TVN Meteo | Ciekawostki

Sześciolatek znalazł olbrzymi ząb. "Należał do największego rekina w historii"

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
ps//rzw
Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl
Chłopiec znalazł ząb megalodona
Chłopiec znalazł ząb megalodonashutterstock
wideo 2/3
Megalodony

Na plaży w Anglii sześcioletni chłopiec znalazł ząb należący do megalodona, czyli prehistorycznego rekina, największej znanej ryby drapieżnej. Znalezisko może mieć nawet 20 milionów lat.

Sześcioletni Sammy Shelton spacerował na początku maja z ojcem po plaży w hrabstwie Suffolk we wschodniej Anglii w poszukiwaniu muszli i skamielin. To, co tego dnia znalazł, wprawiło go - jak powiedział tata chłopca - w "ekscytację". Zdarzało mu się już wypatrzeć na plaży zęby rekina, ale nigdy znalezisko nie było tak duże i ciężkie. Okaz mierzył 10 centymetrów.

Tak, to ząb megalodona

Po obejrzeniu zdjęć profesor Ben Garrod, biolog ewolucyjny z Uniwersytetu Wschodniej Anglii, potwierdził, że ogromny ząb "należał do megalodona, największego rekina w historii". Jak dodał, "jego zęby nie są często znajdowane u wybrzeży Wielkiej Brytanii".

Specjalista zaznaczył, że takich okazów spotyka się najwyżej "garstkę rocznie", a ząb znaleziony przez chłopca jest "w naprawdę dobrym stanie". Większość tego typu znalezisk jest bowiem mocno naruszona.

Ząb megalodona - zdjęcie poglądoweShutterstock

CZYTAJ TAKŻE: W szwajcarskich Alpach znaleziono ząb. Mógł należeć do jednego z największych stworzeń na świecie

Sama głowa miała prawie pięć metrów

Melagodon to wymarły gatunek ryby chrzęstnoszkieletowej, która żyła w okresie od 23 do trzech milionów lat temu. Naukowcy ustalili, że miał długość 16 metrów, sama jego głowa mierzyła 4,65 metra, płetwa grzbietowa - 1,62 m, a ogon - 3,85 m. Mógł ważyć 60 ton. Występował we wszystkich morzach na świecie, z wyjątkiem tych otaczających Antarktydę.

Tak mógł wyglądać megalodonShutterstock
Google Maps

Autor:ps//rzw

Źródło: BBC, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości