Informacje
 • Biała śmierć i trutka dla dzieci. Cała prawda o cukrze

  14-05-2015 18:14 Rozmowa ekspertów w "Studiu Active"

  Biała śmierć, trutka dla dzieci - cukier

  Fot. Shutterstock | Film: TVN Meteo Active

  Fakty i mity o tak zwanej białej śmierci, czyli cukrze, obalały dietetyczki Małgorzata Krukowska i Katarzyna Błażejewska.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!

  Na jednej łyżeczce mieści się około 5 gramów cukru, czyli około 20 kcal. Szczególnie zdradziecki dla naszego zdrowia jest cukier rozpuszczony w kolorowych, nierzadko gazowanych, napojach.

  - Nie powinien nam się kojarzyć z niczym dobrym - podkreśliła dietetyk Małgorzata Krukowska. W składzie takich produktów jest kwas ortofosforowy, na swój sposób neutralizujący słodki smak.

  Białe uzależnienie

  Od cukru można być uzależnionym. - To jest udowodnione naukowo, że cukier ma właściwości uzależniające - potwierdziła dietetyk Katarzyna Błażejewska, gość "Studia Active". - Osoba, która jest uzależniona, po odstawieniu cukru odczuwa takie symptomy, jak zmęczenie, rozdrażnienie. Ciało rzeczywiście prosi o coś, czego mu brakuje - zaznaczyła.

  Cukier nie tylko "żywi" nas, ale także grzyby, zamieszkujące nasz organizm. - Problemów, które powoduje nadmierne spożywanie cukru, jest mnóstwo - ostrzegały ekspertki.

  Trutka dla dzieci

  Problem nie dotyczy tylko dorosłych. - Coraz więcej produktów, które są przeznaczone dla dzieci, zawiera dużą ilość cukru. Tak wcześniej nie było - zaznaczyła Krukowska. Zwróciła uwagę, że obecnie rodzice mają spory problem, nawet jeśli chcą wykluczyć z diety dziecka niezdrowe lub zbędne produkty, takie jak np. cukier.

  - Kupują z pełnym przekonaniem produkty skierowane dla dzieci, myśląc, że zdrowo je karmią bo np. dają im jogurt reklamowany tym, że ma dużą ilość wapnia i witaminy D. A w takim małym opakowaniu znajduje się kilka łyżeczek cukru - podkreśliła dietetyczka.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...