Informacje
 • Dlaczego nie możemy się najeść?

  20-10-2016 15:25 Pozbądź się złych nawyków
  Dlaczego nie możemy się najeść?

  Dlaczego zawsze jesteśmy głodni?

  Shutterstock

  Notorycznie odczuwasz głód i nie jesteś w stanie nad nim zapanować? Odpowiedzialne za to są złe nawyki i przyzwyczajenia. Poznaj przyczyny wiecznego głodu i sposoby, jak sobie z nim radzić.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Za dużo węglowodanów rafinowanych

  Spożywamy stanowczo za dużo żywności przetworzonej, która obfituje w cukry proste. Takie produkty mają znikomą wartość odżywczą i dużą zawartość białej mąki, syropu kukurydzianego i cukru. Nadmiar cukrów prostych magazynowany jest w tkance tłuszczowej. Warto ograniczyć pieczywo, ciastka, czy cukierki, gdyż nie zaspokoimy takimi produktami głodu. Zastąpmy je za to produktami bogatymi w błonnik - jabłkami, orzechami.

  Po prostu - chce nam się pić

  Jeżeli nasz organizm jest odwodniony i chce mu się pić, nasz mózg informuje nas o tym jak o głodzie. W niektórych przypadkach, czasem warto najpierw się napić niż od razu sięgać po przekąskę.

  Jedzenie i oglądanie telewizji

  Okazuje się, że nasz zmysł słuchu wpływa na nasze nawyki jedzeniowe. Nowe badania opublikowane w czasopiśmie Food Quality and Preference opisują jak percepcja dźwięku wpływa na jedzenie.Uczestnicy badania podzieleni na dwie grupy spożywali chrupiące przekąski. Jedna grupa wyposażona była w słuchawki, które emitowały szum telewizji, a druga nie. Okazało się, że uczestnicy, którzy słyszeli odgłosy telewizji zjedli o wiele więcej, niż ci, którzy byli skupieni jedynie na jedzeniu i jego odgłosach.

  Stres i brak snu

  Stres najczęściej zajadamy. Nie możemy się w pełni pozbyć tego nawyku, ale możemy z tym walczyć znajdując sobie inne formy relaksu, np. sport, jogę, muzykę.

  Uczucie głodu jest również skutkiem braku snu.

  Liczysz kalorie a nie składniki odżywcze

  Nie kalorie, a składniki odżywcze, takie jak błonnik, białko i zdrowe tłuszcze zaspokajają nasz głód. Kaloryczne przekąski napełniają nas szybko i tanio, bez względu na to ile ich zjemy ciągle będziemy jednak głodni. Nasz organizm wciąż będzie w poszukiwaniu większej ilości pożywienia.

  Jemy za szybko

  Zanim poczujemy się nasyceni mija około 20-30 minut od momentu, kiedy zaczęliśmy jeść. Oznacza to, że jeśli zjesz swój posiłek w ciągu 5 minut to szybko sięgniesz po dokładkę. Mózg potrzebuje czasu, żeby otrzymać sygnał, że żołądek został napełniony i przestać wysyłać sygnał „głodu”. Z tego względu najlepiej jeść powoli. Najlepiej jest zjeść połowę dania, odczekać około 10 minut i dopiero później dokończyć je. W trakcie jedzenia dobrze jest również popijać.

  Instagram

  Jak się okazuje oglądanie samych zdjęć z jedzeniem również powoduje, że zaczynamy odczuwać głód. Nawet jak fizycznie nie powinniśmy być głodni, gdy przeglądamy strony internetowe pełne jedzenia, automatycznie mamy ochotę coś zjeść. Wzrok wysyła do mózgu błędny sygnał.

  Napoje light

  Sodę można spożywać zarówno jeśli nie patrzymy na wagę, oraz kiedy jesteśmy na diecie. Sztucznie słodzone napoje (m.in. light) potrafią nasycić bardziej niż inne, zawierające zwykły cukier.

  Omijanie posiłków

  Często kiedy chcemy schudnąć uważamy na to co i kiedy jemy. Nie raz potrafimy opuścić jeden posiłek. Okazuje się, że właśnie wtedy nasz apetyt rośnie jeszcze bardziej i jak w końcu zaczniemy jeść, robimy to bez opamiętania. Kiedy pomijamy posiłek, w krwi brakuje glukozy. Staraj się jeść główne posiłki co około 4-5 godzin a w międzyczasie sięgnąć po zdrowe przekąski.

  W lipcu 2015 roku w Studiu Active psycholog sportowy Katarzyna Selwant i dietetyk sportowy Justyna Mizera wyjaśniły czym jest głód:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Nie popijać
  Niezdrowo jest popijać w trakcie jedzenia, to rozrzedza kawasy żołądkowe i utrudnia trawienie
  ~abc /2016-10-20 20:31

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....