczas tego tętno i ciśnienie tętnicze - dodaje.

  We Wrocławiu podczas badania wydolnościowego 30 proc. dzieci miało podwyższone ciśnienie tętnicze, a w przypadku aż 5 procent gimnazjalistów trzeba było je przerwać.

  Nawyki żywieniowe i brak ruchu

  - Złe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej powodują, że dzieci nie są w stanie wejść na czwarte piętro - mówi Kostuch. - W dzisiejszych czasach niestety rodzic musi wręcz nakłaniać dziecko do tego, żeby wyszło na dwór - dodaje.

  - Mamy tendencję do mówienia, że jak raz zjem drożdżówkę, to się nic nie stanie. Szkoda, że nie mówimy: jak raz pójdę pograć w piłkę, to się nic nie stanie - mówi dietetyk Ula Somow.

  Nieprawidłowy sposób odżywiania wynika często z braku wiedzy. Kostuch wyjaśnia, że dlatego tak ważna jest edukacja i to nie tylko dzieci, ale także ich rodziców.

  - 72 proc. rodziców, którzy wypełnili ankiety dotyczące nawyków żywieniowych tego młodego pokolenia twierdzi, że ich dzieci odżywiają się prawidłowo. Jednocześnie 56 proc. rodziców w tych samych ankietach mówi, że ich dzieci raz lub trzy razy w tygodniu jedzą fast foody, jedno z drugim się wyklucza. Edukacja, wsparcie rodziców i wsparcie środowiska szkolnego jest jak najbardziej potrzebne - mówi Kostuch.

  Złe nawyki żywieniowe wiążą się m.in. z tym, że obecnie niezdrowe przekąski są ogólnodostępne.

  - W latach 50. statystyczny Polak spożywał 5 kg cukru w ciągu roku, natomiast w dzisiejszych czasach jest to 50 kg cukru.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • leczenie sterydami
  moj syn zaczal tyc od leczenia sterydami. pomimo tego ze staralismy sie zdrowo jesc, biega, gra w pilke, chodzi na boks i 2 razy w tygodniu basen ale sterydy robia swoje niestety. wielu lekarzy od razu sterydy i sterydy a potem dziecko cierpi.
  ~ania /2016-06-20 19:16
 • Szok
  Ja mam 33lata i na 2-3 piętro co drugi schodek WBIEGAM beż żadnego problemu. Ale gimby w głowie: komputery, konsole, tablety, facebook,twitery, żarcie z maka.
  ~Przemek /2016-06-20 14:15
 • dieta
  wiecej cukru i mniej tluszczu i bedziemy mieli jeszcze wieksze wieloryby :D
  ~tehfoxtrotzulu /2016-06-20 13:29
 • Do nas nalezy nauczyc nasze dzieci jak sie odzywiac i byc aktywnym fizycznie
  Najpierw nalezy wyedukowac rodzicow.
  ~Rodzic /2016-06-20 13:12
 • :)
  a na większości osiedli są takie tablice: " Zakaz gry w piłkę"
  ~lusbader /2016-06-20 12:53

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....