Informacje
 • Co powinno się jeść w ciąży, by uchronić dziecko przed zachorowaniem na egzemę

  03-10-2016 18:55 Odpowiednia dieta obniży ryzyko choroby

  Brytyjscy naukowcy zbadali zależność pomiędzy poziomem nikotynamidu u matek, a szansą zachorowania ich dzieci na egzemę. Wyniki badań są zaskakujące.

  Nowe badania wykazały, że odpowiednia dieta w czasie ciąży, bogata w witaminę B, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia u dziecka egzemy, czyli uciążliwej i przewlekłej choroby skóry.

  Egzema to choroba, która polega na pojawianiu się na skórze zmian zapalnych. Skóra jest wtedy sucha i swędzi. Wymaga to specjalnej pielęgnacji.

  Badania naukowców z Uniwersytetu w Southampton (Wielka Brytania) wykazały zależność pomiędzy zawartością we krwi matki nikotynamidu, czyli naturalnie występującej witaminy i powiązanych metabolitów z ryzykiem wystąpienia egzemy u dziecka.

  Naukowcy uważają, że te badania potwierdzają tezę, że egzema zaczyna się już wtedy, gdy dziecko rozwija się w łonie matki.

  - Krem z nikotynamidem jest stosowany w leczeniu egzemy, ale nigdy wcześniej nie badano związku pomiędzy poziomem nikotynamidu u matki w czasie ciąży, a ryzykiem egzemy u potomstwa - powiedziała Sara El-Heis z Uniwersytetu w Southampton.

  Co warto jeść w czasie ciąży?

  Nikotynamid jest formą witaminy B3. Aby jego poziom w organizmie był odpowiednio wysoki, warto jeść ryby, mięso, grzyby, orzechy, drożdże, jajka, ziemniaki, ziarna słonecznika, mąkę z pełnego przemiału, fasolę oraz groch.

  Nikotynamid jest ważny dla układu immunologicznego i metabolizmu energetycznego.

  Więcej o badaniach

  Badano poziom nikotynamidu i pokrewnych metabolitów tryptofanu podczas ciąży u 497 kobiet. Później badano ich dzieci pod kątem egzemy, pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia.

  Wyniki wykazały, że potomstwo matek o wyższym poziomie nikotynamidu miało o 30 proc. niższe szanse na zachorowanie na egzemę w ciągu 12 miesięcy.

  Naukowcy twierdzą, że nikotynamid może poprawić ogólną strukturę, nawilżenie i elastyczność skóry, a tym samym może potencjalnie zmienić procesy chorobowe związane z egzemą.

  - Potrzebne są dalsze badania w tej dziedzinie, ale wyniki są kolejnym dowodem korzyści płynących ze zdrowej i zbilansowanej diety w okresie ciąży - powiedział Keith Godfrey, dyrektor Centrum Badań Biomedycznych w Southampton. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Clinical and Experimental Allergy".

  Warto dbać o skórę. Obejrzyj film, dlaczego opalanie jest niezdrowe?

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....