TVN Meteo | Ciekawostki

Ten grzyb zmienia samice much w zombie, a samce w nekrofili

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
anw
Źródło:
ScienceAlert
Mieszkańcy Jerozolimy mogli cierpieć z powodu pasożytów
Mieszkańcy Jerozolimy mogli cierpieć z powodu pasożytówUniwersytet Telawiwski
wideo 2/9
Pasożyty

Pasożytniczy grzyb owadomorek muszy (Entomophthora muscae), po przejęciu kontroli nad mózgiem samicy muchy domowej, produkuje w jej ciele pleśń będącą potężnym afrodyzjakiem. Staje się ona żywym trupem, a mimo to samce z nią kopulują.

Owadomorek muszy (Entomophthora muscae) produkuje w ciele zarażonej samicy muchy domowej (Musca domestica) pleśń, która działa jak afrodyzjak. Substancja zachęca samców do kopulacji pomimo tego, że samica nie żyje. Zainfekowane zwłoki samic dosłownie pękają od zarodników tego grzyba.

Badania naukowców z Kopenhagi

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze przeprowadzili serię eksperymentów na pasożytniczym grzybie - owadomorku muszym i jego wpływie na zachowanie much domowych. Ekolog Andreas Naundrup zaoferował samcom much wybór pomiędzy zainfekowanymi i niezainfekowanymi martwymi samicami. Okazało się, że samce wolą kopulować z samicami, u których zarodniki grzyba się rozwijały.

Badacze chcieli dowiedzieć się, jaka jest przyczyna takiego wyboru i poddali analizie substancje chemiczne, które wydzielają muchy żywe, martwe oraz te, w których namnażał się owadomorek muszy. Okazało się, że najatrakcyjniejsze pod względem zapachu są te zainfekowane przez grzyba, bowiem wytwarzają związki działające na muchy jak afrodyzjak. 

"Grzyb Entomophthora muscae przyciąga muchy domowe" - piszą w artykule naukowcy. Ponadto okazało się, że prawie trzy czwarte samców mających kontakt z zainfekowanymi samicami, uległo zakażeniu grzybem.

Owadomorek muszy (Entomophthora muscae) to grzyb, który należy do rzędu owadomorkowców (Entomophthorales). Rozwijając się ciele owada powoduje, że staje się on powolny, przestaje żerować, przyjmuje nienaturalną pozycję ciała i zachowuje się jak zombie. 

Pasożytniczy grzyb owadomorek muszy Shutterstock

Autor:anw

Źródło: ScienceAlert

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości