"Pierwsza gwiazdka" na niebie. W wigilijny wieczór najjaśniej zaświeci planeta Wenus

Autor:
kw,anw
Źródło:
PAP
W oczekiwaniu na "pierwszą gwiazdkę"
W oczekiwaniu na "pierwszą gwiazdkę"
TVN24
pierwsza gwiazdka

Jednym ze świątecznych zwyczajów jest oczekiwanie na pojawienie się "pierwszej gwiazdki". Zgodnie z wieloletnią tradycją, rozpoczynamy wtedy wigilijną wieczerzę. W tym roku najjaśniej świecącym na niebie obiektem będzie planeta Wenus.

W Wigilię Słońce zaszło około godziny 15.30. W zależności od naszego położenia, dokładny moment może różnić się o około 20 minut. Jednak w okolicy godziny 16 na niebie powinno być na tyle ciemno, by można było zobaczyć gwiazdy. Najjaśniej świecące obiekty, którymi będą planety Wenus i Jowisz, będzie można dostrzec już nieco wcześniej.

Wigilia 2021. Na niebie zaświecą Wenus i Jowisz

Pierwszy z obiektów - Wenus - zaświeci blaskiem -4,64 magnitudo, czyli dużo większym niż najjaśniejsze gwiazdy nocnego nieba. Drugi pod względem jasności będzie w wigilijny wieczór Jowisz (-2,17 mag). Obydwu obiektów należy szukać po zachodniej stronie nieba. Wenus znajdzie się względnie nisko nad horyzontem, a Jowisz wyżej.

Na środku linii pomiędzy Wenus a Jowiszem widoczny jest także Saturn, jednak jego blask to 0,72 mag, a więc stanie się widoczny dopiero, gdy niebo już mocniej się ściemni.

Gdybyśmy chcieli jednak dostrzec prawdziwą gwiazdę, to będzie nią Wega (0,00 mag) w gwiazdozbiorze Lutni, widoczna wysoko na zachodniej stronie nieba. Natomiast gdy wzrok skierujemy na północno-wschodnią stronę, wtedy jako pierwszą dostrzeżemy Kapellę (0,05 mag) w gwiazdozbiorze Woźnicy. Inne jasne gwiazdy, które będą pierwsze ukazywały się naszym oczom, to Altair, Deneb, Aldebaran.

Tajemnicza planeta Wenus
Tajemnicza planeta WenusNASA's Goddard Space Flight Center/David Ladd

Gwiazda Betlejemska

Zwyczaj wypatrywania pierwszej gwiazdki nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej, która według Biblii zwiastowała narodziny Jezusa Chrystusa. Mieli kierować się nią Trzej Królowie podążający do miejsca narodzin Jezusa.

Gwiazdę Betlejemską przedstawia się na ilustracjach tradycyjnie jako kometę. W kronikach chińskich jest odnotowana kometa z 5 roku przed naszą erą, która może pasować do biblijnego opisu.

Jest jednak też kilka innych hipotez na temat tego, jakie obiekty astronomiczne mogły odpowiadać za Gwiazdę Betlejemską. Mogły to być wielokrotne koniunkcje kilku jasnych planet (na przykład potrójna koniunkcja Jowisza i Saturna w 7 roku p.n.e.) czy pojawienie się gwiazdy supernowej.  

Wenus to "niesamowicie sucha planeta"
Wenus to "niesamowicie sucha planeta"tvn24

Autor:kw,anw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tadashi Okabe/Shutterstock

Pozostałe wiadomości