"Pierwsza na świecie" taka operacja u pingwinów

Autor:
ps/dd
Źródło:
CNN, Insider, mandai.com, tvnmeteo.pl
Pingwinom w Singapurze wszczepiono sztuczne soczewki wewnątrzgałkowe
Pingwinom w Singapurze wszczepiono sztuczne soczewki wewnątrzgałkowe
Mandai Wildlife Group
Mandai Wildlife GroupPingwinom w Singapurze wszczepiono sztuczne soczewki wewnątrzgałkowe

Trzem pingwinom królewskim z Singapuru podczas operacji usunięcia zaćmy wszczepiono wykonane na specjalne zamówienie sztuczne soczewki. Tamtejsi weterynarze podkreślają, że to procedura nigdy wcześniej nie stosowana u tych zwierząt. Ptaki po około trzech miesiącach od operacji w pełni wyzdrowiały - poinformowano we wtorek.

U sześciu pingwinów żyjących w singapurskim ogrodzie zoologicznym Jurong Bird Park opiekunowie zauważyli pogorszenie widzenia. Stwierdzono u nich zaćmę, czyli chorobę mogącą prowadzić do niewyraźnego widzenia, a nawet ślepoty. Jest związana z wiekiem. - Zauważyliśmy zmętnienie w ich soczewkach - wyjaśniała weterynarz Ellen Rasidi z Mandai Wildlife Group. Jak dodała, ptaki "poruszały się tak, jakby miały problemy z widzeniem przedmiotów między sobą".

Trzy pingwiny królewskie w wieku ponad 20 lat i trzy przedstawiciele gatunku pingwina peruwiańskiego, nazywanego też pingwinem Humboldta, w wieku od 7 do 13 lat, przeszły operację usunięcia zaćmy w grudniu.

Pingwiny ze sztucznymi soczewkami

Pingwinom królewskim, oprócz usunięcia zaćmy, wszczepione zostały sztuczne soczewki wewnątrzgałkowe. Sprowadzono je z Niemiec. Wcześniej dokonano precyzyjnych pomiarów, tak aby pasowały do oczu każdego ptaka. Wykonanie soczewek zajęło dwa miesiące.

- Sukces tych operacji to kamień milowy w medycynie weterynaryjnej. Podczas gdy soczewki wewnątrzgałkowe są powszechne u ludzi i niektórych ssaków domowych, prawdopodobnie po raz pierwszy z powodzeniem zastosowano je u pingwinów - podkreśliła Gladys Boo z kliniki weterynaryjnej The Eye Specialist for Animals w Singapurze. - Pingwiny królewskie, które są większym gatunkiem, mają wystarczająco duże i stabilne oczy, aby dało się utrzymać te niestandardowe soczewki w miejscu, więc zdecydowaliśmy się zrealizować tę pierwszą na świecie procedurę, aby jeszcze bardziej poprawić stan ich wzroku - dodała.

Jeden z pingwinów podczas operacjiMandai Wildlife Group
Pingwiny otrzymały sztuczne soczewki wewnątrzgałkowe wykonane w NiemczechMandai Wildlife Group
Pingwinom zostały wszczepione sztuczne soczewkiMandai Wildlife Group

"Wzrost szybkości reakcji i poziomu aktywności"

Jak przekazano we wtorkowym komunikacie zoo, wszystkie sześć pingwinów w pełni wyzdrowiało. Opiekunowie zauważyli u nich "wzrost szybkości reakcji i poziomu aktywności".

- Miło jest widzieć je bardziej aktywne, co wskazuje na poprawę widzenia, a w przypadku pingwinów królewskich pomyślną adaptację do nowych soczewek - powiedziała Rasidi. 

Na czas rekonwalescencji pingwiny były trzymane z dala od wody oraz odseparowane od reszty stada. Dwa razy dziennie podawano im krople do oczu.

Jeden z pingwinów królewskich po operacjiMandai Wildlife Group
Pingwinom podawano krople do oczuMandai Wildlife Group

Autor:ps/dd

Źródło: CNN, Insider, mandai.com, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mandai Wildlife Group

Pozostałe wiadomości