Informacje
 • Dzieci dziedziczą otyłość i cukrzycę

  17-03-2016 10:05 Determinujący wagę dziecka jest zwłaszcza stan matki
  Dzieci dziedziczą otyłość i cukrzycę

  Rodzic, który doprowadził złą dietą do otyłości i cukrzycy przekaże ją dziecku

  Shutterstock

  Naukowcy dowiedli, że wywołana niewłaściwą dietą cukrzyca i otyłość jest dziedziczona epigenetycznie, bez względu czy mutacja pochodziła od ojca, czy matki. Choroba rodzica przechodzi na potomstwo, nawet jeżeli znalazło się w żeńskim ciele dzięki metodzie in-vitro, a przyszła matka w czasie ciąży odżywiała się zdrowo.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!

  Aby potwierdzić swoje przypuszczenia naukowcy z Instytutu Genetyki Eksperymentalnej (ang. Institute of Experimental Genetics, IEG) wykorzystali myszy. Doprowadzili u gryzoni, przestawiając je na bogatą w niezdrowe tłuszcze i cukry dietę rozwój znacznej otyłości oraz cukrzycy typu 2.

  Z próbówki do ciała

  Potomstwo otyłych, chorujących na cukrzycę gryzoni zostało poczęte metodą in-vitro, z połączenia wyizolowanego plemnika wprowadzonego do oocytu (komórki dającej początek komórce jajowej), dzięki temu uzyskano 100 proc. pewność, że jakiekolwiek modyfikacje fragmentów kodu DNA skutkujące określonymi cechami u tak poczętego osobnika byłyby odziedziczone po rodzicach.

  Bez czynników zakłócających

  Zapłodnione komórki rozwijały się w ciele zdrowej samicy, karmionej odpowiednio zbilansowanym pokarmem, którego ilość zaspokajała zapotrzebowanie energetyczne ciężarnej myszy.

  Dzięki temu uzyskano gwarancję, że ewentualne powikłania jak cukrzyca czy nadwaga młodych nie byłaby nabyta w czasie rozwoju płodu. Z kolei izolacja młodych od genetycznych rodziców na rzecz bycia wychowywanym przez osobniki o właściwej wadze i nawykach dawała pewność, że młode nie

  przyswoiłyby szkodliwych nawyków.

  Jaki rodzic, takie dziecko

  Okazało się, że młode pochodzące z połączenia komórki jajowej i plemnika osobników utuczonych w pewnym momencie były mocno otyłe. Szczególnie tyły młode, które powstały z połączenia plemnika z komórką pobraną od utuczonej samicy, co potwierdza przewagę genów nad wychowanie.

  - Epigenetyczne dziedziczenie przez dziecko zaburzeń metabolicznych jak np. cukrzyca, wynikłych z niezdrowej diety rodzica wyjaśniałoby rosnącą od 1960 roku liczbę chorych na całym świecie - podkreślił Martin Hrabe De Angelis, dyrektor IEG i inicjator badań.

  Potwierdzając przewidywania

  Rosnącej liczby chorych nie sposób bowiem wyjaśnić mutacją samego genu ponieważ przebiega zbyt szybko. O możliwości dziedziczenia cech nabytych rodziców przez potomstwo mówili już Jean-Baptiste Lamarck i Charles Darwin.

  Światełkiem nadziei jest fakt, że dziedziczenie epigenetyczne, w przeciwieństwie do dziedziczenia genetycznego, jest możliwe do zmodyfikowania. Nie warunkuje ono cechy niemożliwej do odwrócenia czy wyleczenia. Mówiąc prościej: cukrzycę można opanować i wyleczyć, w przeciwieństwie do np. pląsawicy Huntingtona.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...