Informacje
 • Czekolada i kawa. Co jest zdrowe, a co tylko udaje?

  28-05-2015 09:05 "Wykrywacz kłamstw" magazynu "Studio Active"
  Czekolada i kawa. Co jest zdrowe, a co tylko udaje?

  Obalamy mity żywieniowe

  Fot. Shutterstock | Film: TVN Meteo Active

  Nie wszystko, co wydaje się być zdrowe i naturalne, takie jest. Goście "Studia Active" obalają najpopularniejsze mity i potwierdzają prawdy o doskonale znanych produktach spożywczych: kawie i czekoladzie.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Niezdrowych jest wiele produktów spożywczych. Nierzadko jednak wydaje nam się, że coś jest dobre, podczas gdy w rzeczywistości jest zupełnie na odwrót. W "Wykrywaczu kłamstw" "Studia Active" Adrian Mielnik i dietetyk sportowy Ula Somow obalają najpopularniejsze mity żywieniowe.

  Mit pierwszy: kawa pomaga w treningu

  Kawę pija wiele osób. Nierzadko więcej niż filiżankę dziennie - zdarzają się i tacy miłośnicy tej używki, którzy zdolni są wypić nawet i 10 filiżanek dziennie. Mówi się też, że pomaga w treningu: że jeżeli wypijemy ją przed, to wydłuża go, a spożyta po ćwiczeniach odżywia mięśnie.

  Kofeina ma działanie pobudzające i dodaje energii, warto jednak pamiętać, że kawa, nawet z mlekiem i cukrem (który sam w sobie jest niezdrowy) nie zastąpi węglowodanów i nie posiada szeregu ważnych składników odżywczych, niezbędnych do rozbudzenia naszego metabolizmu. Nie jest więc dobrym pomysłem jako "posiłek" przed treningiem na siłowni - nie ma w sobie substancji, z których nasze mięśnie mogłyby czerpać, aby zregenerować się po wysiłku.

  Kofeina w kawie wypitej przed treningiem może jednak pomóc spalać tkankę mięśniową. - Jeżeli wstajecie rano i planujecie trening na czczo, kawa może pomóc wydłużyć czas treningu i zwiększyć jego intensywność - mówi Ula Somow. Trzeba jednak uważać, by nie wypić kawy za dużo. Filiżanka wystarczy.

  Nie jest natomiast prawdą, że kawa pomoże nam po treningu. - Nie pomoże nam uzupełnić elektrolitów ani węglowodanów, czyli glikogenu w naszych mięśniach - mówi Ula Somow.

  Mit drugi: 2 kostki czekolady uchronią przed podjadaniem

  Podobno zjadając dwie kostki czekolady rano nie będziemy mieli ochoty podjadać słodyczy wieczorem.

  To nieprawda. - Nic nie zagwarantuje nam, że nie będziemy mieli ochoty tych słodyczy podjadać - stwierdziła dietetyk sportowy Ula Somow. Niestety, jedynym sposobem na niepodjadanie kalorycznych przekąsek w ciągu dnia jest tylko i wyłącznie silna wola.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • wolna wola
  a jak je nam brak, to grzeszymy i to bardzo, np; palacze.
  psiamac /2016-09-01 12:48

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...