TVN Meteo | Ciekawostki

Polesie - atrakcje Polesia Lubelskiego i Poleskiego Parku Narodowego. Co warto tu zobaczyć?

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
ks//m
Źródło:
TVNmeteo
Raki marmurkowe w Poleskim Parku Narodowym
Raki marmurkowe w Poleskim Parku NarodowymBartłomiej Gorzkowski/Fundacja Epicrates
wideo 2/4
Bartłomiej Gorzkowski/Fundacja EpicratesRaki marmurkowe w Poleskim Parku Narodowym

Polesie leży w dorzeczu Prypeci i Bugu, w większości na terenie Ukrainy i Białorusi, ale jego część znajduje się też w Polsce. Większa część polskiego Polesia to Polesie Lubelskie, zwane też Zachodnim, na którego terenie powstał Poleski Park Narodowy. Podpowiadamy, które miejsca warto zobaczyć na Polesiu. 

Polesie znajduje się na terenie czterech państw: Polski, Rosji, Ukrainy i Białorusi.Polesie Lubelskie i część Polesia Wołyńskiego znajdują się w Polsce, natomiast większość równiny poleskiej jest na Ukrainie i Białorusi.Na terenach polskiego Polesia funkcjonuje Poleski Park Narodowy z licznymi ścieżkami przyrodniczymi, edukacyjnymi i rowerowymi.

Polesie - co to za region?

Polesie to równina w dorzeczu Prypeci i Bugu, częściowo znajdująca się w Polsce i Rosji. Największa część Polesia leży na Ukrainie i Białorusi. Krajobraz Polesia to rzeki, płytkie jeziora, bagna, torfowiska i lasy. Te ostatnie to ok. 30 proc. Polesia, głównie są to lasy sosnowe i mieszane. Największe miasta na Polesiu to Brześć, Pińsk, Mozyrz, Homel i Czernihów. W Polsce leży Polesie Lubelskie i część Polesia Wołyńskiego. Na terenach polskiego Polesia powstał Poleski Park Narodowy.

Polesie Lubelskie i Polesie Wołyńskie

Polesie Lubelskie, zwane również Polesiem Zachodnim lub Podlaskim, leży na północnym zachodzie Polesia, nad Bugiem. Torfowiska zajmują ponad 300 km2 powierzchni Polesia Lubelskiego, największe to Krowie Bagno oraz Bagno Bieleckie. Jest tu też dużo płytkich jezior i lasy.

Na polskim Polesiu Wołyńskim są aż trzy parki krajobrazowe i 12 rezerwatów przyrody. Znajdują się tu też Obniżenie Dorohuckie, Obniżenie Dubieńskie i Pagóry Chełmskie.

Poleski Park Narodowy 

Poleski Park Narodowy jest częścią Transgranicznego Rezerwatu Biosfery UNESCO „Polesie Zachodnie", który obejmuje tereny w Polsce, na Białorusi i Ukrainie. Poleski Park Narodowy to obszar obfitujący w bagna, na których mieszkają łosie. Szacuje się, że mieszka ich tam około stu. Park to również miejsce życia aż 200 gatunków ptaków, w tym żurawi, bielików oraz zagrożonej wyginięciem wodniczki. W Poleskim Parku Narodowym zamieszkują też żółwie błotne. 

ZOBACZ >> Parki narodowe w Polsce - mapa i lista

Polesie i Poleski Park Narodowy - co warto zobaczyć?

Przebywając na Polesiu, warto udać się do Ośrodka Dydaktyczno-Administracyjnego Poleskiego Parku Narodowego w Urszulinie i stamtąd rozpocząć wędrówkę po Parku. Można też wystartować w Starym Załuczu, w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym PPN i przy okazji obejrzeć tamtejszą wystawę eksponatów. To najlepszy punkt dla rodzin z małymi dziećmi. Wędrując ścieżką „Żółwik”, dzieci mogą się uczyć o lesie, zobaczyć żółwia błotnego i Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt.

Poleski Park Narodowy Shutterstock

W Poleskim Parku Narodowym wytyczono ścieżki przyrodnicze kładkami i wieżami widokowymi. Polecamy spacer którąś z tych:

„Spławy” - nazywana Poleskim Parkiem Narodowym w pigułce, rozpoczyna się pod Muzeum PPN w miejscowości Stare Załucze i ma 7,5 km. Przejście zajmuje około trzech godzin. Warto wybrać się na ten spacer, żeby zobaczyć największe jezioro w Poleskim Parku Narodowym - Jezioro Łukie. Zobaczyć tu też można skrzypy i brzeziny bagienne, torfowisko, przechadzając się po prawie 4,5 km drewnianych kładek nad bagnami. Tu także będzie okazja do zaobserwowania typowych dla Polesia gatunków zwierząt i ptaków.

„Dąb Dominik” to ścieżka przyrodnicza, która swój początek ma w miejscowości Kol. Łomnica. Można wybrać dłuższy lub krótszy wariant spaceru. Krótszy (dostosowany dla osób poruszających się na wózkach i rodzin z małymi dziećmi w wózkach) prowadzi z Kol. Łomnica do Jeziora Moszne i z powrotem do Kol. Łomnica. Trwa około jednej godziny i ma 2,5 km długości. Dłuższa trasa ma ok. 3,5 km: rozpoczyna się w Kol. Łomnica, skąd udajemy się do Jeziora Moszne, a stamtąd do Jamnik. Powrót z Jamnik do Kol. Łomnica to dodatkowe prawie 2 km. Całość można przejść w ok. dwie godziny. Co można zobaczyć na ścieżce „Dąb Dominik” w Poleskim Parku Narodowym? Przede wszystkim zarastające Jezioro Moszne, bagienny bór i owadożerne rosiczki. Żyją tu również łosie, żurawie, bobry i żmije zygzakowate, a z ptaków: kowalik, puszczyk zwyczajny, czapla biała, śmieszka, rybitwa.

„Perehod” jest ścieżką dla miłośników ornitologii. Spacer należy zacząć w miejscowości Pieszowola, a cała trasa ma ok. 5 km, które pokonamy mniej więcej w dwie godziny. Po drodze zobaczymy Stawy Pieszowolskie, wrzosowiska, lasy, żółwia błotnego i wiele gatunków ptaków wodnych, takich jak: bielik, perkoz dwuczuby, łabędź niemy (rzadziej łabędź krzykliwy), bąk, kszyk, podgorzałka, trzciniak, kormoran, czapla biała, czapla siwa, zimorodek. Można je podziwiać z wież widokowych i schronu ornitologicznego.

„Czahary" to 6,5-kilometrowa ścieżka dydaktyczna przez największe torfowisko w Poleskim Parku Narodowym - bagno Bubów. Warto się nią przespacerować, żeby zobaczyć rozlewisko w Zastawiu, gdzie zbierają się żurawie przed odlotem, łąki trzęślicowe i kwitnące storczyki. Tutaj też można dostrzec wodniczkę. Ścieżka „Czahary” rozpoczyna się w miejscowości Zastawie przy wieży widokowej. 

„Obóz powstańczy" to licząca ok. 4 km ścieżka historyczno-przyrodnicza z początkiem w miejscowości Lipniak. Po drodze zobaczymy historyczne miejsce obozu powstańców styczniowych, Łąki Pociągi, żeremie bobrowe, „Dąb Powstańców” i brzozy czarne.

„Mietiułka" to ścieżka rowerowa. Cała trasa ma 21 km i rozpoczyna się 500 metrów za pomnikiem Korpusu Ochrony Pogranicza w miejscowości Wytyczno - Łowiszów. Całość można przejechać w ok. trzy godziny, po drodze podziwiając torfowisko Durne Bagno, jeden z najstarszych lasów na terenie Parku - Las Łowiszów, rozlewiska, rzekę Mietiułkę. Koniecznie trzeba zrobić przystanek w punkcie widokowym w miejscowości Wielki Łan.

ZOBACZ >> Szlaki rowerowe - siedem ciekawych tras rowerowych w Polsce

„Urszulin – Perehod” - ścieżka rowerowa zwana eko-szlakiem, łączy wszystkie ścieżki przyrodnicze Poleskiego Parku Narodowego. Cała trasa ma ok. 23 km i rozpoczyna się w Urszulinie. Stamtąd jedziemy do Muzeum Parku w Starym Załuczu, dalej do miejscowości Zawadówka,  Woli Wereszczyńskiej i kol. Łominica. Za miejscowością Jamniki skręcamy w stronę miejscowości Lipniak, skąd jedziemy do ścieżki rowerowej „Mietiułka” i ścieżki przyrodniczej „Perehod”. Eko-szlak kończy się w Pieszowoli i jest najlepszym wyborem dla rowerzystów chcących zobaczyć wszystkie charakterystyczne widoki i zwierzęta Poleskiego Parku Narodowego.

Autor:ks//m

Źródło: TVNmeteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości