Informacje
 • Chcecie spalić 1000 kcal w godzinę? Wybierzcie squasha lub jumping fitness

  20-04-2015 19:14 "Skok na weekend" poleca

  Na korcie squasha można się nieźle spocić

  TVN Meteo Active

  Jeśli pogoda nie sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu, warto poszukać alternatywnych aktywności. Dobrą zabawę i porządny wycisk zapewnią nam squash lub jumping fitness.

  Jeśli lubicie się dobrze spocić, to squash jest dla was. Podczas godzinnego treningu można spalić nawet 1000 kalorii. Jest to sport szybki i wymagający. Należy do aktywności ogólnorozwojowej, którą można ćwiczyć od piątego roku życia.

  - Możemy odreagować stres. Możemy się wyszaleć, wybiegać i wypocić - mówiła instruktorka squasha Katarzyna Albigowska-Sodo.

  Kryminaliści wymyślili squasha z nudów

  Pierwsze formy aktywności przypominające grę w squasha i tenisa praktykowali Francuzi. W XVI wieku arystokracja uwielbiała tzw. jeu de paume, grę sportową polegającą na przerzucaniu piłki przez siatkę za pomocą rakietki. Jednak dopiero na początku XIX wieku pojawił się squash, który najbardziej odpowiadał współczesnej wersji tego sportu. Wymyślili go osadzeni w londyńskim więzieniu The Fleet dłużnicy. Spragnieni ruchu, wpadli na pomysł, żeby odbijać piłki od ścian. Ta wersja tenisa dobrze przyjęła się m.in. w elitarnych szkołach dla chłopców. W 1864 roku zaczęły działać pierwsze korty, a squash został oficjalnie odrębną dyscypliną sportową.

  Nazwa "squash" oznacza po angielsku rozgniatanie. Nawiązuje do piłeczki, która przy zderzeniu ze

  ścianą lekko się zgniata.

  Jeśli nie rakietka to skakanie

  Tym, którzy nie przepadają za sportami z rakietką, polecamy jumping fitness, który pojawił się w klubach sportowych stosunkowo niedawno. Podczas jednej godziny takiego treningu, można spalić dużą liczbę kalorii (od 500 do 1200 kcal). Ta forma fitnessu polega przede wszystkim na ćwiczeniach wykonywanych na specjalnej trampolinie. Mogą ją trenować wszyscy, bez względu na wiek czy płeć. Jest jednak jedno ograniczenie. Waga skoczka nie może przekroczyć 100 kg.

  Testowana przez NASA

  - NASA przeprowadziła badania, z których wynika że ćwiczenia na trampolinie angażują 70 proc. więcej partii mięśniowych i spalamy dzięki nim o 70 proc. więcej kalorii niż podczas joggingu - wyjaśnia trenerka fitness Kasia Czerwieniec. - 10 minut sesji na trampolinie to pół godziny biegania - dodaje.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...