Informacje
 • Bieganie zimą. Rady dla początkujących

  09-11-2016 15:52 Trening o każdej porze roku
  Bieganie zimą. Rady dla początkujących

  Bieganie zimą wymaga samozaparcia

  Dun.can (CC BY 2.0)

  Zimowe treningi wymagają sporo samozaparcia i zaangażowania. Szare poranki i mroźne wieczory nie zachęcają do opuszczania ciepłego mieszkania. Jedno jest jednak pewne - po treningu na pewno będziesz czuć się lepiej. Najważniejsza jest motywacja.

  Biegając zimą, często zakładamy na siebie zbyt dużo. Niepotrzebnie przegrzewamy swój organizm. Spróbuj biegać w lżejszym ubraniu - i tak po chwili zrobi ci się cieplej. Najlepszym zestawem jest koszulka, koniecznie z długim rękawem, najlepiej z otworami na kciuki lub wszytymi rękawicami, lekka kurtka i para legginsów. Warto również zaopatrzyć się w specjalny wodoodporny spray do butów, który zapobiegnie ich przemoczeniu. Stopy w czasie treningu będą suche, a Ty unikniesz przeziębienia.

  Pozostań widoczny

  Strój nie powinien być jedynie wygodny, lecz także widoczny. Zimą zarówno podczas porannego, jak i wieczornego biegu będzie już zapewne ciemno. Niezależnie od tego gdzie trenujesz- czy w miejscach o dużym natężeniu ruchu, czy w spokojnym parku - nie zapominaj o odblaskowych ubraniach, kamizelkach, czy opaskach. Wskazane są również latarki czołowe.

  Motywacja, wsparcie

  Jej brak jest naszym najgorszym wrogiem. Aby nie ulec pokusie leżenia na kanapie, gdy tylko wrócisz do domu, przebierz się w ubrania do biegania. Im szybciej, tym lepiej - później możesz być zbyt pochłonięty domowymi czynnościami, a motywacja będzie spadać. Samodyscyplina może być poparta szczegółowym planem treningowym, pomocne są w tym aplikacje na telefon, które pomogą śledzić postępy. Stawiaj sobie nowe cele - czas trwania treningu, odległości, nowe rekordy.

  Bieganie ze znajomym jest również świetnym sposobem na nieunikanie treningów. Wspólnie będziecie się motywować. Poszukaj chętnych w swoim towarzystwie, w social mediach lub lokalnych grupach treningowych.

  Początek i koniec

  Zacznij i skończ trening dobrze. Przed bieganiem konieczna jest rozgrzewka - wykonuj dynamiczne ćwiczenia, pięć minut spokojnie pobiegaj. Po treningu najważniejszy jest odpoczynek - natychmiast zmień strój i weź prysznic, zjedz ciepły posiłek. Wypoczynek na kanapie będzie po tym wszystkim dużo przyjemniejszy.

  Trener rozwoju osobistego podpowiada, jak zmotywować się do biegania.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....