Tomasz Rożek jako jedyny Polak doradcą w Europejskiej Agencji Kosmicznej

Autor:
ps
Źródło:
PAP
Fale emitowane przez poszczególne pierwiastki
Fale emitowane przez poszczególne pierwiastkiESA & NASA/Solar Orbiter/SPICE team/G. Pelouze/IAS
wideo 2/8
ESA

Polski fizyk, ekspert komunikacji naukowej i dziennikarz Tomasz Rożek został członkiem grupy doradczej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). - Naszym zadaniem będzie określenie kierunku, w którym Europa powinna rozwijać technologie kosmiczne - powiedział.

Tomasz Rożek jest jedynym przedstawicielem Polski i krajów naszego regionu w High-Level Advisory Group for Human and Robotic Space Exploration for Europe (HLAG), czyli Grupie Doradczej Wysokiego Szczebla ds. Ludzkiej i Robotycznej Eksploracji Kosmosu. Została ona powołana przez dyrektora generalnego ESA Josefa Aschbachera.

W skład HLAG wchodzi 12 osób. Są wśród nich były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen, dyrektor Światowego Forum Ekonomicznego Saadia Zahidi, prezes Boston Consulting Christoph Schweizer oraz była minister nauki i innowacji rządu Hiszpanii Cristiana Garmendia.

Tomasz Rożek przekazał, że do grupy zaproszono go nieoczekiwanie, przez serwis społecznościowy Linkedin. Popularyzator nauki sądził, że to żarty, dopóki nie dostał maila od samego dyrektora ESA. Dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher w zaproszeniu wysłanym do polskiego dziennikarza zapowiedział, że grupa doradcza HLAG oceni przyszłą rolę Europy w eksploracji kosmosu z różnych perspektyw - między innymi geopolitycznej, edukacyjnej, ekonomicznej i społecznej.

Grupa w założeniu nie ma się składać ze specjalistów w dziedzinie technologii kosmicznych, ale z ekspertów w swoich dziedzinach, które są z kosmosem nierozerwalnie związane, jak właśnie komunikacja naukowa.

"Stworzymy raport, który wyznaczy kierunki rozwoju technologii kosmicznych w Europie"

- Naszym zadaniem będzie określenie kierunku, w którym Europa powinna rozwijać technologie kosmiczne. Zajmuję się edukacją i komunikacją naukową i chętnie podzielę się swoim doświadczeniem i intuicjami - powiedział w piątek dr Tomasz Rożek. - Nasza praca nie będzie polegała na zaprojektowaniu nowej rakiety, silnika, czy też misji. Stworzymy natomiast raport, który z każdego punktu widzenia wyznaczy kierunki rozwoju technologii kosmicznych w Europie - wyjaśnił.

Dodał, że Europejska Agencja Kosmiczna jest jedną z najważniejszych na świecie instytucji zajmujących się badaniem kosmosu. Jego zdaniem rozwój sektora kosmicznego oraz transfer technologii kosmicznych może być i w wielu miejscach jest kołem zamachowym nowoczesnych gospodarek.

- Polska ma bardzo szybko rozwijający się sektor kosmiczny i cieszę się, że będę mógł także o tym opowiedzieć moim koleżankom i kolegom z HLAG - zapowiedział dr Rożek.

Podczas ostatniego spotkania państw członkowskich ESA, w połowie lutego tego roku, postanowiono rozpocząć poważną dyskusję na temat roli Europy w eksploracji kosmosu przez człowieka.

Spotkania Grupy będą się odbywały w różnych ośrodkach badawczych ESA, nie tylko na terenie Europy. Pierwsze spotkanie HLAG odbędzie się pod koniec września w ESA’s European Space Science and Technology Centre (ESTEC) w Noordwijk, w Holandii.

Tomasz Rożek - kim jest

Tomasz Rożek to fizyk, dziennikarz i wieloletni popularyzator nauki. Założona przez niego w 2020 roku Fundacja Nauka. To Lubię została wyróżniona przez kapitułę w konkursie Popularyzator Nauki 2021. Celem organizacji jest działalność oświatowa oraz edukacyjna i wszechstronne działania na rzecz promowania nauki, technologii oraz dobroczynne wspieranie państwa i społeczeństwa, w tym szczególnie rodzin, z zakresu wykorzystania nauki i technologii.

Autor:ps

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości