TVN Meteo | Ciekawostki

Zamki na Szlaku Orlich Gniazd

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
aw//mro
Źródło:
www.orlegniazda.pl
Olsztyn k. Częstochowy: Pod zamkiem odkryto jaskinie i tunele
Olsztyn k. Częstochowy: Pod zamkiem odkryto jaskinie i tuneleTVN 24
wideo 2/4
TVN 24Olsztyn k. Częstochowy: Pod zamkiem odkryto jaskinie i tunele

Czerwony szlak, który łączy Częstochowę z Krakowem, pokazuje turystom niezwykłe jurajskie zamki i warownie. Nie wszystkie zachowały się do obecnych czasów w dobrym stanie, ale wszystkie mają ciekawą historię, którą warto poznać.

Szlak Orlich Gniazd ma niemal 164 kilometry długości.Szlak Orlich Gniazd pokazuje 16 ciekawych miejsc.Jednym z najbardziej rozpoznawalnych zamków na szlaku jest Zamek Olsztyn.

Co to jest Szlak Orlich Gniazd?

Jest to szlak turystyczny, który przebiega przez województwa śląskie i małopolskie. Łączy on Częstochowę z Krakowem, a jego trasa wynosi około 164 kilometrów. Szlak turystyczny ma kolor czerwony, a jego historia sięga 1927 roku. W kolejnych dziesięcioleciach był wielokrotnie modyfikowany i korygowany.

Podobną trasą do pieszego szlaku jest Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd. Ma on długość około 190 kilometrów. 

Skąd nazwa? Orle Gniazda to system zamków i strażnic, które budowane były na szczytach wzniesień, na trudno dostępnych skałach wapiennych.

Zamki na Szlaku Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd wiedzie przez 16 obiektów.

Sanktuarium Najświętszej Marii Panny na Jasnej Górze To jedno z najliczniej odwiedzanych polskich sanktuariów maryjnych. Początki sanktuarium sięgają XIV wieku, a od XV wieku Jasna Góra jest popularna wśród pielgrzymów. Obecnie jest ona odwiedzana przez miliony pielgrzymów rocznie.

Zamek Olsztyn koło Częstochowy Zamek Olsztyn to jedne z najbardziej rozpoznawalnych ruin leżących na Szlaku Orlich Gniazd. Ruiny Zamku w Olsztynie rozpoznawalność swą zawdzięczają wysokiej wieży zbudowanej z białego wapienia, na której szczycie jest brunatna cegła. Historia Zamku w Olsztynie sięga drugiej połowy XIII wieku. Przez stulecia zamek ten służył jako warownia.

ZOBACZ >> Pod średniowiecznym zamkiem odkryli system nieznanych jaskiń i tuneli

Zamek w OlsztynieTVN 24

Zamek “Ostrężnik” w Rezerwacie Parkowe w Złotym Potoku W rezerwacie znaleźć można niewielkie pozostałości po średniowiecznym zamku obronnym oraz jaskinię. Zamek “Ostrężnik” w czasach świetności był usytuowany na skale. Obecnie pozostały jedynie fragmenty baszty, murów i przyziemia. W okolicy znajduje się również ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna “Tropem tajemnic”.

Zamek Mirów Okazałych rozmiarów zamek Mirów, a w zasadzie jego ruiny, leży na wzniesieniu. Murowana strażnica powstała około połowy XIV wieku. Zamek zniszczony został podczas Potopu Szwedzkiego. W kolejnych latach powoli popadał w ruinę.

zamek Mirów shutterstock_1947795379_SShutterstock

Zamek Bobolice Znajduje się dość blisko Zamku w Mirowie. Zamek Bobolice pierwotnie był zamkiem królewskim, którego budowę zainicjował Kazimierz Wielki w XIV wieku. Był on elementem sieci obronnych twierdz, które broniły Królestwa Polskiego przed Królestwem Czech. Wojny z XVII i XVIII doprowadziły zamek do ruiny, jednak w 1999 roku trafił on w ręce prywatnego właściciela, który zamek odbudował. Obecnie obiekt jest dostępny dla turystów.

Zamek Bąkowiec Zawiercie-Skarżyce Początki historii Zamku Bąkowiec Zawiercie-Skarżyce nie są jasne. Pierwsze o nim wzmianki pojawiają się w 1390 roku. Był obiektem obronnym, a od XVII wieku zaczął popadać w ruinę. Co ciekawe, w czasie PRL zamkowy teren został przekształcony w ośrodek wypoczynkowy.

Gród na Górze Birów w Podzamczu Najstarsze osady w tym miejscu znajdowały się już u schyłku epoki neolitu i na początku epoki brązu. W średniowieczu na górze zbudowano umocnienia. Na Górze Birów oglądać można obecnie rekonstrukcję grodziska. 

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu To największa warownia na szlaku i jedna z największych atrakcji całego Szlaku Orlich Gniazd. Określana jest też mianem jednego z najpiękniejszych zamków w Polsce. Mury warowni przeplatają się z formami skalnymi, dzięki czemu ma ona niezwykłą formę. Gotycki zamek na Górze Janowskiego zbudował w połowie XIV Kazimierz Wielki, później warownia zmieniała właścicieli. W XVI wieku budowla zyskała styl renesansu za sprawą Seweryna Bonera. Ostatni mieszkańcy opuścili ją na początku XIX wieku. Obecnie ruiny dostępne są dla turystów.

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Pałac w Pilicy Pierwsze wzmianki o Pałacu w Pilicy pojawiają się w XVI wieku. W pałacu znajduje się czterdzieści komnat i sześć bastionów. W XIX wieku fortyfikacje te zyskały zdobienie w stylu romantycznym, a w czasach PRL była tu siedziba zakładu poprawczego dla młodzieży. Obecnie obiekt ten powoli popada w ruinę.

Zamek Pilcza i Rezerwat Smoleń Zamek Pilcza usytuowany jest w bardzo malowniczym miejscu - na wzgórzu porośniętym lasem w miejscowości Smoleń. Zamek ten znajdował się w tym miejscu już prawdopodobnie w XIII wieku, jednak murowany budynek powstał w połowie XIV wieku. Jak wiele innych warowni, ta również mocno ucierpiała podczas Potopu Szwedzkiego. Całe wzgórze jest rezerwatem przyrody.

Zamek Bydlin Na szczycie wzgórza we wsi Bydlin zobaczyć można dość duże fragmenty pozostałości murów zamku. Strażnica powstała prawdopodobnie w XIV wieku. Przez lata przechodziła z rąk do rąk, aż w pierwszej połowie XVI wieku zmieniła się z fortyfikacji w kościół. W XVII wieku kościół zniszczyli Szwedzi. Na terenie okalającym Zamek Bydlin w 1914 roku odbyła się bitwa pod Krzywopłotami.

Zamek w Rabsztynie Warownia z okrągłą wieżą powstała w XIV wieku. Przez stulecia zmieniła ona swój wygląd i właścicieli, a ostatecznie Zamek w Rabsztynie został spalony przez Szwedów. Od lat toczą się tu prace rekonstrukcyjne.

Zamek Pieskowa Skała Zamek Pieskowa Skała powstał w czasach Kazimierza Wielkiego. W XVII wieku zyskał fortyfikacje. W XVIII wieku pożar zniszczył budowlę. Ponad pół wieku później zamek odbudowano, ale zniszczył go kolejny pożar w XIX wieku. Obecnie można go oglądać w stanie odpowiadającym czasom jego świetności. Został odbudowany w połowie XX wieku. Wokół zamku znajduje się też park. We wnętrzach natomiast jest siedziba filii Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu.

Zamek w Ojcowie Zamek w Ojcowie wzniesiony został przez Kazimierza Wielkiego i stanowił punkt kontroli szlaku handlowego. Przez stulecia był powoli rozbudowywany, a w połowie XIX wieku rozebrano go, aby przeprowadzić przebudowę. Nigdy tak się jednak nie stało. Jedyne zachowane części Zamku w Ojcowie, udostępnione turystom, to baszta i wieża bramna.

Zamek w Korzkwi Pierwsze wzmianki o Zamku w Korzkwi pojawiają się w połowie XIV wieku. Zamek stracił swoje średniowieczne cechy podczas przebudowy w XVI wieku. Zniszczony podczas Potopu Szwedzkiego, odbudowany został w II połowie XVII wieku. Obecnie znajduje się tam hotel.

Wawel w Krakowie Ostatnim etapem wędrówki Szlakiem Orlich Gniazd jest Wawel, który góruje nad Krakowem. To w tym miejscu pierwsi Piastowie osiedlili się na początku X wieku. Obecnie na Wawelu mieści się muzeum, a samo miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata.

Wzgórze Wawelskie w KrakowieShutterstock

ZOBACZ TEŻ >> Zamki w Polsce. Ruiny zamków i szlaki turystyczne

Autor:aw//mro

Źródło: www.orlegniazda.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości