TVN Meteo | Ciekawostki

Świerk srebrny - kiedy przycinać? Jakie są choroby świerków?

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
aw//mro
Źródło:
Lasy Państwowe, Związek Szkółkarzy Polskich
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia"
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24
wideo 2/2
"Polska i Świat" TVN24"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia"

Świerki kłujące należą do rodziny sosnowatych i są roślinami wiecznie zielonymi. Dzięki swojej odporności na mróz sprawdzą się w roli ozdoby w polskich ogrodach.

● Świerki kłujące dorastają do nawet 30 metrów wysokości. ● Zagrożeniem dla świerków są szkodniki - między innymi mszyce. ● Świerki należy sadzić w miejscach nasłonecznionych.

Świerk kłujący

Jego nazwa to świerk kłujący, ale często nazywany jest świerkiem srebrnym. Gatunek ten naturalnie rósł w Stanach Zjednoczonych, głównie w Kolorado i Utah. Do Europy trafił stosunkowo niedawno - w 1862 roku. Dorasta do 30 metrów, jednak nie jest to często spotykane.

Srebrne świerki kłujące swoją nazwę zawdzięczają sztywnym igłom, które są bardzo kłujące właśnie i często mają srebrzysty kolor. Świerki mają stożkowatą koronę i niemal poziomo rozłożone gałęzie. Ma też jasne, postrzępione szyszki.

Jak szybko rośnie świerk kłujący? Rośnie dość szybko, około pół metra na rok.

Świerki na żywopłot

Najczęściej polecanymi gatunkami świerka, które sprawdzą się w roli żywopłotu, są: świerk serbski - rośnie dość szybko, będzie więc wymagał cięcia; jest smukły i gęsty, świerk kłujący - polecany jest jako żywopłot cięty; dobrze znosi zanieczyszczone, miejskie powietrze, świerk pospolity - żywopłot ze świerka pospolitego jest gęsty i stanowi dobrą barierę; nie jest on jednak prosty w uprawie.

Żywopłoty świerkowe należy sadzić w dobrze nasłonecznionych miejscach, ponieważ rośliny te lubią mieć stały dostęp do promieni słonecznych.

ZOBACZ TEŻ >> Krzew na żywopłot - jakie rośliny wybrać? Co na żywopłot zimozielony? Żywopłot zimozielony - jakie rośliny wybrać na żywopłot całoroczny?

Odmiany świerka do ogrodu

Świerk Hoopsii (Picea pungens) Piękna odmiana, która będzie ozdobą ogrodu. Świerk Hoopsii ma regularny pokrój i kłujące srebrzystoniebieskie igły. Odmiana ta nie ma zbyt dużych wymagań, jest odporna na suszę i mróz. Potrzebuje jednak słońca. 

Świerk Kaibab Jest to odmiana światłolubna, która dobrze znosi zanieczyszczone powietrze. Nie straszna jej też mróz i susza.

Świerk glauca globosa Jest to odmiana o niewielkich wymaganiach, w pełni odporna na mróz. Najczęściej spotyka się ją w formie uformowanej kuli na pniu. Może być też szczepiona tuż przy ziemi.

Świerki w doniczkach

Wśród świerków spotkać można wiele odmian, które charakteryzują się wolniejszym wzrostem. Są to tak zwane świerki karłowe. Nie są one duże, mają też różne pokroje - stożkowe, kuliste czy kolumnowe. Idealnie sprawdzają się w ogrodach, jako elementy większych kompozycji - zwłaszcza na rabatach czy skalniakach.

Sadzonki świerka kupić można w szkółkach leśnych, sklepach internetowych czy wyspecjalizowanych sklepach ogrodniczych. Ich ceny różnią się znacznie w zależności od gatunku, wielkości i odmiany.

Choroby świerków

Dużym zagrożeniem dla świerków są szkodniki świerków, które potrafią zniszczyć drzewa. Jednym ze szkodników jest brudnica mniszka. Jej gąsienice zjadają świerkowe igły. Problemem są również mszyce świerkowe, między innymi ochojnik świerkowiec. Atakuje on nasady pędów drzewa i tworzy tam golasy. Kolejny szkodnik to mszyca świerkowa zielona, przez którą na igłach pojawiają się smugi i paski, a w kolejnej fazie igły brązowieją i opadają.

Uprawa świerka - kiedy sadzić świerki?

Zalecany termin to wczesna wiosna lub początek jesieni. Na plantacjach sadzi się je w więźbie 1,5 na 1,5 metra. Kiedy przycinamy świerki? Specjaliści polecają, aby przycinać świerki wczesną wiosną. Ważne, żeby stało się to przed rozpoczęciem okresu wegetacji.

Czego nie lubią świerki? Świerki przede wszystkim bardzo nie lubią cienia. Są to rośliny światłolubne. Warto też uważać na przesuszenie rośliny.

Co można posadzić pod świerkiem? Pod okazałym świerkiem panują dość niekorzystne warunki do życia dla roślin. Dlatego nie utrzymają się tam wymagające rośliny. Ogrodnicy polecają cieniolubne paprocie, byliny zadarniające i byliny runa.

ZOBACZ TEŻ >> Sosna zwyczajna - jak wygląda i jak zrobić z niej syrop? Drzewa iglaste - jodła, świerk i sosna. Co rośnie w polskich lasach? 

Autor:aw//mro

Źródło: Lasy Państwowe, Związek Szkółkarzy Polskich

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości