TVN Meteo | Ciekawostki

Żarłacz biały u wybrzeży New Jersey. Naukowcy dobrze znają Ironbounda

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
anw
Źródło:
Science Alert, CNN
Oznakowanie żarłacza białego
Oznakowanie żarłacza białegoDFO Martimes/Twitter
wideo 2/3
DFO Martimes/TwitterOznakowanie żarłacza białego

Ważący prawie pół tony żarłacz biały, którego biolodzy z organizacji OCEARCH nazwali Ironbound, wypłynął na powierzchnię oceanu u wybrzeża New Jersey. Osobnik ten migruje obecnie na północ w poszukiwaniu bogatszych w ryby łowisk.

Naukowcy z organizacji pozarządowej OCEARCH po raz pierwszy natknęli się na ważącego 453 kilogramy żarłacza białego w 2019 roku. Nadali mu imię "Ironbound". Skąd taki przydomek? Ponieważ biolodzy zaobserwowali go w pobliżu kanadyjskiej wyspy West Ironbound Island. Rekin został wówczas złapany i oznakowany, dzięki czemu organizacja mogła śledzić trasy jego migracji.

Za każdym razem, kiedy żarłacz wynurza się z oceanu, nadajnik wysyła informacje o jego położeniu. Tak też było 28 kwietnia około godziny 22.30. Osobnik o długości 3,7 metra wynurzył się w pobliżu New Jersey, co zarejestrowało urządzenie śledzące. Nadajniki mają pewien margines błędu, co oznacza, że dokładna lokalizacja mogła się różnić o kilka metrów. 

- Sądzimy, że sezon rozrodczy dobiegł końca, a Ironbound jest w drodze na północ, by dostać się do bogatych żerowisk i nabrać masy na następny rok - powiedział w rozmowie z CNN Bob Hueter, główny naukowiec OCEARCH. Od czasu założenia nadajnika Ironbound przepłynął 20 921 kilometrów.

Migracje żarłaczy białych

Bob Hueter wyjaśnił, że żarłacze białe obywają coroczne migracje po Oceanie Atlantyckim. Lato spędzają w północnych wodach w pobliżu Kanady, a zimą spotkać je można aż do rejonu wschodniej części Zatoki Meksykańskiej.

- Migracja jest oczywiście adaptacją do sezonowych zmian temperatury, do miejsca, w którym znajduje się ich pożywienie - tłumaczył Hueter.

Gatunek ten jest ważnym elementem ekosystemów morskich. - Rekiny żyją od około 400 milionów lat. W wielu przypadkach zajmują pozycję drapieżnika wierzchołkowego (alfa) w morskim łańcuchu pokarmowym. Podobnie jak na lądzie, odgrywają ważną rolę w utrzymaniu zdrowia i równowagi sieci pokarmowej - podkreślił Hueter.

Żarłacze białe nazywane są rekinami ludojadami. Kojarzą się z kultowym filmem "Szczęki". - Są często przedstawiane jako bezmyślni zabójcy lubujący się w ludzkim mięsie. Tak nie jest, po prostu wyglądamy jak ich pożywienie - powiedziała w rozmowie z Live Science Laura Ryan, badaczka z Uniwersytetu Macquarie w Australii.

Biologia gatunku

Żarłacz biały (Carcharodon carcharias) jest jedynym żyjącym współcześnie przedstawicielem rodzaju Carcharodon. To gatunek kosmopolityczny, co oznacza, że występuje w większości ciepłych wód (od od tropikalnych do umiarkowanych).

Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) żarłacze białe są gatunkiem narażonym na wyginięcie, a ich populacja maleje. Chociaż rekiny te nie są technicznie zagrożone, istnieje ryzyko, że uzyskają ten status z powodu zagrożeń ze strony człowieka, takich jak przełowienie.

Autor:anw

Źródło: Science Alert, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości