Wiosenne kwiaty. Jakie sadzić na wiosenną rabatę?

Źródło:
tvn24.pl
Krokusy zakwitły w Tatrzańskim Parku Narodowym - materiał z 2019 roku
Krokusy zakwitły w Tatrzańskim Parku Narodowym - materiał z 2019 rokutvn24
wideo 2/4
Krokusy zakwitły w Tatrzańskim Parku Narodowymtvn24

Wiosenne kwiaty to znak, że przyroda budzi się do życia po zimie. Zarówno te rosnące dziko, jak i na przydomowej rabacie, wiosenne kwiaty cieszą kolorami i obietnicą lata. Podpowiadamy, jakie kwiaty posadzić w wiosennym ogrodzie i jakie warunki im zapewnić.

● Wiosenne kwiaty, które zakwitają najwcześniej to przebiśniegi i krokusy. Jedne i drugie mogą rosnąć zarówno dziko, jak i w ogrodach.

● Wiosenne kwiaty w ogrodzie warto sadzić wraz z kwiatami, które zakwitną później, żeby przez cały sezon cieszyć się pięknymi rabatami.

● Niektóre wiosenne kwiaty, takie jak np. żonkile, krokusy czy hiacynty, można też z powodzeniem uprawiać w doniczkach i skrzynkach.

Jakie wiosenne kwiaty wybrać

Wiosenne kwiaty to upragniony widok dla zmęczonych zimą entuzjastów ogrodnictwa. Już w lutym można zobaczyć pierwsze przebiśniegi na spacerze w lesie, a z początkiem marca w ogrodach zaczynają kwitnąć krokusy i narcyzy. Wiosenne kwiaty mogą być ozdobą wiosennych ogrodowych i parkowych rabat, wystarczy posadzić je w odpowiednim momencie, żeby cieszyć się ich pięknem w oczekiwaniu na pełen rozkwit roślinności.

Wybierając rośliny na ogrodowe rabaty, warto kierować się ich czasem kwitnienia, tak żeby po przekwitnięciu jednych, zakwitły kolejne. Poniżej znajdziesz 9 najpopularniejszych wiosennych kwiatów, które będą niewątpliwą ozdobą twojego ogrodu. Wiosenne kwiaty najlepiej sadzić z tyłu lub w głębi rabaty, przed nimi kwiaty letnie, a z przodu jesienne. W ten sposób nowo kwitnące rośliny będą zasłaniać te, które już przekwitły, a ogród będzie cieszyć oko kwiatami przez cały sezon.

Przebiśnieg — pierwszy wiosenny kwiat

PrzebiśniegiPixabay

Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) zwiastuje koniec zimy. Nawet nazwa tych kwiatów mówi o tym, że pojawiają się wcześnie i mogą wyłaniać się ze śniegu. Pierwsze przebiśniegi można napotkać w lesie nawet w lutym. Te rosnące dziko wiosenne kwiaty są pod ochroną, można je jednak z powodzeniem uprawiać w ogrodzie. Posadź cebulki przebiśniegów we wrześniu w żyznej glebie, żeby wczesną wiosną cieszyć się ich kwiatami. Przebiśniegi dobrze czują się w półcieniu i potrzebują bardzo wilgotnej ziemi. Warto sadzić je pod drzewami, ich białe kwiaty wiosną stworzą wtedy w ogrodzie uroczy kwietny dywan. Ładnie prezentują się też na skalniakach. Uwaga: przebiśniegi są trujące, nie należy spożywać żadnej części rośliny.

kwitnienie: luty-kwiecień gleba: żyzna, bardzo wilgotna stanowisko: półcień, cień

Krokus — kwiat zwiastujący wiosnę

W tatrzańskich krokusach mogą ukrywać się żmije zygzakowateShutterstock

Krokusy wiosenne (Crocus vernus) są jednymi z pierwszych kwiatów zakwitających wiosną. Fioletowe krokusy można spotkać rosnące dziko na łące czy w lesie. W ogrodach, parkach, skrzynkach i doniczkach sadzimy jednak krokusy o różnych kolorach — najczęściej fioletowe, żółte, białe. Jeśli chcesz uprawiać krokusy w swoim wiosennym ogrodzie, wsadź ich cebulki do gruntu we wrześniu lub w październiku. Nie trzeba ich rozsadzać co roku, wystarczy co 3 lata. Gleba powinna być przepuszczalna, próchnicza i wilgotna, ale uważaj, żeby jej nie przelać, bo wtedy cebulki będą gnić.

kwitnienie: luty-kwiecień gleba: próchnicza, przepuszczalna stanowisko: półcień, słońce

Sasanka - wiosenna ozdoba ogrodu

Sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris) w naturze jest niezwykle rzadka, ale często uprawiamy ją w ogrodach na wiosennych rabatach. Sasanka zaczyna się rozwijać bardzo wcześnie, ma pokryte srebrzystymi włoskami liście, łodygi i pęki kwiatów. Kwitnie w marcu i kwietniu. Lubi słońce i półcień. Ten wiosenny kwiat jest niezwykle dekoracyjny dzięki swoim dużym kwiatom w kształcie dzwonków. Kwiaty sasanki są najczęściej fioletowe, różowe lub białe. Sasanki ogrodowe dobrze rosną na suchych i piaszczystych glebach. Mogą rosnąć na rabatach i skalniakach. Co kilka lat warto ją wykopać i podzielić, dzięki temu odmłodzisz roślinę.

kwitnienie: marzec-kwiecień gleba: piaszczysta, przepuszczalna stanowisko: słońce, półcień

Przylaszczka - marcowy kwiat wiosenny

Przylaszczka pospolita zwiastuje nadejście wiosny

Przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis) - Te urocze wiosenne kwiaty kwitną od marca do maja i dobrze rosną w półcieniu. Kwiaty przylaszczki mają średnice do 4 cm i są niebiesko-fioletowe, niektóre odmiany kwitną na różowo lub ciemnoróżowo. Zamykają się na noc i podczas deszczu. Zasadź je w próchniczej, wapiennej glebie i dbaj o to, by ziemia była stale wilgotna. Dobrym miejscem dla tej wiosennej rośliny będzie skalniak lub rabata pod drzewami i krzewami — przylaszczki lubią półcień. Unikaj przesadzania, ale jeśli musisz to zrobić, przesadzaj przylaszczki wiosną, tak by do zimy kwiat zdążył się zregenerować.

kwitnienie: marzec-maj gleba: próchnicza, wapienna stanowisko: półcień

Pierwiosnek — kolorowy wiosenny kwiat

Pierwiosnki, zwane też prymulkami (Primula), obejmują wiele gatunków i są bardzo zróżnicowane, zarówno jeśli chodzi o ich rozmiary, jak i kolor kwiatów. Sadząc je na rabatach wiosennych, wybieraj różne gatunki, tak by cieszyć się bogactwem kolorów. Kwiaty pierwiosnków mogą być np. białe, różowe, czerwone, żółte, fioletowe czy niebieskie, a odcienie są wyjątkowo intensywne. Prymulki kwitną od marca do lipca, ale szczyt kwitnienia przypada na drugą połowę kwietnia i maj. Dobrze rosną w półcienistych i zacienionych stanowiskach, w piaszczystych, przepuszczalnych glebach. Ziemia powinna być stale wilgotna. Tworząc wiosenną rabatę, posadź prymulki wśród innych wiosennych kwiatów cebulowych. Pierwiosnki ładnie wyglądają na skalniakach i rabatach, mogą być sadzone z brzegu jako atrakcyjne obramowanie rabaty, świetnie wyglądają też w donicach i skrzynkach. Dobrze rosną zarówno pod drzewami i krzewami, nadają się też do uprawy na domowym parapecie.

kwitnienie: marzec-lipiec gleba: piaszczysta, wilgotna stanowisko: słońce, półcień, cień

Żonkile - wiosenne kwiaty do bukietu

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję.

Żonkile należą do narcyzów (Narcissus). Pięknie wyglądają w ogrodzie, rosnąc wśród tulipanów, są też idealnym kwiatem ciętym do wazonu, jeśli chcesz wprowadzić odrobinę wiosny do wnętrz. Żonkile są łatwe w uprawie i z powodzeniem mogą rosnąć także w doniczkach. Lubią słoneczne stanowiska. Cebulki narcyzów sadzimy we wrześniu, co kilka lat wyjmujemy z gleby, przesuszamy i ponownie sadzimy jesienią.

kwitnienie: marzec-kwiecień gleba: żyzna stanowisko: słońce, półcień

Tulipany - wiosenne kwiaty (nie tylko) na Dzień Kobiet

Tulipany - jaką odmianę wybrać

Tulipany (Tulipa) nieodłącznie kojarzą się z wiosną. Występują w ponad stu gatunkach i w wielu kolorach. Właśnie tak najlepiej sadzić je w ogrodzie, żeby stworzyć piękną i zróżnicowaną aranżację wiosenną. Pięknie wyglądają wśród innych cebulowych kwiatów, np. żonkili, na rabatach i w donicach. Cebulki tulipanów zasadź w gruncie lub doniczce we wrześniu albo październiku, a po przekwitnieniu wyjmij z ziemi i przechowuj w suchym miejscu do jesieni.

kwitnienie: kwiecień-maj gleba: piaszczysta, wilgotna stanowisko: słońce

Hiacynt — ozdoba wiosennej rabaty

Hiacynty (Hyacinthus) są niezwykle dekoracyjne ze względu na swoje duże kwiaty w różnych kolorach. Najczęściej są fioletowe, ale nie brakuje też białych, żółtych, pomarańczowych, czerwonych czy intensywnie purpurowych. Ten wiosenny kwiat cebulowy dobrze rośnie w doniczce, ale można go też uprawiać bezpośrednio w gruncie. Charakterystyczne dla hiacyntów jest to, że bardzo intensywnie pachną. Sadzimy je we wrześniu, w żyznej kwaśnej glebie w słonecznym miejscu. Jeśli uprawiasz hiacynty w doniczce, na zimę wsadź cebulki do ziemi w ogrodzie. Uprawiane w domu, hiacynty kwitną już w styczniu i lutym, w ogrodzie wypatruj kwiatów w marcu.

kwitnienie: styczeń-maj gleba: żyzna, kwaśna, przepuszczalna stanowisko: słońce, półcień

Szafirki — drobne wiosenne kwiaty do ogrodu

Szafirki groniaste (Muscari botryoides) to wdzięczne wiosenne kwiaty o szafirowej barwie. Rosnące w gromadzie są niewątpliwą ozdobą każdej wiosennej rabaty czy skalniaka. Ładnie wyglądają też w bukietach. Szafirki są łatwe w uprawie, dobrze czują się w żyznej próchniczej glebie i nie mają dużych wymagań co do stanowiska — będą dobrze rosły zarówno w półcieniu, jak i w słońcu. Nie trzeba wykopywać cebulek, ale można je dzielić i sadzić we wrześniu.

kwitnienie: kwiecień-maj gleba: próchnicza, gliniasta, żyzna stanowisko: słońce, półcień

Źródła: Mikołajczyk J., "Rośliny ogrodowe", SBM Renata Gmitrzak: 2013 Haberer M. "333 rośliny ogrodowe. Najpiękniejsze krzewy, byliny i kwiaty cięte", Wydawnictwo RM: 2014

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 25.04. W nocy w wielu regionach kraju popada deszcz. W dzień również będzie padać. Termometry pokażą maksymalnie 13 stopni Celsjusza. Warunki biometeo będą niekorzystne.

Pogoda na jutro - czwartek, 25.04. Nocą i za dnia będzie padał deszcz

Pogoda na jutro - czwartek, 25.04. Nocą i za dnia będzie padał deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Wstępne prognozy pokazują, że wolne dni przyniosą nam sporo słońca i temperaturę sięgającą 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Jest szansa na to, że będzie jak w środku lata

Pogoda na majówkę 2024. Jest szansa na to, że będzie jak w środku lata

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

IMGW wydał alerty meteorologiczne. W dużej części Polski obowiązują alerty pierwszego stopnia przed przymrozkami, oblodzeniem i opadami śniegu. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Spadnie śnieg, chwyci mróz, lód skuje drogi. Alerty IMGW

Spadnie śnieg, chwyci mróz, lód skuje drogi. Alerty IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Ulewy przyczyniły się do śmierci co najmniej 38 osób w Kenii. Jak podały lokalne media, ponad 40 tysięcy ludzi musiało uciekać z zagrożonych terenów. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Leje od ponad miesiąca. "Wszystkie uprawy zostały zniszczone"

Leje od ponad miesiąca. "Wszystkie uprawy zostały zniszczone"

Źródło:
Reuters, africanews.com

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary napłynął nad południową Grecję. Sprawił, że we wtorek niebo "zapłonęło" nad Koryntem. Na Krecie termometry pokazały miejscami ponad 30 stopni Celsjusza.

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Źródło:
ENEX, apnews.com

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl

Do Niemiec w weekend wróciła zimowa pogoda. Najwięcej śniegu napadało w południowych i centralnych krajach związkowych. Na śliskich i oblodzonych drogach dochodziło do wypadków drogowych, w tym do jednego śmiertelnego.

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Źródło:
zeit.de, fr.de

Do zdarzenia doszło niedaleko rumuńskiego Braszowa, w regionie, który zamieszkuje duża populacja tych wielkich ssaków. Całe zajście zarejestrowały kamery przemysłowe.

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Źródło:
ENEX, politico.eu

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP