Informacje
 • Fakty i mity na temat fitnessu i odchudzania

  11-10-2016 11:28 Obalają je Brzezińscy

  Trening czyni mistrza

  Fot.: Shutterstock, film: TVN24 biS

  O jakiej porze dnia najlepiej jest trenować i jak często? Czy seks jest dobrym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów? Joanna i Dariusz Brzezińscy, dietetycy i trenerzy, którzy byli gośćmi na antenie TVN24 BiS, komentują fakty i mity na temat finessu i odżywiania.

  W świecie fitnessu i zdrowego odżywiania krąży wiele mitów. Niektóre z nich omawiają Joanna i Dariusz Brzezińscy, trenerzy i dietetycy.

  Nie od razu na głęboką wodę

  Małe zmiany żywieniowe i tylko trochę ćwiczeń - czy to jest recepta na to, żeby zrzucić wagę?

  - Każde zmiany są dobre - powiedział Dariusz Brzeziński. Jednak najtrwalsze są te długotrwałe. Trzeba dać samemu sobie szanse, należy być cierpliwym - dodał.

  - Z odżywianiem to jest tak, jak z nauką matematyki czy języka polskiego. Nie oczekujmy, że nauczymy się tego w ciągu chwili. Narzucając sobie zbyt mocny reżim dietetyczny, często szybko go odpuszczamy. Jest to proces, który musi trwać - powiedziała Joanna Brzezińska.

  Stopniowy rozwój

  Nasza forma musi falować. Zawsze będą chwile lepsze i gorsze. Ważne, żeby powoli, ale cały czas iść do przodu.

  - Nie mogą to być fale wysokie, ale najlepiej jakby były jak najbardziej wygładzone. Istotne jest to, żeby tą falą cały czas piąć się do góry - stwierdziła Joanna.

  - Jeśli sobie za wysoko postawimy poprzeczkę, to jej nie przeskoczymy. Tak samo jest z różnymi zadaniami w naszym życiu, jakie sobie stawiamy. Tak samo jest z dietą i treningami. Potrzebny jest okres aklimatyzacji, przyzwyczajenia organizmu do wysiłku fizycznego zarówno od fizycznej jak i psychicznej strony. To jest najważniejszy element - Dariusz

  Ile spalimy w czasie seksu?

  Istnieją pogłoski, że uprawianie seksu nie powoduje spalanie dużej liczby kalorii. Czy stosunek płciowy pozwala nam spalić tyle samo kalorii, co po przejściu dwóch kilometrów?

  - Liczba spalanych kalorii podczas seksu przede wszystkim zależy od jego rodzaju i czasu trwania. Bilans kaloryczny waha się od 200 do 600 kcal - Dariusz - Dodatkowym aspektem jest waga i wzrost - dodał.

  Jak przyznaje Brzozowski, stosunek płciowy z pewnością pomaga spalić zbędne kalorie, ale co ważne - stymuluje układ hormonalny i działa na nas relaksująco.

  Odpowiednia pora

  Wiele osób, które decydują się rozpocząć treningi, zastanawiają się o jakiej porze dnia najlepiej jest ćwiczyć.

  - To wszystko zależy od wieku. Do około 25. roku życia największą efektywność dobową osiągamy od godzinie 16 do 19. W późniejszym wieku ona przechodzi na godziny poranne.

  - Niewątpliwe jest to, że jeśli chcemy spalić tkankę tłuszczową, to powinniśmy rano zaczynać wysiłek fizyczny. Jeśli jest to trening aerobowy, dobrze jest zacząć go na czczo. Wtedy możemy się wszystkiego spodziewać, dlatego warto się zabezpieczyć i mieć przy sobie jakiś produkt zawierający cukier np. banana.

  Zobacz całą rozmowę z Joanną i Dariuszem Brzezińskimi:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...