Informacje
 • Cukrzyk w ruchu i na siłowni. Na co musi uważać?

  22-05-2015 12:32 Rozmowa gości w "Studio Active"

  Cukrzyk w ruchu i na siłowni. Na co musi uważać?

  Fot.: Shutterstock, film:TVN Meteo Active

  Eugeniusz Śnieżka z portalu aktywnizcukrzycą.pl oraz dr n. med. Anna Jeznach-Steinhagen byli gośćmi "Studia Active". Wyjaśniali, na jakich warunkach osoby chorujące na cukrzycę, mogą uprawiać sport, czego im nie wolno i na co powinni uważać.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  - Według nowej klasyfikacji mamy cztery rodzaje cukrzycy - zaznaczyła dr n. med. Anna Jeznach-Steinhagen. - Typu pierwszego, związaną z bezwzględnym niedoborem insuliny, która jest właściwie chorobą autoimmunologiczną, bo niszczenie wysp trzustkowych produkujących insulinę, jest procesem zapoczątkowanym przez przeciwciała układu autoimmunologicznego. Drugi typ to cukrzyca typu drugiego, skojarzona z otyłością. Takich pacjentów jest najwięcej w Polce - wyjaśniała doktor. - Trzeci typ to tak zwana cukrzyca typu innego, występująca w chorobach endokrynologicznych, zespole policystycznych jajników, posterydowa, przewlekłym zapaleniu trzustki, alkoholowa... - kontynuowała. Ostatni typ jest cukrzycą ciężarnych, ustępująca po okresie połogu.

  Cukrzyca to nie przeszkoda

  Z cukrzycą da się żyć, a także być aktywnym. - Ja jestem chory od 17 lat - zaznaczył Eugeniusz Śnieżka

  z portalu aktywnizcukrzycą.pl. - Niestety nie uprawiałem sportu od początku, ale po kilku latach udało mi się skierować mój rozwój na właściwe tory - przyznał.

  Z początku jego sportowe zapędy studzili opiekujący się nim lekarze. Po czasie trafił jednak w ręce specjalistów przyzwalających na aktywność fizyczną. - Pokazali mi, jak to robić bezpiecznie - podkreślił. - Przez te kilkanaście lat udało mi się przeżyć przygodę z siłownią jak i z kick-boxingiem, czy dwa sezony Pucharu Polski w wyścigach motocyklowych. Mam też na koncie prawie 200 skoków spadochronowych. Teraz skupiam się na sportach wytrzymałościowych - stwierdził.

  Nie unikaj lekarza

  Jeśli jednak przygodę ze sportem zaczyna pacjent z cukrzycą, który ukończył 35 lat i nigdy wcześniej nie ćwiczył, koniecznie musi się zgłosić do lekarza na konsultację diabetologiczną i, w niektórych przypadkach, na testy wytrzymałościowe w kierunku niedokrwienia serca.

  Co daje ruch?

  Taką formą aktywności lekarze pochwalają - budują wytrzymałość i kondycję organizmu, co jest tylko "na plus". Co daje cukrzykom aktywność? - Zmniejszenie dawki insuliny, uwrażliwienie tkanek obwodowych, takich jak mięśnie, na działanie insuliny podanej lub własnej, redukcję masy ciała - wyliczała profity płynące ze zdrowego i aktywnego trybu życia dr n. med. Anna Jeznach-Steinhagen.

  Nie myl zagrożenia ze zmęczeniem

  Śnieżka poleca, aby przygodę sportową cukrzyk zaczynał "drogą ewolucji". - Małymi krokami, zaczynając od samokontroli i ucząc się samego siebie, bo każdy reaguje inaczej - podkreślił. Cukrzyk musi przede wszystkim unikać zagrożenia hipoglikemią (niedocukrzenia organizmu - przyp. red.).

  Ponieważ nietrudno jej objawy pomylić ze zmęczeniem po wysiłku, konieczna jest świadomość i wiedza pacjenta, podkreślała dr Jeznach-Steinhagen. Przy obniżeniu do poziomu 30-40 miligramów na decylitr zachodzi ryzyko zapadnięcia w śpiączkę. - Tendencja do hipoglikemii utrzymuje się do nawet kilkunastu godzin po treningu - podkreśliła doktor.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...