Rybiki - jak wyglądają? Jak pozbyć się rybików cukrowych?

Autor:
aw//mro
Źródło:
animaldiversity.org
Jak się pozbyć moli spożywczych?
Jak się pozbyć moli spożywczych?Shutterstock
wideo 2/6
ShutterstockJak się pozbyć moli spożywczych?

Rybiki najczęściej spotykasz w łazience lub w kuchni. Nocą uciekają w popłochu zaraz po zapaleniu światła. Jeżeli nie jest ich dużo, nie stanowią większego problemu. Mogą jednak zjadać papier i powodować dyskomfort u mieszkańców. Podpowiadamy, jak pozbyć się rybików z domu.

● Rybiki najbardziej lubią ciepłe, wilgotne i ciemne pomieszczenia. ● Rybiki nie są zagrożeniem dla człowieka. ● Jeżeli chcesz się pozbyć rybików, warto zrobić pułapkę na rybiki.

Rybik cukrowy - co to za owad?

Robaki w łazienkach to nieprzyjemny problem. Najczęściej spotkasz tam rybika cukrowego, nazywanego też srebrzykiem, czyli małego owada z rodziny Lepismatidae. Upodobał on sobie wilgotne i ciemne pomieszczenia. Dlatego też wejście nocą do łazienki i zapalenie w niej światła sprawia, że rybiki w popłochu zaczynają szybko uciekać. Nie jest łatwo je złapać.

Jak wyglądają rybiki? Te owady są srebrne, a ich ciało pokrywają lśniące łuski, którym zawdzięczają swoją nazwę. Nie mają skrzydeł i osiągają długość około 10 milimetrów. Mają też długie czułki. Przy końcu odwłoka natomiast mają trzy tak zwane szczecinki.

Rybiki w domu

Te małe, srebrne owady najczęściej mieszkają w łazience, piwnicy czy kanalizacji - wszędzie tam, gdzie jest duża wilgotność i nie dociera światło. Lubią też ciepłe miejsca. Rybiki mogą się jednak również pojawić w pokoju czy w kuchni, jeżeli warunki będą tam odpowiednie.

Najczęściej jednak na rybiki natknąć się można w łazience. Chronią się w miejscach, w których jest mokro - w płytkach łazienkowych, w kącie z mokrym mopem, szczelinach przy podłodze. Rzadko zdarza im się wchodzić w wyższe partie mieszkania, raczej trzymają się podłogi lub blatów kuchennych. Skąd się biorą rybiki? Są malutkie, więc aby dostać się do mieszkania, wystarczy im naprawdę niewielka szczelina. A pojawiają się wszędzie tam, gdzie warunki im sprzyjają - w pomieszczeniach, gdzie jest wilgotno, gdzie jest słaba wentylacja i dość wysoka temperatura. Gdzie znajdziemy gniazdo rybików? Samice rybików składają jaja (około 20) w różnych szczelinach, w takim miejscu, żeby młode nie miały daleko do pożywienia.

Czy rybiki gryzą?

Rybiki nie są zagrożeniem dla człowieka, nie przenoszą chorób. Mogą jednak spowodować innego rodzaju straty - chętnie gryzą papier. Zagrożone są więc książki, dokumenty czy różnego rodzaju papierowe ozdoby. Do ulubionych przysmaków rybików należą: celuloza, skrobia, kleje organiczne, nie pogardzą również martwymi owadami czy resztkami jedzenia. Trzeba jednak pamiętać, że rybiki potrafią przeżyć bez pożywienia nawet około roku. Dodatkowo sam fakt ich występowania w domu może wzbudzać w mieszkańcach niepokój i dyskomfort.

Jak pozbyć się rybików?

Jak przy większości owadów, które nie są mile widziane w domu, przede wszystkim warto zastosować prewencję. Jeżeli nie widzisz rybików, spróbuj zrobić wszystko, żeby nie chciały u ciebie zamieszkać. Jeżeli już są, zrób wszystko, żeby zachęcić je do przeprowadzki. Jak to zrobić?  1. Pamiętaj o wietrzeniu pomieszczeń, zwłaszcza łazienki po prysznicu czy kąpieli.  2. Mop czy szmata, które były wykorzystywane do zmywania podłogi, nie powinny schnąć bezpośrednio na niej. Niech nie gromadzą wilgoci. 3. Po wyjściu spod prysznica czy z wanny, zetrzyj wodę, która została na podłodze czy w fugach. 4. Uszczelnij krany i prysznic. 5. Wieczorem w kuchni przecieraj blaty, żeby nie zostały na nich resztki jedzenia, które mogą skusić rybiki. 6. Dbaj o sprawną wentylację (zwłaszcza w łazience). Pamiętaj o sprawdzaniu kanałów wentylacyjnych i udrażnianiu ich. 7. Wypełnij wszystkie, nawet najmniejsze szczeliny w mieszkaniu - w fugach, listwach przypodłogowych, listwach na blatach kuchennych. Dzięki temu zablokujesz rybikom drogę wejścia do mieszkania, a jeżeli już się w nim pojawią - drogę ucieczki.

Pułapka na rybiki

Jeżeli rybiki zamieszkały w twoim domu, możesz spróbować rozstawić pułapkę. Do jej wykonania potrzebujesz miodu i tektury. Tekturę smarujesz miodem i kładziesz na noc na podłodze w łazience lub kuchni. Miód powinien skusić rybiki, a po nocy spal tekturę z rybikami lub zalej ją wrzątkiem.

Ocet na rybiki

Możesz też spryskać najbardziej problematyczne miejsca domowym środkiem na rybiki. Do spryskiwacza wlej szklankę ciepłego octu i dodaj do niego kilka kropli olejku lawendowego lub cynamonowego. Rybiki nie lubią również tymianku, którego gałązkę możesz dołożyć do mikstury. Zakręć spryskiwacz i po zamieszaniu opryskaj wszystkie zakamarki i szczeliny w kuchni czy łazience.

Preparat na rybiki

W sklepach dostępnych jest wiele gotowych preparatów, środków i trutek na rybiki. Pamiętaj, żeby zawsze zapoznać się szczegółowo z etykietą produktu. Zachowaj też zawsze szczególną ostrożność, jeżeli w domu są dzieci lub zwierzęta. Nie każdy środek może być dla nich bezpieczny. Jeżeli nie możesz sobie poradzić z rybikami, zawsze możesz zgłosić się po pomoc do specjalistycznej firmy.

ZOBACZ >> Jak pozbyć się moli spożywczych?

Autor:aw//mro

Źródło: animaldiversity.org

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości